Jak prasować koszule?  Co sprawdzi się lepiej – żelazko czy parownica?

Do pracy, do szkoły, na ważną uroczystość – koszula to element męskiej i damskiej garderoby, który przydaje się na różne okazje. Każdy z nas ma ich w swoje szafie co najmniej kilka i częściej lub rzadziej musi je prasować. Czynność ta nie należy jednak do najłatwiejszych i nie jest przez wielu z nas lubiana. Koszule mają kołnierze, mankiety i wąskie rękawy, które trudno się prasuje. Poniżej postaramy się jednak podpowiedzieć, jak można to robić to sprawnie, skutecznie oraz wygodnie.


Żelazko – sprzęt z doświadczeniem i długą historią!


Sposoby na wygładzanie tkanin przy wykorzystaniu ciepła znane były już w starożytności. Przyrządy, które do tego służyły, miały początkowo różne kształty i rozmiary, a wysoką temperaturę uzyskiwano, ustawiając je na paleniskach, wsypując do wnętrza rozżarzone węgle lub wkładając nagrzane metalowe sztaby¹ . Krokiem milowym w ewolucji tego typu urządzeń, podobnie jak i wielu innych sprzętów, było oczywiście upowszechnienie się elektryczności, a kolejne udoskonalenia następowały wraz z rozwojem techniki.
Współczesne żelazka do prasowania są lekkie, wygodne w użyciu i funkcjonalne. Mają regulację temperatury i termostat, który utrzymuje jej stałą wysokość zgodnie w wybranymi ustawieniami. Posiadają też zbiorniki na wodę, która może być zraszana na prasowaną tkaninę lub wydostaje się w postaci gorącej pary, co ułatwia i przyspiesza wygładzanie włókien (np. żelazko parowe DA28C SONATA). Są wykonane z bezpiecznych i nowoczesnych tworzyw oraz nadają się zarówno do domowego użytku, jak i do zabrania w podróż (np. żelazko turystyczne DA34 RIDE). Wybór tego typu urządzeń jest ogromny (o tym, jak go dokonać, przeczytacie tu - > Prasowanie pełną parą, które pójdzie nam gładko! Wybieramy żelazko na miarę naszych potrzeb), ale łączy je jedno – prasowanie za pomocą żelazka wymaga użycia deski do prasowania.

Żelazko z nawilżaniem DA28C SONATA ELDOM

 

W duecie z deską do prasowania...


Oczywiście można prasować na stole czy łóżku, ale nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne. Na rozłożonej desce odpowiednio ułożymy prasowaną rzecz i postawimy żelazko, gdy się nagrzewa lub gdy musimy je na chwilę odstawić. Jednak wymaga to kilku dodatkowych czynności i odpowiedniej przestrzeni. Miejsca potrzebuje zresztą także nieużywana w danym momencie deska, którą musimy przecież jakoś przechowywać. Jeżeli jest to dla nas zbyt uciążliwe, wówczas warto postawić na parownicę do ubrań, z której możemy korzystać bez żadnych dodatkowych akcesoriów.


Parownica do ubrań i jej dodatkowe zastosowania


Podstawową funkcją parownicy do ubrań jest wygładzanie i odświeżanie odzieży przy użyciu gorącej pary, która wydostaje się przez specjalną dyszę. Urządzenie to pracuje w pionie, więc np. prasowanie koszuli może się odbywać, gdy wisi ona swobodnie na wieszaku, a my kierujemy strumień pary na wybrany fragment materiału i powoli przesuwamy go w dół.
Parownice do ubrań nadają się do różnych rodzajów tkanin, zarówno grubszych, jak i tych bardziej delikatnych (więcej informacji znajdziecie także tu - > Parownica do ubrań – idealny sposób na usunięcie zagnieceń nawet z delikatnych materiałów). Możemy też używać ich nie tylko do odzieży, lecz również do rozprostowywania wiszących zasłon, firanek, a nawet do materiałowej tapicerki. Oprócz efektu wygładzenia parownica zapewnia jeszcze odświeżenie i dezynfekcję, gdyż gorąca para eliminuje ponad 90% bakterii z powietrzni, na których jest rozprowadzana. Usuwa też nieprzyjemne zapachy, jak np. dym tytoniowy, smażony tłuszcz czy spaliny, które wnikają w nasze ubrania.
Obsługa parownicy jest prosta i wygodna. Nie wymaga też użycia deski do prasowania. Podobnie jak żelazko parownice mają wbudowany termostat, który odpowiada za utrzymywanie stałej temperatury oraz zbiorniczek na wodę. Niektóre modele (np. DA100 STIM) są też wyposażone w specjalne nakładki, które ułatwiają wnikanie pary w strukturę włókien, przez co ulegają one rozluźnieniu i skutecznie się prostują. Jest to szczególnie przydatne w przypadku grubszych materiałów.

 

Parownica DA100 STIM ELDOM

 

Co wybrać?


Odpowiedź na pytanie, czy wybrać żelazko do koszul, czy prasować je przy użyciu parownicy nie jest prosta i oczywista. Spróbujmy jednak wskazać kilka istnych kwestii, które mogą mieć wpływ na naszą decyzję:


• Żelazka mają dużą moc i osiągają wysoką temperaturę, która dobrze radzi sobie z opornymi zagnieceniami, ale zdarza się, że uszkadza niektóre tkaniny.
• Używając parownicy, możemy bez obaw wygładzać nawet bardzo delikatne materiały, z których wykonane są np. jedwabne bluzki i nie grozi nam ich przypalenie czy tzw. wyświecenie.
• Żelazka, zwłaszcza wyposażone w stopę, która ma odpowiednie zwężenia (np. DA35 DRIFT), pomagają w dokładnym prasowaniu niewielkich powierzchni i trudniej dostępnych miejsc, jak np. przestrzenie między guzikami w koszuli czy kołnierzyki.
• Parownica, którą trzymamy w dłoniach i pionowo przesuwamy wzdłuż tkaniny, jest skutecznym sposobem na to, jak prasować rękawy koszuli i ich mankiety, aby nie tworzyły się na nich niepotrzebne kanty.
• Żelazko pomoże szybko wysuszyć zapraną plamę na wybranym fragmencie ulubionej bluzki lub koszuli.
• Parownica pozwoli uporać sie nie tylko z tym, jak wprasować koszulę, aby wyglądała nienagannie, ale usunie z niej również niemiłe zapachy, które zostały zaabsorbowane z otoczenia, w którym przebywaliśmy.

Żelazko z nawilżaniem DA35 DRIFT FIOLETOWY

Żelazko z nawilżaniem DA35 DRIFT FIOLETOWY

 


A może jednak warto postawić na oba urządzenia?


Jeżeli jesteśmy zwolennikami klasycznego prasowania, a częste rozkładanie deski nie stanowi dla nas problemu, pewnie zwyczajowo sięgniemy po żelazko. Przyda się ono szczególnie wtedy, gdy na wyprasowanie czeka nie jedna koszula, ale cała ich sterta. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem wygodniejszym i równie skutecznym może jednak okazać się użycie parownicy. Sprawdzi się ona doskonale w przypadku bluzek i koszul z bardzo delikatnych materiałów, na które trzeba szczególnie uważać podczas prasownia. Poza tym ma dodatkowe zastosowania, a przy okazji wygładzania również odświeża odzież. Dlatego, jeżeli mamy taką możliwość, rozważmy, czy nie warto jednak zaopatrzyć się w oba te urządzenia.

 

¹ Źródło: https://wynalazki.andrej.edu.pl/wynalazki/40-zy/689-zelazko