Zioła i przyprawy, bez których nie obejdzie się żadna kuchnia

Przyprawy i zioła nadają potrawom właściwy charakter i wyraz. Wydobywają z nich oryginalne smaki, kolory i aromaty. Działają prozdrowotnie, wspomagają procesy trawienne i są naturalnymi konserwantami. Przed wiekami wiele z nich stanowiło dobra luksusowe, których posiadanie było oznaką bogactwa i prestiżu. Handel nimi przyczyniał się też do rozwoju miast, skłaniał do podróżowania i odkrywania odległych zamorskich krajów. Dzięki temu na nasz kontynent zawędrowały m.in. goździki, cynamon, wanilia, majeranek, kolendra, kurkuma, pieprz czarny czy szafran – jedna z najcenniejszych i najdroższych dotąd przypraw świata. Dziś mamy do nich powszechny dostęp, ale ich rola w kuchni jest nadal nie do przecenienia. Gdy ich używamy, możemy też odbywać dalekie podróże kulinarne, nawet nie ruszając się z własnego domu...

Ręczny młynek do pieprzu lub soli MP19 ELDOM

Ręczny młynek do pieprzu lub soli MP19 ELDOM


Sól i pieprz – dwie podstawowe przyprawy kuchenne


Sól i pieprz znajdziemy chyba w każdej kuchni. Nawet pojemniki na te przyprawy występują zwykle w duecie. Podobnie zresztą jak młynki, o których piszemy w dalszej części.


Sól – choć jej nadmiar jest bez wątpienia szkodliwy – zawiera m.in. bardzo potrzebny naszemu organizmowi sód, potas czy jod. Bez niej wiele potraw szybciej by się psuło i nie miałoby dla nas smaku. Już tysiące lat temu solą zasypywano mięso czy ryby, aby je zakonserwować i przedłużyć czas przydatności do spożycia. Dziś często zastępujemy ją lub łączymy z rozmaitymi ziołami, które mają słonawy smak (np. lubczyk czy estragon), ale nie w każdym przypadku jesteśmy w stanie całkowicie z niej zrezygnować. Wtedy najlepiej stosować sól nieoczyszczoną i nieprzetworzoną. Za najzdrowsze rodzaje soli uchodzą: sól morska, himalajska oraz naturalna sól kamienna. Najmniej korzystne jest natomiast używanie soli rafinowanej (oczyszczanej) i rozdrobnionej na proszek, gdyż proces oczyszczania pozbawia ją większości mikro- i makroelementów. Sól najlepiej też mielić bezpośrednio przed użyciem. Dzięki temu jej smak i aromat będzie bardziej wyrazisty, a składniki odżywcze przenikną do przyprawianych dań. Podobna zasada dotyczy również pieprzu – drugiej niezwykle popularnej przyprawy, której ojczyzną są południowo-zachodnie Indie.

Pieprz występuje w kilku odmianach – pieprz czarny, biały i zielony. Trzeba jednak wiedzieć, że – niezależnie od koloru ziaren – to zawsze ta sama roślina, której owoce zbierane są po prostu w różnym cyklu (mniej lub bardziej dojrzałe) oraz poddawane specjalnej obróbce. Pieprzu używamy zwykle wtedy, gdy chcemy naszym potrawom nadać odpowiednią ostrość i intensywny aromat. Ma on bardzo wszechstronne zastosowanie – pasuje do zup, dań mięsnych, sosów, rozmaitych past i sałatek, a w swoim składzie zawiera białko, węglowodany i tłuszcze. Podobnie, jak inne stosowane często ze względów zdrowotnych zioła kuchenne, pieprz wpływa też na funkcjonowanie naszego organizmu. Działa napotnie i rozgrzewająco, pobudza soki trawienne, ułatwia trawienie i zwiększa apetyt. Jest też uważany za jeden z naturalnych afrodyzjaków... Z pewnością jednak ostrożność przy stosowaniu pieprzu powinny zachować wszystkie osoby, które mają wrażliwy układ pokarmowy, gdyż może on powodować podrażnienia.

Zestaw młynków elektrycznych do soli i pieprzu ZMP4 PAIR ELDOM

 


Zioła popularne wśród miłośników kuchni włoskiej


Pizza, spaghetti, risotto, lasagne, canelloni, gnocchi, bruschetta i rozmaite pasty – można by tak długo wymieniać... Kuchnia słonecznej Italii ma na świecie wielu fanów. Jest również bardzo popularna i w naszym kraju, a królują w niej takie przyprawy, jak: bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn czy estragon. Są stosowne do sałatek, warzyw, makaronów, zup, mięs czy owoców morza. Wiele z nich zawiera olejki eteryczne oraz substancje wspomagające trawienie. Przyprawy włoskie mają też swój niepowtarzalny, intensywny smak oraz aromat, który sprawia, że nie wyobrażamy już sobie np. dań na bazie pomidorów bez dodatku świeżej bazylii czy oregano. Często też – zamiast korzystania z gotowego suszu – sami hodujemy te zioła w doniczkach, aby skorzystać z pełni ich walorów smakowych i odżywczych.


