Czym jest szczoteczka soniczna i co odróżnia ją od tradycyjnej elektrycznej szczoteczki do zębów?

Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowego i białego uśmiechu! To także ona pomaga w walce z próchnicą oraz chorobami dziąseł i przyzębia, tym samym zamieniając nasze wizyty z „nagłym” bólem u stomatologów, na te dużo przyjemniejsze – kontrolne.

Na rynku znajdziemy bardzo wiele produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji zębów – irygatory, pasty, płyny, żele, patyczki i nitki… Wiemy jednak, że u podstawy całej pielęgnacji leży szczoteczka – jej właściwy wybór i dopasowanie do naszych potrzeb. Jak zatem wybrać najodpowiedniejszą? Najlepiej znać najnowsze trendy i być na bieżąco! Od kilku już lat przebojem są szczoteczki elektryczne, jednak od niedawna coraz częściej mówi się o szczoteczkach sonicznych. Czym są? Jak działają i czym różnią się od szczoteczek elektrycznych? Dzisiaj odpowiemy na te oraz wiele więcej innych pytań dotyczących szczoteczek sonicznych!

Szczoteczka soniczna – co to?

Szczoteczki soniczne to najnowsza odpowiedź na potrzeby klientów dbających o prawidłową higienę i pielęgnacje jamy ustnej. Dzięki użytej w nich technologii pozwalają na precyzyjne doczyszczanie wąskich szczelin czy trudno dostępnych miejsc. Dla porównania – przy prawidłowym, rekomendowanym, myciu zębów tradycyjną szczoteczką, statystyczny użytkownik wykonuje ok. 180-200 ruchów czyszczących na minutę. Soniczna szczoteczka do zębów jest w stanie wykonać, podczas swojej pracy (w zależności od modelu) ok. 31000 ruchów. Różnica jest miażdżąca! Przytoczone dane, zrobią jeszcze większe wrażenie, kiedy przeliczymy je na skuteczność. Oznacza to bowiem ponad 150 razy większą efektywność uzyskaną w jednym cyklu mycia zębów!

Choć szczoteczki soniczne polecane są każdej osobie, dla której zdrowe i białe zęby to podstawa, szczególnie rekomendowane są pacjentom ortodontycznym, periodontycznym, a także wszystkim tym, dla których klasyczna higienizacja to zbyt mało.

Z wyglądu przypominają klasyczne szczoteczki elektryczne, jednak cała ich „magia” kryje się w zastosowanej technologii sonicznej – czyli w skrócie mówiąc w falach, które emitują.

Soniczna szczoteczka do zębów SD200B SONIC

Jak działają szczoteczki soniczne?

Co właściwie oznacza nieco egzotycznie brzmiące słowo „soniczna”? Nazwa nawiązuje do drgań fal dźwiękowych emitowanych przez przetwornik zasilany akumulatorem urządzenia. To właśnie one rozbijają płytkę nazębną, przyczyniając się do jej absolutnej elimanacji nawet w trudno dostępnych miejscach. Proces ten, w wielkim skrócie często nazywamy kawitacją. Jeśli jednak chcesz wiedzieć jak wygląda on krok po kroku – służymy pomocą!

  • Rozpoczynasz pracę ze szczoteczką. Zwilżasz nasadkę wodą, nakładasz pastę, wprowadzasz szczoteczkę do ust i włączasz ją.
  • Fale dźwiękowe, emitowane przez szczoteczkę rozchodzą się w Twojej jamie ustnej, tworząc w obecnym w niej płynie (na który składają się: pasta, woda i ślina) unikalne mikrobąbelki.
  • Mikrobąbelki napierają na Twoje zęby pod dużym ciśnieniem, skutecznie i zupełnie bezpiecznie rozbijając płytkę nazębną.

Tu zrodzić się może naturalne pytanie o to, czy cały proces aby na pewno jest dla Ciebie bezpieczny. Jak najbardziej! W większości szczoteczek sonicznych stosuje się częstotliwość 260 Hz.

