Cyrkulator vs wentylator – podobieństwa i różnice. Które urządzenie wybrać na upały?

Nadchodzą słoneczne, letnie dni…a wraz z nimi fala upałów! Choć spragnieni rozkosznego ciepełka, nie myślimy póki co o minusach zbyt wysokich temperatur, warto mieć na uwadze chwile, w których przegrzani, szukaliśmy orzeźwiającego powiewu. Przypominamy o nich nie po to, aby odbierać sobie przyjemność z wyczekiwania na ciepłe dni, ale po to aby zawczasu dobrze się do nich przygotować!

 

Ciepło, gorąco, upalnie!

Urządzeniami, po które pierwsze sięgamy pragnąc odrobiny kojącego chłodu są zwykle wentylatory. Szybkie, sprawne i relatywnie tanie - spełniają świetnie swoją rolę.

Coraz częściej możemy także spotkać się w sklepach z cyrkulatorami powietrza, które na pierwszy rzut oka, wyglądają bardzo podobnie. Skąd zatem inna nazwa? Czy te dwa typy urządzeń naprawdę się różnią? Sprawdźmy!

 Cyrkulator powietrza CP20 COLUMBIAVAC

Cyrkulator a wentylator - podobieństwa

Nie licząc osobnej grupy smukłych wentylatorów pionowych obydwa typy urządzeń - cyrkulatory i wentylatory- są zbudowane bardzo podobnie. Wyglądają jak wiatraki z dużą, okrągłą czaszą obracającą się na solidnej podstawie. Zazwyczaj ich panel sterowania również niewiele się różni.

Może zatem różnice w technice chłodzenia? Cóż…niekoniecznie! Ich system działania jest bardzo podobny- śmigła wiatraków wprowadzają w ruch masy powietrza, pozwalając tym samym na obniżenie temperatury przez nas odczuwanej.

Wentylator pokojowy WGC50 COLUMBIAVAC

Wentylator pokojowy WGC50 COLUMBIAVAC

 

Czym różnią się cyrkulator i wentylator?

Czym zatem różnią się te urządzenia? Siłą, mocą i ilością powietrza, z którą są w stanie pracować! Dla nas, jako użytkowników ma to kolosalne znaczenie! I nie chodzi tu absolutnie o większy pęd wiatru, który do nas dotrze! To nieco bardziej skomplikowane.

Pole działania wentylatora jest ograniczone - w zależności od typu i modelu możemy przyjąć, że od 2 do 4 metrów. Oznacza to, że to urządzenie przerabia powietrze znajdujące się jedynie w jego pobliżu. Cyrkulator powietrza natomiast, wprawia w ruch całe masy powietrza znajdujące się w danym pomieszczeniu, wymuszając ich nieustanne mieszanie się. Nie chodzi zatem jedynie o pozorne uczucie chłodu wynikające z samego ruchu, a o stabilne unormowanie temperatury! To dlatego właśnie cyrkulator powietrza posłuży nam zarówno latem przy chłodzeniu, jak i zimą podczas miarowej cyrkulacji i ciągłego rozprowadzania ciepłego powietrza po pomieszczeniu.

 

Cyrkulator czy wentylator – które urządzenie lepiej wybrać?

Warto określić czego oczekujemy po danym sprzęcie i na jakich powierzchniach będziemy go używać. Jeśli szukamy małego urządzenia do schładzania, które ustawimy na biurku w swoim gabinecie czy na sypialnianym stoliku, w zupełności wystarczy wentylator domowy. Mamy ich całe mnóstwo - różne modele, wzory i kolory gwarantują, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli natomiast potrzebujesz urządzenia, które poradzi sobie w dużych pomieszczeniach - halach, warsztatach czy garażach, warto przejrzeć ofertę naszych cyrkulatorów. Co ważne, wybór tego drugiego urządzenia zagwarantuje Ci sprzymierzeńca w obniżaniu zimowych rachunków za ogrzewanie!