Smaki orientu i przyprawy stosowane w kuchni meksykańskiej


Oprócz dań kuchni włoskiej na naszych stołach goszczą coraz częściej potrawy rodem z Azji czy z równie dalekiego Meksyku. Wraz z nimi możemy poznawać walory stosowanych tam przypraw, z których wiele charakteryzuje się ostrym lub bardzo ostrym smakiem. Jest to związane m.in. z gorącym klimatem, który sprzyja szybkiemu psuciu się żywności i zwiększa ryzyko zatruć pokarmowych. Pikantne przyprawy mają zaś działanie antybakteryjne i mogą służyć jako naturalne konserwanty.
Przyprawy kuchenne, które możemy spotkać np. w potrawach chińskich, japońskich czy tajskich to: imbir, trawa cytrynowa, sos sojowy, chilli, sezam czy ocet ryżowy. Ich mieszanki często kontrastują ze sobą i nadają daniom wyrazisty smak, ostrość oraz żywe kolory. Niezwykle popularna jest też kurkuma, stosowana powszechnie w kuchni indyjskiej i znana z wielu właściwości leczniczych. Uznaje się bowiem, że ta przyprawa pomaga przy rozmaitych stanach zapalnych, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi dolegliwości bólowe oraz może nawet zapobiegać nowotworom.
Za jedną z najbardziej ostrych kuchni świata uchodzi kuchnia meksykańska. Znajdziemy tam m.in. wiele dań komponowanych z mięsa wołowego i fasoli oraz słynną pastę z awokado (guacamole) czy rozmaite słodko-pikantne salsy. Wśród przypraw stosowanych do ich przygotowania można wyróżnić: chilli, kolendrę, czosnek, cynamon, ostrą i słodką paprykę, oregano oraz kumin (tzw. kmin rzymski), który jest nieodzownym dodatkiem np. do popularnego chilli con carne.

Dozownik do octu i oliwy/oleju DO10 ELDOM

Dozownik do octu i oliwy/oleju DO10 ELDOM


Akcesoria, które pomagają w stosowaniu przypraw


Wiemy już, że zarówno sól jak i pieprz najlepiej mielić tuż przed użyciem. Dlatego młynek do soli oraz młynek do pieprzu to bardzo praktyczny i potrzebny sprzęt w każdej kuchni. Dzięki niemu kryształki soli lub ziarnka pieprzu rozdrobnimy dokładnie tak, jak chcemy, a ich wyrazisty smak i aromat prawdziwie wzbogaci przygotowywane potrawy.

 

Elektryczny młynek do pieprzu MP3 BARREL


Młynki do pieprzu i soli – podobnie jak i pojemniki na te przyprawy – bardzo często stanowią zgrany duet (np. zestaw młynków ZMP4 PAIR oraz młynek do soli i pieprzu z dwom odrębnymi komarami MP20). Możemy również zdecydować się na każde z tych urządzeń z osobna (np. młynek do pieprzu MP8 czy młynek do pieprzu lub soli MP19 ), a także wybierać między modelami elektrycznymi (np. młynek elektryczny MP17 ) lub mechanicznymi (np. ręczny młynek do pieprzu i soli MP18). W każdym przypadku zyskamy niezastąpionego kuchennego pomocnika, który pomoże w precyzyjnym i wygodnym dozowaniu tych dwóch podstawowych przypraw.


Równie istotną rolę jak młynek do przypraw mogą w kuchni pełnić dozowniki do oliwy i octu, które świetnie sprawdzają się przy przyrządzaniu sałatek, pieczeni czy przy natłuszczaniu patelni. Dozowniki są zwykle wyposażone w atomizer, co pozwala na precyzyjne dodawanie oliwy, oleju lub octu, a jeżeli posiadają też dwa osobne pojemniki (np. dozownik DO10) składniki te można mieszać ze sobą w dowodnych proporcjach. Użycie dozownika sprawia, że przy przyprawianiu dań płynnymi substancjami jesteśmy w stanie lepiej kontrolować ich ilość, unikać nadmiernego użycia, a także niepotrzebnych zabrudzeń wokoło.