2022-09-02
Jeśli kuchnia libańska jeszcze jest Ci całkiem obca i nigdy nie miałeś okazji spróbować popularnych dań tej bliskowschodniej kuchni, dzisiaj musisz koniecznie to zmienić! Zastanawiasz się czy warto? Jesteśmy przekonani, że tak, ponieważ kuchnia libańska oferuje nadzwyczajnie różnorodną mieszankę smaków, która dostarczy niezapomnianych doznań kulinarnych każdemu, niezależnie czy jesteś wegetarianinem czy też miłośnikiem dań mięsnych.
Kuchnia libańska charakterystyka
Czym właściwie charakteryzuje się kuchnia libańska? Przede wszystkim królują w niej świeże warzywa, wyjątkowo aromatyczne zioła, przyprawy i sosy oraz dobrej jakości mięso, głównie baranina i jagnięcina. Nieodłączny dodatek do wszelkich dań i przekąsek libańskich to popularnie wypiekany pszenny chlebek typu pita, często wzbogacany ziołami i przyprawami, podawany z różnego rodzaju sosami. Dania pochodzące z Libanu kuszą wyrazistymi kolorami i swoim niewiarygodnie intensywnym zapachem. Nie bez powodu mówi się, że jest to jedna z najbardziej aromatycznych kuchni na świecie. Obok libańskich smakołyków nie sposób przejść obojętnie, mamy więc nadzieję, że przekonasz się o tym na własnej skórze i wypróbujesz przepisy na najpopularniejsze dania libańskie, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Jakie są najpopularniejsze dania kuchni libańskiej?
Kuchnia Libanu to nie tylko gratka dla prawdziwych miłośników dań mięsnych. Jako, że dania kuchni libańskiej w dużym stopniu opierają się na świeżych, dojrzałych w słońcu warzywach, zakochają się w niej również wegetarianie, dla których kuchnia ta to prawdziwy raj. Ulubieńcami Libańczyków w kuchni są przystawki podawane zarówno na ciepło jak i na zimno. Należą do nich między innymi wszelkiego rodzaju pasty, wśród których króluje znany już na całym świecie hummus. Hummus to mieszanka ugotowanej ciecierzycy z pastą sezamową zwaną tahini, czosnkiem i sokiem z cytryny zmiksowana na idealnie gładką pastę. Tak przygotowaną klasyczną wersję hummusu najczęściej podaje się z warzywami lub popularną, pszenną pitą. Jakie smakołyki są jeszcze popularne w Libanie? Na pewno falafel, który popularny jest w wielu krajach arabskich. Podobnie jak w przypadku hummusu, kluczowym składnikiem potrzebnym do przygotowania tego dania jest ugotowana i zmielona ciecierzyca, którą miesza się z klasycznymi, libańskimi przyprawami, czosnkiem i cebulą. Z takiej mieszanki formuje się kulki, które następnie smaży się na mocno rozgrzanym tłuszczu. Falafel można również podawać w towarzystwie pity oraz świeżych warzyw, w tym ogórków i pomidorów. Kolejne popularne danie kuchni libańskiej to kofty z baraniny, czyli szaszłyki z mielonego mięsa z dodatkiem cebuli, czosnku, świeżej, drobno siekanej pietruszki oraz imbiru i przypraw, podawane tradycyjnie z pitą i warzywami. Kuchnia libańska to również niezliczona ilość różnorodnych sałatek, w tym bardzo popularna sałatka tabbouleh idealna jako warzywny dodatek do dań mięsnych, w szczególności grillowanych mięsnych przysmaków. Sałatkę tabbouleh przygotowuje się z komosy ryżowej, mieszanki świeżych ziół takich jak mięta czy pietruszka oraz warzyw. Sałatka nie dosyć, że jest naprawdę smaczna, to w dodatku niesamowicie odżywcza i syta, dzięki czemu może stanowić również samodzielne danie. Jeśli chodzi o libańskie słodkości to najbardziej popularnym deserem podawanym jako zwieńczenie posiłku jest baklawa. Deser ten to kilka warstw cienkiego ciasta filo, które przekłada się orzechami: pistacjami, migdałami lub orzechami włoskimi.
