Żarnowy młynek do kawy – dlaczego warto mielić w nim kawę? Jaki młynek żarnowy wybrać?

Kto nie lubi być rano witany aromatycznym zapachem kawy unoszącym się w powietrzu? Taki poranek to gwarancja udanego dnia! Nic dziwnego, że dla wielu z nas poranne picie kawy stało się codziennym rytuałem. Jedni wolą czarną i gorzką, inni słodzoną z mlekiem – opcji jest wiele i każda z nich znajduje grono swoich miłośników. Niezależnie od tego w jakiej formie pijemy naszą ulubioną kawę, jedno jest pewne- zawsze smakuje najlepiej kiedy jest świeżo zmielona. A właściwie zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak jest? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta: ziarna kawy w bardzo krótkim czasie po zmieleniu tracą swoje właściwości, w tym niesamowicie cenne walory smakowe i zapachowe. Aby cieszyć się wszystkimi drogocennymi właściwościami jakie oferują nam ziarna kawowca w maksymalnych ilościach, kawę należy zmielić tuż przed zalaniem jej wrzącą wodą. Jeśli więc jesteś wielbicielem kawy parzonej po turecku lub nie posiadasz w swoim domu ekspresu z funkcją mielenia ziaren – zachęcamy do zakupu młynka do kawy, dzięki któremu Twoja kawa będzie smakowała jeszcze lepiej! A jaki młynek wybrać? Żarnowy? Udarowy? Dzisiaj postaramy się wyjaśnić różnice i pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Żarnowy młynek do kawy – co odróżnia go od innych młynków?

Rodzaje młynków różnią się między sobą przede wszystkim budową, a z tym wiążą się różnice w samym procesie mielenia, które ma miejsce w ich wnętrzu. Czym więc różni się młynek do mielenia kawy żarnowy od innych młynków? Po pierwsze, sposobem mielenia ziaren! Młynek żarnowy w swojej budowie posiada dwa istotne elementy, tak zwane żarna. Żarna obracają się i bardzo precyzyjnie miażdżą ziarna kawy. Inaczej proces ten wygląda w przypadku innych młynków, w których ziarna podczas mielenia nie są miażdżone, a cięte. Drugą kluczową kwestią, która odróżnia żarnowy młynek do kawy od innych młynków to możliwość regulacji grubości mielenia kawy, co niezwykle doceni każdy jej prawdziwy smakosz.

Elektryczny młynek do kawy MK150 COFFEA

Elektryczny młynek do kawy MK150 COFFEA

Dlaczego warto mielić kawę w młynku żarnowym?

Jednym z głównych powodów, dla których warto mielić kawę w młynku żarnowym jest fakt, że podczas procesu rozcierania ziaren kawy przez wspomniane wcześniej, obracające się żarna, nie wytwarza się ciepło. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ dzięki temu kawa mielona w ten sposób nie zmienia swoich właściwości odżywczych, nie gorzknieje i nie traci aromatycznego zapachu. Ogromną zaletą młynka żarnowego jest również możliwość regulacji poziomu zmielenia ziaren. Nie każdy wie, ale stopień zmielenia kawy w dużej mierze determinuje jej smak. Zbyt drobno zmielone ziarna sprawią, że w efekcie końcowym otrzymamy napój, który będzie mocny i cierpki w smaku. Z kolei jeśli zaparzymy ziarna zmielone zbyt grubo, nasza kawa będzie wodnista i mało intensywna. Dodatkowo, żarnowy młynek do kawy zmieli ziarna w krótszym czasie niż innego rodzaju młynki. Czy warto mielić kawę w młynku żarnowym? Zdecydowanie warto!

Młynek żarnowy a udarowy – jaki wybrać do mielenia kawy?

Tuż obok młynków żarnowych najbardziej popularne są młynki udarowe. Czym więc różnią się między sobą oba te rodzaje młynków? Wiemy już na jakiej zasadzie działają młynki żarnowe i że kluczowymi elementami w ich budowie są żarna miażdżące kawę. W młynkach udarowych za mielenie kawy odpowiedzialne są ostre, kręcące się młoteczki, które przecinają ziarno po ziarnie. Niestety to właśnie  z tym procesem wiąże się największa wada młynków udarowych. Podczas cięcia, ostrza się przegrzewają, a kawa pod wpływem kontaktu z wysoką temperaturą traci nie tylko swój smak i zapach, ale również właściwości odżywcze. W przeciwieństwie do młynków żarnowych, udarowe młynki nie oferują nam możliwości regulacji grubości mielenia – należy mielić kawę stopniowo, co jakiś czas zaglądając do środka, aby sprawdzić czy kawa jest już dla nas wystarczająco drobno zmielona. Oczywiście im dłużej pracuje młynek, tym drobniejszy przemiał kawy uzyskamy.

Elektryczny młynek do kawy MK150 COFFEA

Elektryczny młynek do kawy MK150 COFFEA

Młynek do kawy, jaki wybrać?

Jeśli jesteś smakoszem kawy i lubisz przyrządzać ten aromatyczny napar w swoim domu, Twoim podstawowym atrybutem powinien być dobry młynek do kawy. Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety najbardziej popularnych rodzajów młynków do kawy na rynku, polecamy wybrać trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia młynek żarnowy, w którym w niesamowicie łatwy i szybki sposób przygotujesz do zaparzenia swoją ulubioną kawę. A jaki młynek żarnowy do kawy kupić? Młynek stalowy czy ceramiczny? Już podpowiadamy! Młynki stalowe cechują się wyższą trwałością na uszkodzenia niż młynki ceramiczne i jeśli dbamy o nie w odpowiedni sposób posłużą nam w kuchni długie lata. Kolejną ich zaletą są mocniejsze i ostrzejsze żarna, dzięki którym ziarna kawy są mocniej zgniatane i nie powstaje przy tym pył. Problem ten natomiast może się pojawić w przypadku mielenia kawy za pomocą młynka wykonanego z ceramiki. Wytworzony pył ma negatywny wpływ na smak kawy, powoduje on bowiem, że napój jest bardziej gorzki. W naszym sklepie polecamy Ci elektryczny młynek żarnowy ze stali nierdzewnej, posiadający trzystopniową regulacją grubości mielenia. Pokochasz smak swojej ulubionej kawy jeszcze bardziej!

Konserwacja, czyli jak dbać o żarnowy młynek do kawy?

Jeśli korzystasz z młynka żarnowego do mielenia kawy, nie zapomnij, aby dbać o jego higienę. Tak jak większość urządzeń kuchennych, młynek żarnowy również wymaga regularnego czyszczenia. W jaki sposób to robić, aby nie uszkodzić sprzętu i cieszyć się nim jak najdłużej? Najpierw musisz dostać się do serca swojego młynka czyli żaren, aby wyczyścić je mechanicznie. Wystarczy miękka szczoteczka, pędzel lub kawałek materiału, aby delikatnie usunąć pozostałości tkwiące w młynku. Drugi sposób to wykorzystanie specjalnych tabletek do czyszczenia młynków, które wsypuje się do komory mielenia, mieli, a następnie usuwa pozostałości po zmielonych tabletkach. Pamiętaj, że jeśli będziesz dbał o regularne czyszczenie młynka nie tylko będzie służył Ci dłużej, ale również przyrządzany w nim napar kawowy nigdy nie straci na jakości.