Waga kuchenna – jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę?

 

W dobrej kuchni liczy się smak, polot i kreatywność. Z pewnością nie można jednak zapomnieć także o dokładności i precyzji – zwłaszcza przy doborze składników. Ich niewłaściwa ilość oraz nieodpowiednie proporcje mogą sprawić, że przygotowywana potrawa nie wyjdzie nam tak, jak zamierzaliśmy lub nawet nie uda się wcale... Dlatego urządzeniem, które warto mieć pod ręką, jest waga kuchenna. Skorzystamy z niej przy gotowaniu i pieczeniu, a także podczas stosowania diety, gdy szczególnie ważna jest stała kontrola ilości spożywanych pokarmów. A czym się kierować, aby wybrać wagę kuchenną skrojoną na miarę naszych potrzeb? Postaramy się podpowiedzieć...

Waga mechaniczna czy elektroniczna?

Wagi kuchenne dzielą się zasadniczo na dwa rozdaje: wagi tradycyjne – mechaniczne oraz wagi elektroniczne. Pierwsze z nich mają bardzo prostą budowę, są łatwe w obsłudze, a ich zaletą jest również niewysoka cena. Urządzenia te składają się zwykle z podstawy i montowanej na niej miseczki, do której wkłada się ważone produkty (KCA CLASSIC). W podstawie umieszczony jest odważnik – połączony ze wskazówką oraz zegarowy wyświetlacz z widoczną skalą ważenia. Wagi mechaniczne sprawdzą się w naszej kuchni, gdy wystarcza nam na co dzień dokonywanie orientacyjnych pomiarów, nie wymagających wysokiej dokładności, gdyż różnica pomiędzy wskazaniem urządzenia a rzeczywistą wagą produktów może tu wynosić nawet ponad 20 gramów. Jeżeli jednak zależy nam na bardzo precyzyjnych wskazaniach – powinniśmy raczej zdecydować się na wybór wagi elektronicznej. Urządzenia te wyposażone są w elektroniczny układ wskazujący, zasilany bateriami, a wynik pomiaru prezentowany jest na cyfrowym wyświetlaczu. Zaletą tego typu wag – w zależności od modelu – jest również możliwość korzystania z innych, bardziej zaawansowanych funkcji, o których opowiemy w dalszej części poradnika.

Przykładowa mechaniczna waga kuchenna KCA CLASSIC.

Najważniejsze parametry, funkcjonalność i wyposażenie wag kuchennych

Dokładność pomiaru jest jednym z podstawowych parametrów, na jaki warto zwrócić uwagę, gdy myślimy o zakupie wagi kuchennej. Jak już wspominaliśmy, wagi mechaniczne nie gwarantują takiej precyzji, jak urządzenia elektroniczne. Wśród wag elektronicznych wysoką jakością wskazań mogą natomiast pochwalić się te, które ważą z dokładnością do 1-2 gramów (EK3052 SEELVA) i są bardzo przydatne, gdy – na przykład ze względów dietetycznych – musimy ściśle określać wagę dobieranych składników oraz przygotowywanych dań. 

Maksymalne obciążenie to dopuszczalna możliwa ilość produktów, które możemy zważyć za pomocą danego urządzenia. Standardowo wagi kuchenne stosowane są do pomiaru masy produktów do 1 kg lub 5 kg, a wybór zależy tu od naszych potrzeb i planowanego wykorzystywania. Warto również sprawdzić, czy waga posiada wskaźnik przeładowania, który uchroni nas przed błędami pomiaru w przypadku przekroczenia przewidzianego poziomu obciążeń.

Tarowanie to praktyczna funkcja, która zdecydowanie ułatwia ważenie, gdyż pozwala na pokazanie ciężaru samych produktów, bez wagi pojemnika, w jakim się znajdują. Pozwala też na osobne ważenie kolejnych składników w jednym naczyniu.

Wskaźnik zużycia baterii ma znaczenie w przypadku wag elektronicznych, które wymagają tego typu zasilania. Wskaźnik ten pozwala w porę zapobiec sytuacji związanej ze spadkiem jakości pomiaru lub nagłego zakończenia pracy urządzenia, sygnalizując nam  konieczność wymiany wyczerpanych baterii.

Funkcja automatycznego włączania się wagi jest rozwiązaniem, które pozwala na optymalizowanie zużycia baterii i zapewnia nam wygodę. Po upływie określonego czasu, nieużywane urządzenie samo się wyłączy, a my nie musimy już pamiętać o wykonaniu tej czynności.

