2021-05-27

Wszyscy znamy pojęcie superfoods- wyjątkowe produkty spożywcze, będące bombami: witamin, składników odżywczych i zdrowej energii.
Zwykle kojarzą nam się z egzotycznymi i drogimi, sprowadzonymi z najdalszych zakątków świata, towarami. Eksperci głośno wymieniają bowiem zalety: jagód acai, owoców goji, nasion chia… kompletnie nie wspominając o naszych rodzimych odpowiednikach. A szkoda! Bo mamy ich naprawdę sporo i to fantastycznej jakości!
W poprzednich odcinkach cyklu “Polskie Superfood” dostępnych na naszym blogu opisywaliśmy już zbawienne właściwości truskawek, natki pietruszki, borówek czy... jego wysokości buraka :-) Ale jeśli nawet i to nie przekonuje Cię w pełni do zagłębienia się w temat polskich superfoods, zwróć uwagę na to, że coraz większe grono ekspertów żywieniowych zachęca do tzw. jedzenia lokalnego, czyli opartego na produktach zgodnych z naszą strefą klimatyczną i panującą obecnie porą roku. Jest to nie tylko korzystne dla Twojego zdrowia, ale także zbawienne dla naszej planety! Nie wierzysz? Pomyśl tylko o emisji gazów cieplarnianych, które wydobywają się w trakcie w trakcie transportu zamorskich specjałów.
Nasza jest ta Kasza
Quinoa, czy inaczej komosa ryżowa króluje obecnie w rankingach superfoods. Czy mając na uwadze wstęp tego artykułu mamy dla niej jakąś lokalną alternatywę? Oczywiście! Naszą swojską, pyszną i sycącą KASZĘ JAGLANĄ!
Cóż takiego może nam ona zaoferować? Przede wszystkim niezwykle dobrze przyswajalne białko (zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne!), witaminy z grupy B, żelazo i miedź. Odnajdziemy tu także niezwykle cenną dla skóry, włosów i paznokci krzemionkę.
CIEKAWOSTKA - Na pierwsze wzmianki o prosie (to z jego łuskanego ziarna powstaje kasza jaglana!) natkniemy się w… Biblii, a jego najstarsze znaleziska znajdujące się na Bliskim Wschodzie są datowane na 900-600 w p.n.e!
Kasza jaglana jest niezwykle polecana osobom będącym na różnego rodzaju dietach, również na trudnej i mocno wykluczającej diecie przeciwzapalnej, ale także przy żywieniu stosowanym w chorobach układu pokarmowego. Kasza jaglana jest bezglutenowa, lekkostrawna, a przy tym sycąca i pożywna. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, oczyszcza organizm z toksyn. Jest niezwykle pomocna walce z infekcjami - rozgrzewa organizm, wzmacnia i pomaga w zmniejszaniu stanów zapalnych błon śluzowych.
Jak ją jeść?
Kaszę jaglaną można podawać zarówno na słodko jak i wytrawnie. Jest szczególnie znana i uznana w kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. Tam znajdziemy także najwięcej przepisów w których gra główną rolę - od sernika po pyszne dania jednogarnkowe :-)
Dzisiaj chcemy zaproponować Ci szybkie wegetariańskie kotleciki z kaszy jaglanej.
Co będzie Ci potrzebne?
Rozdrabniacz lub tarka
Piekarnik z opcją grzania góra- dół
Garnuszek
Łyżka drewniana lub plastikowa
Patelnia
Sito z małymi oczkami
Duża miska
Składniki:
90 g kaszy jaglanej
1 cebula szalotka
1 jajko
1 marchewka
1 pietruszka
½ cukinii
½ pęczka pietruszki
sól i pieprz do smaku
olej rzepakowy do podsmażenia cebuli
Przygotowanie:
- Odważ odpowiednią ilość kaszy jaglanej i przepłucz ją pod bieżącą wodą, a następnie odsącz na sicie.
- Odciśniętą kaszę przełóż do garnka i zalej gorącą wodą tak, aby ją pokryć. Gotuj do miękkości i wchłonięcia całego płynu. Odstaw do ostygnięcia.
- Cebulkę rozdrobnij i podsmaż na patelni na jednej łyżce oleju do zarumienia.
- Warzywa obierz i rozdrobnij blenderem lub zetrzyj na tarce.
- Ostudzoną kaszę przełóż do miski, dodaj do niej warzywa, podsmażoną cebulę, jajko, posiekaną natkę pietruszki oraz sól i pieprz. Całość dokładnie wymieszaj.
- Z powstałej masy uformuj kotleciki.
- Wstaw je na pół godziny do lodówki do stężenia masy.
- Rozgrzej piekarnik do 180oC - grzanie góra-dół.
- Po wyjęciu z lodówki kotleciki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i upiecz - ok. 20 min (do zarumienienia).
- Podawaj na ciepło z ulubionymi warzywami.