Świąteczne porządki nie muszą być utrapieniem! Wystarczy dobry plan i niezawodni pomocnicy

Święta to zwykle magiczny czas. Kolorowe ozdoby i pięknie przystrojony stół. Cudowny smak tradycyjnych potraw, wymarzone prezenty i grono najbliższych osób wokół nas. Jednak zanim ten sielankowy obrazek stanie się rzeczywistością, czeka nas zawsze dużo pracy. Zakupy, gotowanie, pieczenie, a przede wszystkim wielkie przedświąteczne porządki.

Przeczytajcie, jak sprawić, by dom błyszczał czystością, a sprzątanie nie doprowadziło nas do skrajnego zmęczenia.

 

Po pierwsze – nauczmy się... odpuszczać

Zanim rzucimy się w wir świątecznych przygotowań, warto na chwilę przystanąć i zastanowić się, co w tym wszystkim jest najważniejsze. To przecież nie idealnie wymyte okna, lśniące podłogi czy śnieżnobiałe obrusy tworzą prawdziwą atmosferę świąt. Owszem, podkreślają znaczenie tych wyjątkowych dni, ale nie mogą stać się celem samym w sobie. Dlatego też, jeśli nawet świąteczne sprzątanie będzie czasem musiało ograniczyć się do minimum, nie miejmy do siebie żalu. Odpuśćmy. Przymknijmy oko na drobne niedociągnięcia, aby do Wigilii czy wielkanocnego śniadania nie siadać skrajnie zmęczeni i sfrustrowani natłokiem niezrealizowanych zadań. Niezadowolenie, wyczerpanie i niewłaściwie określone priorytety z pewnością utrudnią nam bowiem delektowanie się prawdziwą magią świąt.

Odkurzacz OC1200P VAAC ELDOM

Odkurzacz OC1200P VAAC ELDOM

Po drugie – dobrze zaplanujmy, co i jak chcemy zrobić

Gdy ustalimy, od czego zacząć sprzątanie i uporządkujemy swoją pracę, unikniemy niepotrzebnego chaosu oraz tzw. podwójnej roboty. Oczywiste jest więc, że nie ma co zaczynać od mycia podłóg i odkurzania dywanów, gdy do świąt zostało sporo czasu i z pewnością zdążą się one jeszcze kilka razy zabrudzić. Można jednak odpowiednio wcześniej zabrać się za mycie okien, czy np. porządkowanie w szafach i na półkach. Kuchnia też jest miejscem, gdzie przygotowania do świąt będą trwały do samego końca, więc gruntowne czyszczenie zlewu, blatów czy piekarnika zostawmy sobie na później i najpierw zajmijmy się np. odświeżeniem tapicerki na fotelach czy kanapach, praniem zasłon i firanek oraz wymianą pościeli. Dobry plan i jego konsekwentna realizacja sprawią, że nie będzie nam groziła gorączkowa walka z czasem i przysłowiowe robienie wszystkiego na ostatni moment. Z pewnością zrealizujemy też założone na początku cele.

 

Po trzecie – podzielmy się obowiązkami

Skoro święta są czasem, który spędzamy wspólnie z bliskimi, to również w przygotowania do nich powinni być zaangażowani wszyscy domownicy. Już nawet kilkuletnie dzieci mogą przecież posprzątać własne zabawki, a nastolatki z powodzeniem zajmą się nie tylko odkurzeniem swojego pokoju, lecz również np. wyczyszczeniem łazienki. Choć nasze pociechy zwykle nie kwapią się do sprzątania, warto angażować je do pomocy w porządkowaniu domu już od najmłodszych lat. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości, a nam będzie zdecydowanie łatwiej nie tylko przed świętami, lecz również w codziennym funkcjonowaniu.

 

Po czwarte – skorzystajmy z tego, co może nam ułatwić pracę

Dzięki wielu funkcjonalnym urządzeniom domowego użytku sprzątanie nie musi dziś kojarzyć się z siermiężnym szczotkowaniem, żmudnym wymiataniem czy męczącym pucowaniem powierzchni. Także zwolennicy sprzątania ekologicznego mogą tu znaleźć coś dla siebie, co pozwoli im na rezygnację z używania detergentów, które szkodzą nam i środowisku.

Poniżej przedstawiamy kilka urządzeń, które bardzo ułatwiają robienie porządków oraz zapewniają doskonałe efekty i oszczędność czasu.