Funkcje dodatkowe, które umożliwiają dokonywanie pomiarów związanych nie tylko z masą ważonych produktów, to domena wag elektronicznych. Oczywiście nie każdy potrzebuje wagi o rozbudowanej funkcjonalności, jednak warto wiedzieć, iż mamy do dyspozycji urządzenia, które mogą wykonać także następujące zadania:

  • przeliczanie lub zmiana jednostek wagowych,
  • określanie objętości płynów (dokonywany w litrach pomiar wody lub mleka),
  • wyliczanie kaloryczności produktów,
  • pomiar zawartości węglowodanów, białek i tłuszczy oraz cholesterolu, błonnika i sodu w ważonych produktach (DWK200 DIETT).

Niektóre modele wag elektronicznych są ponadto wyposażone w minutnik z alarmem, który pozwala kontrolować czas przygotowania potraw (WK210 BASIN), a także w termometr i higrometr, które – odpowiednio – wskazują temperaturę oraz poziom wilgotności w pomieszczeniach, w jakich się znajdują (WK300B VAGA).

Kształt, wielkość i wyposażenie wagi – wszystko to dobrze jest uwzględniać przy zakupie tego urządzenia, odnosząc się przy tym do rozmiarów naszej kuchni, miejsca przechowywania sprzętu oraz częstotliwości i sposobu jego użytkowania. Wagi kuchenne, wśród których możemy wybierać,  posiadają rozmaite kształty i gabaryty. Znajdziemy tu urządzenia owalne i prostokątne, lekkie i płaskie (WK310 PIKO) lub nawet ultra cienkie – o grubości zaledwie kilkunastu milimetrów (WK270 MINIMA), jak również wagi z solidną podstawą oraz dużym talerzem na produkty (WK330). Możemy też zaopatrzyć się w model, który nadaje się do zawieszenia na ścianie (WK300W VAGA, WK260S ) lub posiada prostą konstrukcję, ułatwiającą szybki demontaż i schowanie mechanizmu ważącego w misce na produkty (KCA CLASSIC). Dla wielu użytkowników bardzo przydatnym akcesorium okaże się też wygodna, zdejmowana miska, która ułatwia wsypywanie oraz przekładanie ważonych produktów (WK290, WK320S RENA, EK3130 RUSTI) i sama w sobie stanowić może dodatkowe kuchenne naczynie.

2 w 1 - czyli waga z dozownikiem

Waga z dozownikiem, zwana też miarką kuchenną, to ciekawe i innowacyjne rozwiązanie, stosowane w szczególności przy pomiarach objętości i wagi płynnych substancji, a także sypkich składników, wykorzystywanych do przygotowywania potraw. Urządzenia te – podobnie jak wagi elektroniczne – zasilane są bateriami i posiadają wyświetlacz LCD. Ich kształt przypomina natomiast najczęściej dzbanek (WK220Z) lub niewielką miskę (WK250S), a ergonomiczny uchwyt, dokładna podziałka czy wyjmowany pojemnik – zapewniają komfort użytkowania. Elektroniczne miarki kuchenne – w zależności od modelu – dysponują także funkcją wyboru jednostek ważenia oraz samoczynnego wyłączania się. Ich pojemność to z reguły 1000 – 1500 ml, a poziom maksymalnego obciążenia może wynosić od 1 do 5 kilogramów.

Waga z elektroniczną miarką WK250S

Czy wygląd ma znaczenie?

Choć podstawowym zadaniem wagi kuchennej jest oczywiście... ważenie, nie sposób nie wspomnieć, iż urządzenie to może posiadać nie tylko walory użytkowe, ale i estetyczne. Dziś bowiem – na równi z funkcjonalnością i niezawodnością – cenimy sobie jakość wykonania oraz wygląd przedmiotów, którymi się otaczamy. Kupując wagę kuchenną, możemy więc wybierać pomiędzy urządzeniami o rozmaitych kształtach, o czym pisaliśmy powyżej, a także wykonanymi z plastiku (WK290), stali nierdzewnej (WK200S DINA, WK320S RENA), hartowanego szkła (DWK200 DIETT) czy też fantazyjnego połączenia różnych materiałów (EK5055 WELL, WK280S AURE). Możemy także postawić na żywe, energetyczne kolory (WK270 MINIMA) lub zdecydować się na eleganckie odcienie stalowej szarości (WK240S) czy też na ponadczasową biel (WK230 GRAMA). Wśród wag kuchennych, dostępnych na rynku i znajdujących się także w bogatej ofercie Eldomu, znajdziemy urządzenia zarówno dla tradycjonalistów, jak i zwolenników nowoczesnego wzornictwa czy minimalizmu. Wszystko zależy tu oczywiście od preferencji i indywidualnych upodobań, ale z pewnością szeroki wybór pozwoli nam zaopatrzyć się w wagę, która będzie nie tylko praktycznym pomocnikiem, ale również ozdobą naszej kuchni!

Waga kuchenna z pomiarem wartości odżywczych DWK200