Gotowanie na parze - jak i dlaczego warto gotować na parze?

Gotowanie w wodzie, smażenie na rozgrzanym tłuszczu, czy pieczenie w piekarniku – te metody przygotowywania ciepłych posiłków zdecydowanie najczęściej stosujemy w naszych kuchniach. Dużo rzadziej wykorzystywanym sposobem obróbki termicznej pożywienia jest gotowanie na parze. Zazwyczaj posiłki przygotowane w ten sposób kojarzone są ze zdrową, niskokaloryczną dietą. I jest to bardzo celne skojarzenie, ponieważ gotowanie na parze to zdecydowanie najzdrowszy sposób w jaki możemy przygotować nasz posiłek. Ale właściwie dlaczego? Już za chwilkę postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, ale jeszcze wcześniej, kilka słów o tym, na czym w ogóle polega gotowanie na parze oraz czym różni się od tradycyjnego gotowania.

 

Gotowanie na parze - czym różni się od tradycyjnego gotowania?

 

Gotowanie na parze to metoda obróbki termicznej polegająca na podgrzaniu wody, która pod wpływem temperatury zamienia się w parę wodną. Ta następnie krąży naczyniu przenosząc ciepło na potrawy, które pod jego wpływem zaczynają się gotować. W porównaniu do tradycyjnego gotowania, produkty nie są zanurzone w wodzie, a bezpośredni kontakt mają jedynie z gorącą parą wodną.

Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2500 PERFECT MIX2

 Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2500 PERFECT MIX2

Jakie są zalety gotowania na parze?

 

Gotowanie na parze tak naprawdę ma same zalety!

 

  • Produkty gotowane na parze nie tracą swoich cennych składników odżywczych

 

To zdecydowanie najważniejsza zaleta gotowania na parze. Dzięki temu, że produkty podgrzewane są parą wodną, która nie przekracza 100 stopni C oraz nie są bezpośrednio zanurzone w wodzie, czy tłuszczu, nie tracą swoich swoich właściwości odżywczych. Niestety często zapominamy o tym, że wysoka temperatura, której produkty poddawane są podczas smażenia czy tradycyjnego gotowania w wodzie powoduje rozpad zawartych w nich cennych składników odżywczych, między innymi witamin. Produkty, które podczas gotowania mają bezpośrednią styczność z wodą tracą swoje wartości również dlatego, że witaminy i składniki mineralne zostają z nich wypłukane i najczęściej wylewamy je wraz z wodą.

 

  • Bez niezdrowego tłuszczu

Po pierwsze, produkty smażone tracą wodę, a jednocześnie pochłaniają i nasiąkają znaczną ilością tłuszczu. Co za tym idzie, stają się bardziej kaloryczne. Po drugie, w wyniku działania wysokiej temperatury, w obecności tlenu i wody, w tłuszczach zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne, w wyniku których powstają związki niekorzystne, a nawet szkodliwe dla zdrowia człowieka. Im dłuższy proces smażenia i wyższa temperatura tym więcej niekorzystnych zmian zachodzi na naszej patelni.

Podczas smażenia na tłuszczu produkty tracą też rozpuszczalne w nim witaminy  (A,D,E,K).

 

  • Bez konieczności używania soli

Produkty gotowane na parze nie tracą również zawartych w nich soli mineralnych. Jest to kolejna ogromna zaleta tej metody gotowania, która pozwala nam wydobyć z potraw pełnie ich smaku i aromatu.  Dzięki temu możemy rozkoszować się pysznymi posiłkami bez konieczności dodatku soli, której nadmiar, jak dobrze wiemy, ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zatrzymywanie wody w organiźmie czy podnoszenie ciśnienia tętniczego krwi, to tylko przykłady przykrych konsekwencji spożywania nadmiaru soli

 

  • Produkty gotowane na parze kuszą swoim wyglądem

Warto też wspomnieć, że produkty gotowane na parze nie tracą swojego pierwotnego kształtu, ani koloru, a przy tym pozostają niesamowicie jędrne i sprężyste, przez co na talerzu prezentują się niezwykle apetycznie i świeżo!

