Elektryczny czy ręczny – jaki młynek do przypraw wybrać?

Przyprawy! Czym bez nich byłaby kuchnia! Podkreślają smak każdego dania, nadają głębi i pozwalają na nadawanie coraz to nowych nut przygotowywanym potrawom!

Każdy kucharz i kucharka chętnie wrzuca je do garnka!

Sól i pieprz to przyprawy obecne w każdym w domu. Dodajemy je zarówno do skomplikowanych i wykwintnych dań, jak i do szybkich przekąsek. Trudno wyobrazić sobie zjedzenie zielonego ogórka czy pomidora z cebulką bez odrobiny soli! Czy się da? Oczywiście, jednak jak bardzo jest to trudne mogą wypowiedzieć się osoby, które choć raz były na diecie wykluczającą sól… lub takie którym zdarzyło się zapomnieć o tej przyprawie np. przy pieczeniu chleba ☺

Młynek do przypraw – dlaczego warto go mieć?

Trudno zaprzeczyć temu, że najlepsze są świeże produkty! Przy owocach i warzywach to zupełnie jasne! Jeśli chodzi o zioła również nie mamy najmniejszych wątpliwości!

Co jednak z produktami, które świeże nie są z założenia? Przecież sól czy pieprz nie są produktami z określoną datą ważności do spożycia!

Tak, oczywiście, jednak….nie do końca J Możemy je przyrównać np. do kawy. Wypalone ziarna nie są przecież świeże, a jednak doskonale wiemy, że „świeżość” kawy jest niezwykle istotna. Dokładnie! Chodzi o czas jaki upłynął od zmienienia do zaparzenie napoju! Tak samo wygląda kwestia tych dwóch najpopularniejszych przypraw. Świeżo zmielone oddają pełnię swojego smaku! Nie warto zatem kupować wcześniej przygotowanych sproszkowanych przypraw, które zaraz po otwarciu zaczynają wietrzeć i tracić swoja moc. Najlepiej mielić małe porcje, tak aby mieć pewność, że zużyjemy je jeszcze tego samego dnia.

Ręczny młynek do pieprzu i soli MP16 MELL ELDOM

Ręczny młynek do pieprzu i soli MP16 MELL ELDOM

Rodzaje młynków do przypraw

W sklepach odnajdziemy dwa podstawowe rodzaje młynków do przypraw:

  • ręczne
  • oraz elektryczne

Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Poniżej omówimy poszczególne typy i spróbujemy wybrać rozwiązanie optymalne!

Ręczny młynek do soli i pieprzu – zalety i wady

Ręczny młynek zapewne wielu z nas kojarzy się jeszcze z klasyczną drewnianą skrzyneczką z wyciąganym pojemniczkiem i metalową korbką na górze. Nasze mamy nie miały większego wyboru i właśnie takie gościły w większości domów. Ileż było z nimi zachodu! Zacinały się co chwilę, wymagały nasmarowywania żeliwnych trybików, a do tego były dość trudne w konserwacji ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane! Na szczęście to tylko pieśń przeszłości, a te, nie ukrywajmy piękne choć mało funkcjonalne urządzenia, służą nam teraz głównie jako dekoracja. Współczesne młynki ręczne występują w niezliczonych barwach, modelach i stylach. Zazwyczaj są zbudowane bardzo podobnie - ziarenka, nasiona lub kryształki wsypuje się do górnego pojemniczka i za pomocą przekręcania urządzenia wokół własnej osi wprowadza się żarna w ruch. W wielu modelach za pomocą pokrętła można także regulować grubość mielenia- od grubych cząsteczek do delikatnego pyłku.

Niezaprzeczalnym plusem tego typu młynków jest ich relatywnie dość niska cena oraz łatwość konserwacji. Co ważne, nie musimy także pamiętać o wymianie baterii.

Elektryczny młynek do pieprzu MP3 BARREL ELDOM

Elektryczny młynek do pieprzu MP3 BARREL ELDOM

Elektryczny młynek do soli i pieprzu – zalety i wady

Kolejnym typem są młynki elektryczne. Ich budowa bardzo przypomina młynki ręczne, różnią się jednak tym, że ich mechanizmu nie napędzają nasze mięśnie. Wystarczy nacisnąć i przytrzymać odpowiedni klawisz, aby młynek pracował nieprzerwanie rozdrabniając nasze ulubione przyprawy. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne kiedy doprawiamy duże ilości jedzenia- np. podczas gotowania zupy czy gulaszu.

Urządzenia występują w wielu stylach i  wariantach kolorystycznych. Są łatwe w konserwacji, a do ich napędu wystarczą zwykle dwie baterie, które ze względu na niski pobór mocy wystarczą na baaaardzo długo.

Na stronie edlom.eu znajdziesz zarówno młynki ręczne jak i elektryczne. Nowoczesne, klasyczne, w zestawie lub pojedynczo. Sprawdź, porównaj i ciesz się świeżo zmielonymi przyprawami we własnej kuchni!

Ręczny młynek do pieprzu i soli MP18 ELDOM

Ręczny młynek do pieprzu i soli MP18 ELDOM