Pielęgnacja i modelowanie zarostu – czyli o maszynkach do golenia i trymerach

 

Gdyby zapytać kobiety, jaki mężczyzna zasługuje na miano zadbanego, wśród odpowiedzi zapewne znalazłaby się taka: mężczyzna ogolony! I nie chodzi tu wcale o panów bez jakiegokolwiek zarostu! Dobrze przystrzyżona broda (zwłaszcza gdy brodacze znów są w modzie) lub kształtne wąsy również wskazują na dbałość o wygląd, a maszynki do golenia czy trymery wymyślono właśnie po to, aby codzienna pielęgnacja była dla każdego mężczyzny czynnością prostą, szybką i bardzo wygodną. Są oczywiście zagorzali zwolennicy pędzla i kremu do golenia, a także maszynek na żyletki czy tzw. jednorazówek, nie wspominając  już o brzytwie…, ale nasz krótki poradnik jest także dla Was! Mamy nadzieję, że zalety produktów, o których piszemy, zachęcą Was przynajmniej do spróbowania, jak pracuje się z elektrycznymi maszynkami do golenia czy trymerami.

Elektryczne maszynki do golenia – w czym możemy wybierać?

Najczęściej spotykane elektryczne maszynki do golenia wykorzystują dwa rodzaje mechanizmów:

  • folia / siatka tnąca, która pokrywa umieszone pod różnym kątem ostrza
  • głowica goląca, zbudowana z osłonki i ruchomych nożyków.

W zależności od modelu golarki system folii oraz zintegrowanych z nią nożyków może być pojedynczy, podwójny (np. model G35 MESH) lub potrójny. Podobnie rzecz ma się z golarkami głowicowymi, które mogą posiadać dwa, trzy a nawet pięć ostrzy tnących (np. model G50 FIVE). W obu przypadkach zasada generalna jest wspólna – im bardziej rozbudowany mechanizm tnący, tym lepiej – bo większa przez to dokładność, szybkość i komfort golenia.

Elektryczna maszynka G50 FIVE

Golarka z folią tnącą czy golarka głowicowa?

Wybór golarki zależy od rodzaju zarostu oraz indywidualnych preferencji. Golarki głowicowe uchodzą za bardziej dokładne i szybsze. Ich wirujące ostrza dostosowują się do kształtu twarzy, co zapewnia precyzyjne usuwanie nawet bardzo twardego zarostu. Z kolei maszynki z folią tnącą zapewnią większą płynność golenia, gdyż urządzenie to gładko i delikatnie przesuwa się po skórze, a jego kształt pozwala łatwiej docierać w trudno dostępne miejsca, jak np. okolice pod nosem.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Aby zaopatrzyć się w golarkę, która w pełni będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom, należy zastanowić się nad preferowanym rodzajem zasilania, długością czasu pracy i ładowania oraz oczywiście nad kształtem, sposobem czyszczenia urządzenia i wyposażeniem dodatkowym.

Rodzaj zasilania ma związek ze sposobem użytkowania golarki. Urządzenia zasilane sieciowo doskonale sprawdzają się w warunkach domowych, gdy miejscem ich użytkowania jest zwyczajowo łazienka, a ograniczenia spowodowane długością przewodu elektrycznego nie stanowią problemu. Jeżeli jednak zależy nam na mobilności, możliwości golenia się w dowolnym pomieszczeniu czy też w trakcie podróży, warto wybrać maszynkę akumulatorową (np. G42 BLAX) lub akumulatorowo – sieciową (np. G46S SKIN), która – po uprzednim naładowaniu – uniezależnia nas od źródła prądu z gniazdka elektrycznego.

Czas ładowania to czas potrzebny na to, aby akumulator, w jaki została wyposażona dana golarka, osiągnął pełną gotowość do zasilania urządzenia w trakcie pracy. Czas ten – w zależności od modelu – może zająć od 1 do nawet 12 godzin. W przypadku golarek akumulatorowych oraz akumulatorowo-sieciowych ważne jest także, aby posiadały one wskaźnik naładowania / rozładowania (np. G51 RAPID), dzięki któremu nie będziemy zaskoczeni zbyt krótkim czasem pracy urządzenia.

Kształt golarki to bardzo ważny parametr. Maszynka powinna być wygodna w użytkowaniu i komfortowo leżeć w dłoni oraz posiadać antypoślizgowy uchwyt. Warto więc zainwestować w urządzenia kompaktowe o ergonomicznej budowie, które do tego są jeszcze bardzo proste w czyszczeniu i konserwacji. Znacznym ułatwieniem jest bowiem na przykład możliwość mycia głowicy urządzania pod bieżącą wodą (G47 FAST).

 

Wyposażenie dodatkowe – wbudowany trymer

Nowoczesne maszynki do golenia są często wyposażone w trymery, które umożliwiają stylizację i  przycinanie zarostu. Funkcja ta dostępna jest również w golarkach oferowanych przez ELDOM. Trymery – zamontowane zwykle w tylnej części obudowy – są uruchamiane za pomocą wygodnego przycisku i pomagają w precyzyjnej regulacji wąsów, brody czy bokobrodów, wykonywanej zwykle po zakończeniu golenia lub niezależnie – po prostu w razie potrzeby.

Trymer jako osobne urządzenie

Trymery mogą być częścią golarek, ale są również niezależnymi urządzeniami – bardzo prostymi w obsłudze i zasilanymi najczęściej bateriami (np. MT11 TRIMM). Służą nie tylko do regulacji brody czy wąsów, ale umożliwiają także usuwanie niechcianych włosów z delikatnych i wrażliwych miejsc, jak nos czy uszy. Ze względu na niewielkie rozmiary zmieszczą się do każdej męskiej kosmetyczki, a ich użycie będzie precyzyjnym dopełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych związanych z goleniem.


Trymer MT11 TRIMM

Golarki oraz trymery to wygoda i nowoczesność w jednym. Gwarantują szybkość i dokładność działania oraz ograniczają ryzyko podrażnień lub zranień. Możesz korzystać z nich w domu i w podróży, bez pędzla czy kremu do golenia! Są funkcjonalne i eleganckie. Z pewnością warto więc samemu sprawdzić, jak się z nich korzysta....