Blender kielichowy BK5S JAAR
Kuchnia libańska: 3 przepisy kuchni, które warto wypróbować
Przygotuj się na prawdziwą eksplozję smaków i wypróbuj przepisy kuchni libańskiej jakie dla Ciebie przygotowaliśmy!
Sałatka tabbouleh
Składniki:
½ szklanki komosy ryżowej
½ zielonej papryki
300g pomidorków koktajlowych
1 duży świeży ogórek
2 małe czerwone cebule
3 gałązki świeżej mięty
1 duży pęczek posiekanej natki pietruszki
6 łyżek oliwy z oliwek
2 łyżeczki miodu
3 łyżki soku z cytryny
Sposób przygotowania:
- Komosę ryżową dokładnie wypłucz i zalej wodą w proporcji 1:1,5. Pod przykryciem doprowadź do zagotowania. Następnie zmniejsz gaz i gotuj jeszcze przez 10 minut. Po tym czasie odstaw z gazu i pozostaw pod przykryciem do póki komosa całkowicie nie wchłonie wody. Wymieszaj i pozostaw do ostudzenia.
- Z natki pietruszki obierz listki, posiekaj je bardzo drobno, a następnie przełóż do miseczki.
- Pomidory, ogórka, cebulę i zieloną paprykę pokrój w bardzo drobną kosteczkę.
- W dużej misce umieść wszystkie pokrojone warzywa, posiekaną pietruszkę i miętę, a następnie dodaj komosę.
- W małym naczyniu wymieszaj oliwę, sok z cytryny i miód.
- Całość polej przygotowanym sosem.
Tradycyjny hummus
Składniki:
400g ciecierzycy z puszki lub samodzielnie ugotowanej
3 łyżki płynu z puszki lub odcedzonej po gotowaniu ciecierzycy
2 ząbki czosnku
2 łyżki pasty sezamowej tahini
sok wyciśnięty z 1 cytryny
0,5- 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania:
Do przygotowania idealnego hummusu będziesz potrzebować blendera. Świetnym wyborem będzie Blender kielichowy, który w szybki sposób zamieni wszystkie składki w idealnie gładką pastę.
- W kielichu blendera umieść ugotowaną ciecierzycę, obrany i posiekany czosnek oraz pastę sezamową. Zmiksuj wszystkie składniki.
- Dodaj płyn, pozostały po ugotowaniu ciecierzycy lub płyn z puszki, sok wyciśnięty z cytryny oraz dopraw solą wedle uznania. Całość ponownie zmiksuj do powstania gładkiej pasty.
- Gotowy hummus przełóż do mniejszego naczynia, podawaj ze świeżymi warzywami lub pitą.
Grill kontaktowy GK170 SVAD
Kuchnia libańska danie główne - kofty z baraniny
Składniki:
500g mielonej baraniny
2 ząbki czosnku
1 mała cebula
garść natki pietruszki
łyżka oleju
1 łyżeczka: kolendry, słodkiej papryki, soli
½ łyżeczki: pieprzu, ostrej papryki
1/3 łyżeczki: cynamonu i kminu rzymskiego
Dodatkowo będziesz potrzebować drewnianych patyczków do szaszłyków.
Sposób przygotowania:
- W misce umieść mięso mielone. Dodaj do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, bardzo drobno posiekaną cebulę, posiekaną świeżą natkę pietruszki oraz wszystkie przyprawy.
- Całość wyrabiaj ręcznie do idealnego połączenia wszystkich składników.
- Z otrzymanej mięsnej masy formuj wałeczki i nabijaj je na drewniane patyczki do szaszłyków
- Uformowane szaszłyki smaż na grillu przez około 10 minut na stronę.
- Gotowe szaszłyki podawaj z ulubionymi warzywami, smacznego!