Dla porównania :

  • Drgania występujące w codziennej rozmowie to 200- 5000 Hz (w zależności od tematu J)
  • Szczekanie psa - 500 Hz
  • Śpiew ptaków – 4000 Hz

To o czym warto wiedzieć poznając technologię soniczną to wpływ mikorbąbelków na Twoje dziąsła. Napowietrzone cząsteczki przenoszą duże ilości tlenu do kieszonek dziąsłowych, działając bakteriobójczo i uaktywniając procesy metaboliczne nabłonka. Co to dla Ciebie oznacza? Higienę, pielęgnacje, masaż i profilaktykę zdrowych dziąseł w ramach jednego mycia!

https://www.eldom.eu/produkt/soniczna-szczoteczka-do-zebow-sd200b-sonic

Czym szczoteczki soniczne różnią się od tradycyjnych szczoteczek elektrycznych?

To dość częste, choć nie do końca poprawnie zadane pytanie. Dlaczego? Zacznijmy może od tego, że każda szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną, ale nie każda szczoteczka elektryczna jest szczoteczką soniczną. Dokładnie tak samo jak z bardzo znaną zależnością pomiędzy kwadratem i prostokątem ;)! Oznacza to ni mniej ni więcej, że szczoteczki soniczne, są pewnym, bardzo szczególnym rodzajem całej olbrzymiej grupy szczoteczek elektrycznych. A czym wyróżniają się na tle innych? Większą delikatnością i jeszcze lepszym dotarciem do trudno dostępnych miejsc. Dlaczego? To proste – dzieje się tak ponieważ fale dźwiękowe, które emitują, docierają na kilka milimetrów od końcówki myjącej. Oznacza to, że nie musisz doprowadzać głowicy do każdego załamania szczeliny! Szczoteczka soniczna do zębów poradzi sobie również wtedy kiedy nie istnieje możliwość mechanicznego starcia nagromadzonej płytki.

Jakie są rodzaje szczoteczek sonicznych?

Wybierając odpowiednią dla siebie szczoteczkę soniczną warto wiedzieć jakie rodzaje są dostępne na ryku. Modele różnią się miedzy sobą głównie przeznaczeniem. Inne rekomendowane są dla osób dorosłych bez specjalnych potrzeb, inne dla pacjentów periodontycznych czy też dzieci. Różnią się one zakresem drgań, który przyjmują. Te przeznaczone dla dorosłego użytkownika i dzieci powyżej 14 roku życia emitują 31000- 40000 uderzeń na minutę, te dedykowane najmłodszym oscylują w granicach 16000. Zastanawiasz się jaka szczoteczka soniczna będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza? Wybierając najlepszą dla siebie należy skupić się na własnych, szczególnych potrzebach i dopasować ją do własnych preferencji.

Wszystkie szczoteczki soniczne są urządzeniami bardzo zaawansowanymi technologicznie. Poszczególne modele różnią się między sobą zarówno designem, jak i funkcjami dodatkowymi, w które zaopatrzył je producent. Najlepsze szczoteczki soniczne oferują nam kilka możliwych do wyboru trybów pracy, znajdziemy także takie, które dla naszej wygody posiadają wbudowany timer. W ofercie Eldom znajdziesz najlepsze szczoteczki do zębów, odpowiadające na potrzeby zarówno dorosłych, jak i najmłodszych użytkowników.

Warto pamiętać, że w opinii specjalistów, czyli lekarzy stomatologów oraz profesjonalnych higienistów, szczoteczki soniczne najlepiej, najbardziej efektywnie, a także najbezpieczniej doczyszczają trudne dostępne miejsca, przestrzenie oraz szczeliny zębowe, powalając Ci na codzienne, kompleksowe zaopiekowanie się zdrowiem Twojego uśmiechu.