 

 

  • Odkurzacz i odkurzacz centralny

Odkurzacz jest sprzętem, który od lat wykorzystujemy w naszych mieszkaniach. Warto jednak pamiętać, że im nowocześniejszy model tego urządzenia, tym sprzątanie staje się o wiele bardziej wygodne i skuteczne. Pozwalają na to m.in. funkcjonalne akcesoria dodatkowe, rozbudowane systemy filtracji czy zastosowanie technologii cyklonowej, dzięki której zabrudzenia są zasysane do specjalnego pojemnika i nie trzeba używać wymiennych worków (np. OC1200P VAAC).

Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy budujemy lub gruntowanie remontujemy nasz dom, jest również zainstalowanie odkurzacza centralnego (np. CV16SN COLUMBIAVAC). To bardzo wydajny, wygodny i łatwy w eksploatacji sprzęt, a przy tym niezwykle higieniczny. Odkurzacze centralne są wyposażone w dwustronny system podłączenia wlotu i wylotu powietrza. Zbierają z dowolnej powierzchni wszelkie pyłki, roztocza, pleśnie i inne alergeny, a powietrze z zasysanymi zanieczyszczeniami trafia na zewnątrz. Dzięki temu w domu zawsze pozostaje świeżo i czysto.

Odkurzacz centralny CV16SN COLUMBIAVAC

Odkurzacz centralny CV16SN COLUMBIAVAC

  • Mop parowy

Mop parowy umożliwia efektywne sprzątanie bez stosowania środków chemicznych. Gorąca para, która wydobywa się z urządzenia pod ciśnieniem, szybko i dokładnie usuwa brud, odtłuszcza i odświeża czyszczone powierzchnie oraz eliminuje aż do 99% bakterii. Sprzęt ten jest zwykle wyposażony w zestaw wielu praktycznych końcówek (np. PM850 ALTO), dzięki którym łatwo dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Z mopem parowym, bez dużego wysiłku i w krótkim czasie, umyjemy zarówno okna, jak i podłogi. Oprócz tego wyczyścimy również:

  • kafle, fugi,
  • lustra, blaty,
  • lodówkę, kuchenkę, piekarnik, płyty grzejne,
  • prysznic, wannę, zlew, krany,
  • dywany, wykładziny dywanowe,
  • zabawki, tapicerkę.

Mopy parowe to świetna alternatywa dla mopów tradycyjnych i doskonały sposób na sprzątanie w stylu EKO.

 

  • Parownica do ubrań

Choć jej podstawowym zadaniem jest wygładzanie i odświeżanie odzieży, parownica do ubrań (np. DA100 STIM) doskonale radzi sobie także z odświeżaniem firanek, zasłon czy materiałowej tapicerki na meblach. Dzięki niej możemy więc ograniczyć koszt i częstotliwość prania czy chemicznego czyszczenia. Strumień gorącej pary, która wydobywa się z dyszy urządzenia, skutecznie usuwa bowiem nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje tkaniny, eliminując zgromadzone na nich bakterie. Ma to duże znaczenie, np. wtedy gdy mieszkamy ze zwierzętami, którym pozwalamy swobodnie leżeć na kanapie czy fotelu.

Parownica do ubrań DA100 STIM ELDOM

Parownica do ubrań DA100 STIM ELDOM

 

 

  • Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza (np. PO200 PURI) nie jest urządzeniem przeznaczonym do sprzątania w dosłownym tego słowa znaczeniu. Można jednak powiedzieć, że robi gruntowne porządki w powietrzu, którym oddychamy w naszym domu. Eliminuje z niego dym, kurz i spaliny, a także różne alergeny, zarazki (bakterie i wirusy) oraz zarodniki pleśni i grzybów. Warto zainwestować w tego typu sprzęt, aby zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowie oraz dobre samopoczucie, zwłaszcza gdy zanieczyszczenie powietrza za oknem coraz bardziej nam doskwiera. Oczyszczacz powietrza może być też doskonałym pomysłem na świąteczny prezent, z którego skorzysta cała rodzina.

Oczyszczacz powietrza PO200 PURI ELDOM

Oczyszczacz powietrza PO200 PURI ELDOM

Po piąte – pamiętajmy, że po świętach też trzeba będzie posprzątać...

Nawet najbardziej dokładne sprzątanie przed świętami to nie jest koniec tematu... Po świętowaniu też trzeba będzie wiele uporządkować, wyczyścić czy pozamiatać. Zarezerwujmy więc sobie siły oraz energię także i na te czynności. Od razu poprośmy też o pomoc naszych domowników. Skoro już wiemy, jak robić to dobrze i przedświąteczne sprzątanie poszło nam sprawnie, to przecież i każde kolejne pójdzie teraz jak z płatka!