Pyszny deser na co dzień i od święta –  czyli kilka słów o gofrownicy

 

Gofry kojarzą się zwykle z czasem wakacji - ze słońcem, beztroską, odpoczynkiem i przyjemnościami. Czy smak lata, zaklęty w chrupiących waflach - z ulubionymi dodatkami (lub bez!) – może nam towarzyszyć  również na co dzień? Oczywiście! Wystarczy zaopatrzyć się w domową gofrownicę i puścić wodze kulinarnej fantazji…

O czym trzeba pamiętać, gdy wybieramy gofrownicę?


Wybór gofrownicy – jak każdego urządzenia, które ma nam ułatwiać codzienne czynności - powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb i oczekiwań -  choćby najkrótszą: dla kogo i jak często chcemy przyrządzać gofry?

Jeżeli mamy w rodzinie małe dzieci, gofry z pewnością uatrakcyjnią ich codzienne menu. Przy okazji smacznej przekąski możemy też podać naszym kilkulatkom porcję świeżych owoców. Gofrownica sprawdzi się doskonale również w czasie przyjęć i imprez urodzinowych. Swoim pociechom zaserwujemy wówczas świeżutkie, słodkie wafle i to przygotowane własnoręcznie, co gwarantuje kontrolę nad wykorzystywanymi składnikami. Gdy chodzi przecież o jedzenie dla naszych maluchów,  celem nie jest jedynie sam smak, ale przede wszystkim walory odżywcze i jak najmniejsza obecność szkodliwych substancji.

Zalety domowej gofrownicy mogą poznawać oczywiście nie tylko dzieci! Każdy z nas ma szansę delektować się smakiem pysznych gofrów, gdy tylko wybierze urządzenie do wygodnego i samodzielnego ich przygotowywania.

Oto najważniejsze parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze gofrownicy:

  • Kształt i ilość płytek grzejnych

Najczęściej produkowane gofrownice są wyposażone w dwie płyty grzejne w formie kwadratów lub prostokątów. Dostępne są również urządzenia z płytkami w kształcie trójkątów, kół lub nawet serca, czego przykładem jest waflownica WA2 KIEER. Z jej pomocą przygotujesz przekąskę nie tylko smaczną, ale również bardzo dekoracyjną - chrupiące wafle, uformowane w urocze serduszka (do wykonania jednorazowo aż 6 sztuk!), mogą stanowić fantazyjny dodatek do każdego deseru lodowego, gęstego koktajlu czy też galaretki.

  • Nieprzywierające powłoki

Aby ciasto na gofry nie przywierało do płytek, a po upieczeniu łatwo od nich odchodziło, niezbędne są powłoki o właściwościach antyadhezyjnych. To gwarantuje nie tylko wygodne użytkowanie i czyszczenie gofrownicy, ale wpływa na zminimalizowanie ilości tłuszczu, jaki jest potrzebny w czasie wypiekania wafli. Powłoka antyadhezyjna to zatem bardzo ważna cecha, jaką powinna wyróżniać się dobra gofrownica. Posiadają ją wszystkie modele gofrownic, produkowanych przez Eldom.

  • Moc gofrownicy

Im wyższa moc, tym urządzenie szybciej się nagrzewa, a czas przygotowania gofrów ulega odpowiedniemu skróceniu. W ofercie Eldomu są gofrownice, które, dysponują mocą rzędu 700 – 1000W, co stwarza optymalne warunki dla uzyskania chrupiących oraz odpowiednio wypieczonych wafli w stosunkowo krótkim czasie (kilka munut).

  • Termostat i regulacja temperatury

Termostat dba o stałą ciepłotę pracującego urządzenia i zapobiega jego przegrzewaniu się. Przydatną funkcją – zastosowaną w gofrownicy WA1S GOFFER - jest jednak także możliwość regulacji temperatury. Pięciostopniowa skala nagrzewania sprawia, że wypiekane w niej gofry mają dokładnie taką chrupkość i taki stopień przyrumienia, jaki najbardziej nam odpowiada.

