Kuchenki elektryczne – pomagamy w wyborze

Kuchenki gazowe, choć nadal bardzo popularne, powoli zaczynają ustępować pola konkurencji w postaci kuchenek elektrycznych. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze małej kuchenki elektrycznej.

Dlaczego warto wybrać kuchenkę elektryczną?

Kuchenka elektryczna jest idealna dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i łatwość użytkowania. Najważniejszym jej atutem jest fakt, że jest bezpieczniejsza od gazowej. Wystarczy ustawić ją na stabilnej, płaskiej powierzchni, podłączyć do prądu i już można zacząć z niej korzystać. Dobra kuchenka elektryczna powinna mieć lampkę kontrolną, która informuje o stanie pracy urządzenia, oraz antypoślizgowe stopki, dzięki którym nie dojdzie do przypadkowego przesunięcia kuchenki ze stojącym na niej garnkiem lub patelnią. Małą, jedno lub dwupalnikową kuchenkę elektryczną bez trudu zapakujemy do samochodu i zabierzemy w podróż. Przyda się wszędzie tam, gdzie znajdziemy źródło prądu. Jest bezpieczniejsza w transporcie niż turystyczna kuchenka gazowa, zajmuje mniej miejsca i jest lżejsza. Płynna regulacja temperatury pozwala na dostosowanie stopnia nagrzania płyty do potrzeb przyrządzanej potrawy. Kuchenkę elektryczną bez trudu utrzymamy w czystości.

 

Kuchenka elektryczna jednopalnikowa

Mała, kompaktowa kuchenka jednopalnikowa dobrze sprawdzi się w sytuacjach awaryjnych, przy problemach z kuchnią gazową lub na działce. Szczególnie na tej ostatniej będzie lepszym rozwiązaniem niż kuchnia gazowa, gdyż przechowywanie butli gazowych w domkach działkowych nie należy do bezpiecznych. Kuchenka elektryczna jednopalnikowa jest idealna do przygotowywania potraw jednogarnkowych, niezastąpiona dla ludzi, którzy mają czasem potrzebę coś ugotować, ale przygotowywanie trzydaniowych obiadów nie stanowi codziennych rytuałów . Przyda się też osobom, które zamierzają korzystać z kuchenki tylko w celu podgrzewania potraw. Zaletą kuchenki jednopalnikowej jest mały rozmiar i niska waga. Bez trudu umieścimy ją nawet w małej kuchni w domku letniskowym.

 

                                                                                                                                                            PG10N even ELDOM

 

Kuchenka elektryczna dwupalnikowa

Na takiej kuchence bez trudu ugotujemy obiad dla czteroosobowej rodziny. Kuchenka dwupalnikowa zajmuje nieco więcej miejsca niż jednopalnikowa, ale nadal można ją uznać za urządzenie świetnie nadające się do małej kuchni. Jej niewielkie rozmiary są odwrotnie proporcjonalne do dużych możliwości. Palniki mogą być takie same lub różnić się średnicą i mocą. Większy palnik jest idealny do ustawiania na nim dużych garnków i patelni, na mniejszym można postawić np. rondelek lub mały garnek. Nie jest to obojętne, bo im większy palnik, tym większa moc grzania. Płynna regulacja temperatury ułatwia bezpieczne gotowanie oraz odgrzewanie wcześniej przygotowanych potraw. Dzięki możliwości ustawienia niewysokiej temperatury grzania można szybko podgrzać potrawy przywiezione z domu na działkę, co znacznie skróci to czas przygotowywania posiłków w plenerze.

 

                                                                                                                                                              PG20N twice ELDOM 

 

Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną 

To idealny wybór dla osób, które nie lubią długo czekać na nagrzanie się kuchenki, czy po prostu wiecznie się śpieszą. Świetnie sprawdzi się w kuchni w miejscu pracy i pozwoli szybko przygotować posiłek. Płyta ceramiczna nagrzewa się w krótkim czasie: już po chwili od podłączenia kuchenki do prądu można na niej smażyć lub gotować. To także dobry wybór, jeśli gotowanie odbywa się w obecności małych dzieci. Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną nie tylko szybko się nagrzewa, ale także szybko stygnie. Eliminuje to możliwość przypadkowego oparzenia się po dłuższym czasie od wyłączenia kuchenki.

 

Kuchenka elektryczna ze standardowym elementem grzejnym

Tradycyjne kuchenki elektryczne wolno się nagrzewają i trzeba mieć to na uwadze, planując gotowanie. Mogłoby się wydawać, że to wada, ale rekompensują to powolnym stygnięciem. Można wyłączyć taką kuchenkę przed końcem gotowania i korzystać z nagromadzonego w płycie ciepła. Na wyłączonej kuchence bez trudu dokończymy gotowanie zupy, ziemniaków, duszenie mięsa, a nawet szybkie smażenie. Tradycyjna kuchenka elektryczna polecana jest osobom, które nie lubią pośpiechu, a gotowanie traktują jak sztukę wymagającą czasu.

Nie tylko praktyczna

Kuchenka elektryczna, poza niekwestionowanymi zaletami technicznymi, może być także traktowana jako dyskretna ozdoba kuchni. Nowoczesne kuchenki elektryczne w niczym nie przypominają swoich dość topornych przodków, są eleganckie, zaprojektowane z myślą o tym, by cieszyć oko. Przyzwyczailiśmy się, że kuchenki na ogół są białe, tymczasem my proponujemy oprócz standardowych urządzeń w klasycznej bieli, nowoczesne – czarne oraz stalowe kuchenki. Białe ładnie wkomponują się w jasne, pastelowe przestrzenie, czarne i stalowe będą idealne do ścian i szafek o zdecydowanych kolorach. Jedne i drugie będą dobrze wyglądały w kuchniach o charakterze rustykalnym.

 

Nie ma jednej najlepszej wersji kuchenki elektrycznej. Jej wybór za każdym razem powinien być podyktowany zarówno potrzebami, jak i gustem osoby kupującej. Wybierając kuchenkę trzeba pamiętać, że jest to zakup na wiele lat, warto uczciwie określić własne potrzeby, sposób i styl gotowania, liczebność rodziny i częstotliwość używania kuchenki elektrycznej. Także jej wygląd powinien cieszyć, a nie irytować. Jedno jest pewne, kupując kuchenkę elektryczną, nie należy sugerować się tylko i wyłącznie ceną.