5 najczęstszych błędów popełnianych podczas higieny jamy ustnej

Czy jesteś pewien, że dobrze dbasz o swoje zęby? Większość z nas, bez namysłu odpowie na to pytanie twierdząco! Innego zdania są jednak lekarze stomatolodzy oraz profesjonalni higieniści mówiąc otwarcie, że ponad 80% ich pacjentów nie robi tego prawidłowo.

Sprawdź 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas higieny jamy ustnej i przekonaj się, czy nie dotyczą także Ciebie!

Mycie raz dziennie lub… wcale

Badanie przeprowadzane kilka lat temu z okazji Światowego Dnia Jamy Ustnej wykazało, że 25% Polaków myje zęby tylko raz dziennie, a prawie 4 mln osób w naszym kraju… zapomina o tym, nawet przez kilka dni pod rząd! Choć wydaje się to nieprawdopodobne przy obecnym dostępie do informacji nadal wielu z nas nie wie jak zająć się higienizacją jamy ustnej w sposób zalecany przez ekspertów. A ich wytyczne są niezwykle proste! Szczotkujemy minimum 2 x dziennie, przez około 3-5 min., w zależności od rodzaju szczoteczki, z której korzystamy.

Zły dobór szczoteczki

Także w tym przypadku statystyki są zatrważające! Ponad 800 tysięcy naszych Rodaków nie ma nawet własnej szczoteczki do zębów! A Ci, którzy je posiadają nie przykładają należytej staranności do ich wyboru. Najczęściej typowane są szczoteczki manualne, bez rozgraniczania ich ze względu na stopień twardości włosia. A stąd już prosta droga do chorób dziąseł i… paradontozy! Choć wybór najtańszej szczoteczki wydaje się korzystny ze względów finansowych, warto pomyśleć o całościowych kosztach na które nas naraża. Dyskomfort, ból i kosztowne wizyty u dentysty to konsekwencje m.in. nieprawidłowego doboru szczoteczki. Co radzimy? Poświecić swojemu wyborowi trochę więcej uwagi i skupić się na indywidualnych potrzebach. Twardość włosia jest podawana na opakowaniu każdego produktu. A jeśli nie jesteśmy pewni który stopień wybrać? Z pomocą przychodzą szczoteczki soniczne, które zamiast mechanicznego ścierania oferują nam rozbijanie płytki bakteryjnej falami dźwiękowymi i delikatny masaż kawitacyjny. Dodatkową, ciekawą informacją przemawiającą za wyborem szczoteczki z tej grupy jest porównanie ilości ruchów czyszczących. Szczoteczką manualną wykonamy ich, przy sporym zaangażowaniu ok. 180-200 w ciągu minuty. Szczoteczka soniczna w tym samym czasie osiągnie wynik ok. 31000 ruchów. Co to dla nas oznacza? Lepsze efekty w dużo krótszym czasie!

Soniczna szczoteczka do zębów SD200B SONIC

Soniczna szczoteczka do zębów SD200B SONIC

 

Nieprawidłowa technika mycia - czyli kręcimy kółeczka

Solidny kleks pasty na szczoteczkę i zaczynamy! Góra dół jak najmocniej, kilka ruchów w bok, parę kółeczek na przodzie i… skończone! Niestety tak najczęściej wygląda mycie zębów, kiedy próbujemy skrócić sobie jego czas. Odbija się to fatalnie na naszym zdrowiu! Prawidłowa technika zakłada kilka punktów, których warto przestrzegać. Najważniejszy z nich – zapominamy o popularnych „kółeczkach”! One sprawdzają się jedynie u przedszkolaków! Dorosłe osoby są w stanie zaserwować sobie takim sposobem poważne problemy z dziąsłami! To co warto zapamiętać- ruch wymiatający! Od dziąsła w dół- nigdy w przeciwną stronę J Warto podzielić w swoje głowie szczękę na cztery ćwiartki: prawa górna, lewa górna, lewa dolna, prawa dolna i w takiej kolejności zajmować się każdą z nich! Zęby należy myć z każdej strony, starając się dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc! I tutaj znowu z pomocą przychodzi szczoteczka soniczna, która dzięki emitowanym falom doczyszcza miejsca do kilku milimetrów od końcówki myjącej. Większość dobrych modeli, jak np. SD200B posiada także wbudowany timer, który wskazuje czas potrzebny na umycie każdej z poszczególnych ćwiartek szczęki. Dodatkowo dzięki temu, że szczoteczką soniczną nie musimy trzeć powierzchni zębów, pozbędziemy się szybko złych nawyków - w tym wyjątkowo nielubianego przez stomatologów zwyczaju kręcenia kółeczek :)

Wiara w internetowe mity

Choć może się to wydać niewiarygodne 80% badanych wieży, że zjedzenie jabłka działa na zęby równie dobrze jak ich wieczorne mycie! Wśród internetowych porad możemy odnaleźć także takie zmory lekarzy dentystów jak wybielanie zębów za pomocą soli i soku z cytryny, czy -o zgrozo!- przepiłowywanie pilnikiem do paznokci nadłamanych zębów i „zatruwanie” tych bolących siarką z zapałki. Stosowanie się do takich „złotych” porad zapewni nam konieczność regularnych wizyt u lekarza na kolejne kilka miesięcy! Pamiętajmy, że nasze zdrowie to poważna sprawa i ufajmy wyłącznie specjalistom!

 

Soniczna szczoteczka do zębów SD100B SONICA

Soniczna szczoteczka do zębów SD100B SONICA

Nocne podjadanie

O tym, ze podjadanie w nocy szkodzi, wiemy doskonale! Jednak nie chodzi nam teraz o dodatkowe kilogramy czy problemy z trawieniem! Jedzenie przed snem, już po umyciu zębów to brzydki nawyk, który rujnuje nasze, nawet najlepsze starania! Kawałki pokarmu zostające między zębami na całą noc są doskonałą pożywką dla bakterii! Co ciekawe, nawet szklanka soku czy herbaty wypita przed snem, zmienia środowisko w jamie ustnej i może prowadzić do przebarwień czy próchnicy.

 

Prawidłowe mycie zębów to podstawa, która pozwoli nam zaoszczędzić w przyszłości niepotrzebnych problemów, bólu, a także pieniędzy. Inwestycja w dobrą szczoteczkę soniczną jest tak naprawdę inwestycją we własne zdrowie! Jeśli masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące higieny jamy ustnej pamiętaj o podzieleniu się nimi ze swoim stomatologiem na najbliżej wizycie kontrolnej. Ufaj specjalistom i dbaj o siebie najlepiej jak potrafisz!