  • Podstawowe zabezpieczenia

Gofrownica – jak każdy sprzęt, który do pracy potrzebuje prądu i wysokich temperatur – powinna być odpowiednio zabezpieczona. Dlatego ważne są nienagrzewające się uchwyty czy antypoślizgowe stopki, w które wyposażony jest np. model ST10W WAFFLER. Takie urządzenie stabilnie przylega do podłoża, a dotknięcie uchwytów w trakcie wypiekania gofrów nie grozi poparzeniem. W tym kontekście trzeba również wspomnieć o lampkach kontrolnych. Zwykle są dwie: jedna sygnalizuje, że gofrownica została podłączona do prądu i znajduje się w fazie nagrzewania, a druga wskazuje na gotowość do użycia, co oznacza, że temperatura jest już odpowiednio wysoka, a my powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność.

  • Wygoda i estetyka wykonania

Wygodnym rozwiązaniem jest schowek na kabel w obudowie gofrownicy (np.WA2 KIEER), który owijamy wokół urządzenia po zakończeniu pracy, a także możliwość przechowywania w pozycji pionowej - zwłaszcza gdy w kuchni nie dysponujmy zbyt dużą ilością miejsca. Jeżeli jednak przestrzeni jest pod dostatkiem i gofrownica może swobodnie stać na kuchennym blacie, wówczas niezwykle elegancko będzie się prezentował model z obudową ze stali nierdzewnej (np. WA1S GOFFER ). Ten rodzaj obudowy posiada nie tylko walory wizualne, ale jest również trwały i odporny na uszkodzenia.

Przepis na pyszne domowe gofry!

Przepisów na gofry może być pewnie tyle, ilu jest zadeklarowanych miłośników tej smakowitej przekąski. Bazę stanowi tu oczywiście odpowiednio przygotowane ciasto, a reszta to kwestia fantazji, indywidualnych upodobań i smaków. Ciasto - w najprostszej wersji - jest mieszanką mąki, mleka i jajek oraz cukru, niewielkiej ilości oleju, szczypty soli i proszku do pieczenia. Proporcje poszczególnych składników zależą oczywiście od ilości gofrów, jakie zamierzamy wypiekać, ważne jednak, aby ciasto miało odpowiednią, jednolitą konsystencję. Niektórzy – zamiast mleka - używają wody, jednak bez mleka gofry nie są zwykle tak miękkie i ładnie zarumienione. Jeśli chodzi o dodatki do gofrów, to najczęściej spotykamy: bitą śmietanę, cukier puder i dżem. Wybornie smakują również cieplutkie i chrupiące wafle – wyciągnięte wprost z gofrownicy i posypane świeżymi malinami, jagodami czy kawałkami ananasa. Można je też posmarować kremem czekoladowym i masłem orzechowym, polać słodkim sosem czy nawet syropem klonowym. Dopuszczalne jest przecież wszystko, na co przyjdzie nam ochota i co nam będzie w smak!

Gofrownica – nie tylko dla łasuchów!

Korzyści z  posiadania gofrownicy nie są zarezerwowane jedynie dla  zwolenników słodkości. Odpowiednie dodatki – w postaci sera, warzyw, mięsa, jajek czy też rozmaitych past i sosów – mogą sprawić, że gofry – kojarzone zwykle z deserem – staną się sycącym i pełnowymiarowym posiłkiem. I to przyrządzanym na słono lub na ostro, bez towarzystwa bitej śmietany czy słodkich owoców!

Opinie o gofrownicach

Posiadanie gofrownicy oczywiście nie każdemu wydaje się konieczne. Wielu z nas lubi jednak pozwolić sobie od czasu do czasu na taką smaczną przekąskę, a w sieci znajdziemy mnóstwo oryginalnych przepisów na gofry przyrządzane na słodko, z różnych rodzajów mąki, wytrawne czy  nawet bezglutenowe. Dlatego z pewnością warto rozważyć zakup tego stosunkowo niedrogiego urządzenia, które stwarza możliwość urozmaicania różnego rodzaju posiłków - od śniadań, przez obiady  i desery, aż do samej kolacji!

Smacznego!