 

 Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2500 PERFECT MIX2

Czy gotowanie na parze jest zdrowsze?

 

Podsumowując wszystkie wymienione wyżej zalety gotowania na parze, ciężko się nie zgodzić, że stosowanie tej metody to zdecydowanie najzdrowszy sposób przygotowania żywności. Do naszego organizmu dostarczymy wraz z tak przygotowanym pożywieniem maksymalną ilość witamin i składników mineralnych. Ponadto, produkty gotowane na parze będą lekkostrawne, nienasiąknięte tłuszczem i mniej kaloryczne, za co na pewno podziękują nam nasze żołądki.

 

Jak gotować na parze? - metody gotowania na parze

 

Jak gotować na parze, aby cieszyć się idealnie przygotowanym posiłkiem? Przede wszystkim, warto podkreślić, że gotowanie na parze to niezwykle prosty sposób na przygotowanie pysznego, pełnowartościowego pożywienia. Nie wymaga od nas szczególnego doświadczenia kulinarnego, wystarczy ułożyć produkty w specjalnym naczyniu, podgrzać wodę, a resztą zajmie się już sama para wodna. Nie musisz martwić się, że woda wykipi z garnka, ani że jedzenie się przypali. Dania na parze można przygotować za pomocą najprostszego zestawu do parowania, który składa się z klasycznego garnka, specjalnej nakładki przypominającej sitko oraz pokrywki. Takie rozwiązanie może być zupełnie wystarczające i to nie tylko dla początkujących w gotowaniu z parą. Można również wykorzystać specjalne urządzenie do gotowania na parze czyli parowar elektryczny, zbudowany ze zbiornika na wodę, kilku pojemników nałożonych na siebie oraz pokrywy. Parowary zazwyczaj posiadają wskaźnik poziomu wody i umożliwiają kontrolę jej poziomu w urządzeniu. Możesz również ustawić czas gotowania swoich potraw, a w bardziej nowoczesnych urządzeniach wbudowany jest automatyczny timer, dzięki któremu parowar sam dobiera odpowiedni czas gotowania, w zależności od rodzaju przyrządzanych produktów. Przydatna może okazać się również funkcja podtrzymywania ciepła, która sprawi, że nasz posiłek będzie ciepły przez dłuższy czas po jego ugotowaniu. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem bardziej uniwersalnych sprzętów, zakupienie wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Nie dosyć, że ugotuje dla Ciebie zdrowy posiłek na parze, to pomoże w całym mnóstwie innych zadań od tradycyjnego gotowania, po miksowanie czy wyrabianie ciasta.

 

Gotowanie na parze – jak układać produkty w naczyniu?

Ważne, aby produkty, które będziemy gotować ułożyć w naczyniu jednowarstwowo tak, aby nie stykały się ze sobą, ani się na siebie nie nakładały. W ten sposób umożliwimy parze wodnej swobodne i równomierne krążenie w naczyniu przez cały czas gotowania.

 

Gotowanie na parze przepisy

 

Dania jednogarnkowe na parze to pomysł na szybki, pyszny i zdrowy posiłek! Koniecznie wypróbuj nasz pomysł na łososia na parze z warzywami!

 

Łosoś na parze – składniki

 

0,5 kg świeżego łososia

kilka różyczek brokułu

kilka różyczek kalafiora

2 marchewki

Sok wyciśnięty z połowy cytryny

ulubione świeże lub suszone zioła

Łosoś na parze – przygotowanie

 

Łososia dokładnie umyj pod bieżącą wodą, skrop wyciśniętym sokiem z cytryny i posyp ulubionymi ziołami. Marchewki pokrój na plasterki, brokuły i kalafior podziel na mniejsze różyczki. Tak przygotowaną rybę i warzywa umieść w urządzeniu do parowania. Gotuj przez około 25 minut. Smacznego!