Klimatyzacja w domu – jak wybrać klimatyzator?

Kiedy z nieba leje się żar, a powietrze stoi w miejscu, nie musimy zamykać się w piwnicy. Wystarczy przenośny klimatyzator, by w kilkanaście minut osiągnąć optymalną temperaturę i poczuć komfort termiczny.

 

Klimatyzacja do mieszkania – dlaczego jest potrzebna

Są mieszkania, w których zawsze panuje przyjemny lekki chłód i takie, które przy odrobinie ciepła za oknem zamieniają się w pomieszczenie duszne i nieprzyjazne. Należą do nich szczególnie mieszkania na poddaszach, mieszkania z oknami wychodzącymi na południe oraz zbudowane z łatwo nagrzewających się materiałów. Tu nie wystarczy zwykłe wietrzenie, szczególnie jeśli powietrze za oknem jest tak nagrzane, że nie da rady ochłodzić mieszkania. Są też takie okresy w roku, gdy upały dają się mocno we znaki i za odrobinę chłodu gotowi bylibyśmy oddać ostatnią koszulę. Na szczęście nie trzeba ponosić aż tak wysokiej ceny.

Optymalna temperatura, w jakiej człowiek najlepiej funkcjonuje i efektywnie pracuje to 22°C, ale wiele zależy też od osobistych preferencji. Są osoby, które lepiej czują się przy wyższej temperaturze, są i takie, które wolą, gdy temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 20°C. Skazywanie się na przebywanie w nagrzanym pomieszczeniu „bo taka jest teraz pogoda”, to narażanie organizmu na niepotrzebny dyskomfort. W dobie rewolucji elektronicznej, to my decydujemy o temperaturze pomieszczenia latem, nie pogoda. W ulubionej temperaturze możemy wydajnie pracować i skutecznie relaksować się, dlaczego więc nie skorzystać z takiej możliwości? Wystarczy kupić przenośny klimatyzator, by stać się panem temperatury w najbliższym otoczeniu.

 

KLC9000 COLUMBIAVAC

Klimatyzator przenośny – jaki wybrać?

Klimatyzator przenośny jest dobrym rozwiązaniem jeśli potrzebujemy ochłodzić nieduże pomieszczenie, pojedynczy pokój, biuro, strych lub warsztat. Dobrze sprawdzi się także w domku na działce, w którym zwykle temperatura wnętrza jest zbliżona do temperatury otoczenia.

 

Planując zakup klimatyzatora, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

- Zakres temperatur – chociaż klimatyzator ma za zadanie chłodzić, trzeba sobie uczciwie odpowiedzieć na pytanie, jaka temperatura jest najbardziej pożądaną i zakupić takie urządzenie, które będzie w stanie nam ją zagwarantować. Im szerszy zakres temperatur, tym lepiej.

- Programator zegarowy – bardzo wygodna funkcja, dzięki której możemy zaplanować samoczynne włączenie się klimatyzatora o wybranej porze. W ten sposób, po wejściu do pomieszczenia, nie tracimy czasu na jego schłodzenie. Najlepszą wersją programatora jest wersja dwudziestoczterogodzinna.

- Ilość trybów pracy klimatyzatora –dobrze , jeśli poza automatycznym chłodzeniem, urządzenie oferuje coś jeszcze. Oprócz wspomnianej już opcji programatora zegarowego, przydaje się także możliwość usypiania urządzenia na określony czas oraz tryb maksymalnego chłodzenia. Ten ostatni   będzie przydatny, jeśli nagle wejdziemy do pomieszczenia o temperaturze przypominającej wnętrze piekarnika.

- Sterowanie pilotem – może się wydawać, że to zbytek wygody, jednak w praktyce okazuje się, że nie lubimy urządzeń, do których musimy podchodzić, by je obsłużyć. Możliwość zarządzania klimatyzatorem za pomocą pilota jest przydatna szczególnie w miejscu pracy. Zdarzają się takie sytuacje, w których nawet na chwilę nie można odejść od biurka. Użycie pilota to kwestia zaledwie kilku sekund. Wybierając klimatyzator przenośny warto zwrócić uwagę na tę pozornie błahą cechę.

- Panel sterowania z wyświetlaczem – koniec z zastanawianiem się, czy włączyliśmy właściwą funkcję, czy czegoś przez przypadek nie pomyliliśmy. Czytelny wyświetlacz pozwoli łatwo i szybko zorientować się, w jakim trybie pracuje urządzenie i w miarę potrzeby dokonać korekty. Wystarczy przysłowiowy rzut oka, by mieć pewność, że zaprogramowaliśmy klimatyzator zgodnie z naszymi potrzebami;

- Wydajność – od klimatyzatora oczekujemy szybkiego ochłodzenia pomieszczenia, w którym mamy przebywać. Właśnie ten parametr świadczy o rzeczywistej efektywności urządzenia. Określa się go w Watach (W) lub w anglosaskiej jednostce BTU. W dobrym klimatyzatorze wydajność określona w Watach powinna być wyższa od mocny znamionowej urządzenia.

- Głośność pracy – dobry klimatyzator to cichy klimatyzator. Urządzenie, które pracuje podczas naszej obecności w pomieszczeniu, nie może przyprawiać o ból głowy. Nawet jeśli wydaje nam się, że wytrzymamy ciągły szum, to po kilku godzinach takiego hałasu możemy zmienić zdanie. Głośność określa się w decybelach: im niższa cyfra, tym lepiej. Nasz klimatyzator wydaje z siebie dźwięk na poziomie około 60 decybeli. To mniej więcej tyle, co grające w tle radio: można przy nim swobodnie rozmawiać bez konieczności podnoszenia głosu.

- Zalecana powierzchnia pomieszczenia – każdy klimatyzator ma określoną moc i wydajność, co w praktyce przekłada się na wielkość pomieszczenia, które bez problemu wychłodzi. Kupując klimatyzator, trzeba zwrócić uwagę na ten parametr. Nie ma sensu kupować mało wydajnego urządzenia z myślą o dużym salonie i odwrotnie – klimatyzator o dużej mocy nie będzie miał pola do popisu w małym warsztacie, czy na poddaszu.

- Wbudowane kółka – rzecz, która wydaje się tak samo błaha jak pilot zdalnego sterowania, jednak jest doceniana przez wszystkich, którzy muszą przenosić klimatyzator z miejsca na miejsce.

 

Dobra klimatyzacja domowa jest wybawieniem w upalne dni, wytchnieniem w parne noce i ulgą dla wszystkich, którzy źle znoszą wysokie temperatury. W domach, gdzie mieszka wiele osób trudno o kompromis, każdy ma własne preferencje. Z tego względu nie poleca się do domu klimatyzacji centralnej. Lepiej wybrać klimatyzatory przenośne i zoptymalizować temperaturę w pojedynczych pomieszczeniach. Bez trudu osiągniemy różnicę kilku stopni między pokojami, co uchroni przed rodzinną kłótnią. Niska temperatura w sypialni i wyższa w pokoju dziecinnym to efekt, który z łatwością osiągniemy, wykorzystując urządzenia chłodzące z możliwością zaprogramowania pożądanej temperatury.

Należy jednak pamiętać, że schładzając powietrze, klimatyzatory generują też dużo ciepła, które musi być wyprowadzone na zewnątrz. Istnieje kilka sposobów rozwiązania tej kwestii, m. in. specjalny panel montażowy dostosowany do okien przesuwnych lub uniwersalna uszczelka montowana na oknie. Obydwa rozwiązania są bardzo wygodne i nie ograniczają swobodnego korzystania z okna.