Mop parowy - czyli jak sprzątać szybko, dokładnie i ekologicznie


Sprzątanie to jedna z tych czynności, które zwykle nie wydają się szczególnie przyjemne, ale z pewnością są konieczne. Sprzątamy przecież nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dla zachowania odpowiedniego poziomu higieny w naszym otoczeniu i w konsekwencji po prostu... dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Pomagają nam w tym rozmaite urządzenia, mniej lub bardziej skomplikowane, a także cała gama środków chemicznych – w formie mleczek, płynów czy żeli. Środki te są z pewnością skuteczne, ale nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie i środowisko, w którym żyjemy. Jest to szczególnie istotne w dobie rozmaitych alergii i uczuleń, których niestety coraz częściej doświadcza wielu z nas... Czy można więc sprzątać tak, aby osiągnąć zamierzony efekt, a zarazem chronić siebie i środowisko przed nadmiarem chemikaliów?
Odpowiedź brzmi: tak! Mamy przecież do dyspozycji mopy parowe...

Mop parowy - jak to działa?

Mopy parowe to proste w obsłudze urządzenia elektryczne, które kształtem przypominają mopy tradycyjne. Są wyposażone w zbiornik na wodę, pompkę i grzałkę oraz głowicę czyszczącą. Siła i skuteczność ich działania opiera się na wykorzystaniu gorącej wody, która wydobywa się w formie pary przez dyszę urządzenia. Gorąca para łatwo i szybko rozprawia się z zabrudzeniami oraz bakteriami, jakie gromadzą się na czyszczonych powierzeniach. Dlatego też sprzątanie przy użyciu mopa parowego nie wymaga dodatkowego zastosowania jakichkolwiek detergentów i jest przez to nie tylko prostsze, lecz o wiele bardziej bezpieczne. Nie narażamy się bowiem na podrażnienia oczu, skóry czy też układu oddechowego, jakie może wywoływać kontakt ze środkami chemicznymi, powszechnie używanymi przy sprzątaniu. Oprócz tego nasze działania nie maja również negatywnych skutków dla środowiska. Sprzątając w ekologiczny sposób, ograniczamy bowiem ilość toksycznych substancji, jakie przedostają się do wody, gleby i powietrza w formie ścieków i odpadów komunalnych.

Mop parowy - doskonała alternatywa dla mopów tradycyjnych!

Mopy parowe sprawdzają się zarówno w kuchni, w łazience, jak i w innych pomieszczeniach. Idealnie nadają się do oczyszczenia powierzchni ceramicznych, kamiennych, a także takich, jak linoleum czy wykładziny dywanowe. Dzięki nim umyjesz jednak nie tylko podłogi, lecz również okna, kafle w łazience lub kuchni oraz piekarnik, płyty grzejne czy blaty robocze. Z pomocą mopa parowego możesz też odświeżyć tapicerkę, oczyścić fugi i inne trudno dostępne miejsca, a nawet... dziecięce zabawki! I to wszystko w komfortowy, szybki oraz bardzo efektywny sposób.

Mop parowy - PM850 ALTO

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mopa parowego?

Aby mop parowy, który zamierzamy zakupić, spełniał nasze oczekiwania, a sprzątanie z jego pomocą było wygodne, powinniśmy zwrócić uwagę przynajmniej na następujące kwestie:

  • Ergonomiczny kształt i wielkość głowicy czyszczącej oraz dodatkowe wyposażenie

Parametry te mają duże znaczenie, gdy chcemy, aby nasz mop parowy szybko i skutecznie czyścił zarówno podłogi, jaki i inne – większe lub mniejsze powierzchnie. Przy zmywaniu podłóg najlepiej sprawdzi się duża i ruchoma głowica o ergonomicznym kształcie, a gdy  musimy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc – można zmienić ją na mniejszą lub skorzystać z innych wymiennych kocówek, w które wyposażone jest urządzenie. Im więcej takich dodatkowych elementów, które mogą być montowane w naszym mopie parowym, tym szersze spektrum zastosowania urządzenia. Przykładem jest tu model PM850 ALTO, który posiada aż 10 wymiennych i praktycznych kocówek, w tym m.in.: dwie głowice, nakładkę do czyszczenia dywanów, szczotki (z tworzywa i metalu) oraz końcówkę do czyszczenia fug.

  • Pojemność zbiornika na wodę i czas nagrzewania

Oba te parametry mają wpływ na długość i szybkość pracy z urządzeniem. Im bardziej pojemny zbiornik, tym rzadziej trzeba go uzupełniać wodą, zaś tempo nagrzewania decyduje o krótszym lub dłuższym oczekiwaniu na moment, w którym mop będzie gotowy do pracy. Model PM850 ALTO, jaki znajduje się w ofercie Eldomu, nagrzewa się już w ciągu 25 sekund od włączenia i posiada duży zbiornik na wodę (o pojemności 400 ml), co zapewnia nieprzerwane działanie urządzenia przez ok. 20 minut. 

  • Waga urządzenia

Ciężar mopa parowego ma istotny wpływ na wygodę pracy, szczególnie gdy czyścimy nim powierzchnie pionowe, np. kafle ścienne w łazience lub kuchni. Z oczywistych względów im lżejsze jest to urządzenie, tym łatwiej będzie nim operować i podnosić je na wymaganą wysokość.

  • Długość przewodu zasilającego

Odpowiednia długość kabała zasilającego pozwala na swobodne poruszanie się z pracującym mopem, co jest szczególne ważne w przypadku dużych oraz wysokich pomieszczeń.

Mopy parowe a powierzchnie drewniane 

Mopy parowe są standardowo przeznaczone do czyszczenia powierzchni z terakoty, kamienia czy tworzyw PCV. Bywają jednak modele, które nadają się również do zmywania podłóg drewnianych oraz wykonanych z paneli. Są to urządzenia bardziej skomplikowane technologicznie i przez to zdecydowanie droższe. Czysta przyjemność... dosłownie i w przenośni!

Wiemy już, dlaczego sprzątanie za pomocą mopa parowego jest szybkie, dokładne i ekologiczne: gorąca para – bez udziału środków chemicznych – skutecznie rozpuszcza brud, usuwa zanieczyszczenia nawet z najmniejszych zakamarków i ma działanie dezynfekujące, związane z eliminowaniem szkodliwych bakterii. Warto jednak podkreślić, że praca z mopem parowym gwarantuje nie tylko czyste podłogi, blaty czy ściany, ale pozwala także i nam mniej brudzić się oraz męczyć przy sprzątaniu. Nie mamy bowiem kontaktu z drażniącymi detergentami i nie musimy wykonywać wszystkich tych niewygodnych czynności, jak płukanie, wykręcanie szmaty lub mopa tradycyjnego czy przenoszenie z miejsca na miejsce ciężkiego wiadra z wodą. Wszystko to sprawia, iż nawet najbardziej gruntowne porządki, przy których pomaga nam mop parowy,  stają  mniej uciążliwą koniecznością, a nawet... mogą okazać się przyjemne.