5 porad jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej – na czym polega?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to przepis nie tylko na zdrowe zęby i jamę ustną, ale i cały organizm! Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że zaniedbanie higieny jamy ustnej przez niepoprawne mycie zębów, używanie nieodpowiednich akcesoriów czy brak regularności może doprowadzić nasz organizm do różnych mniej lub bardziej poważnych chorób. A to wszystko przez bakterie, sprytnie ukrywające się w zakamarkach jamy ustnej, która dzięki swojej naturalnej temperaturze i wilgotności tworzy idealne środowisko do ich rozwoju. Nie od dziś również wiadomo, że zdrowe zęby, a co za tym idzie piękny uśmiech to nasza niezaprzeczalna wizytówka i ozdoba, która dodaje nam urody i pewności siebie. Jak więc w prawidłowy sposób dbać o higienę jamy ustnej i na czym ona tak naprawdę polega?

Podstawa to oczywiście szczotkowanie zębów. Ważne, aby pamiętać również o ich tylnej stronie oraz o miejscach znajdujących się tuż przy linii dziąseł. Często zdarza się nam jednak zapominać, że równie istotne jest usuwanie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych oraz dokładne czyszczenie języka i podniebienia.

Dzisiaj mamy dla Ciebie 5 porad, które pomogą Ci cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami, a Twoje wizyty u dentysty ograniczą się jedynie do profilaktyki.

 1. Klucz do sukcesu to przede wszystkim dobór odpowiedniej szczoteczki czyli naszego podstawowego narzędzia do mycia zębów. Jakie więc cechy powinna posiadać? Przede wszystkim szczoteczka musi być dobrana w taki sposób, aby rozmiar pozwalał dotrzeć jej nawet do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej. Szczoteczka musi dokładnie usuwać osad nazębny, a jednocześnie być bezpieczna i delikatna dla naszych dziąseł. Stomatolodzy jasno wskazują, że szczoteczki elektryczne, a w szczególności soniczne, to najlepszy wybór w codziennej higienie jamy ustnej. Dlaczego? Badania dowiodły, że dzięki wytwarzanym falom sonicznym, szczoteczka soniczna usuwa nawet do 100% więcej płytki nazębnej w porównaniu do zwykłych szczoteczek manualnych. Nowoczesne szczoteczki elektryczne posiadają wbudowany timer, dzięki któremu łatwiej przestrzegać zalecanego przez dentystów czasu czyszczenia zębów. Dodatkowo szczoteczki soniczne są całkowicie bezpieczne i proste w obsłudze co sprawia, że mogą ich używać nawet najmłodsi.

 

 1. Aby czyszczenie zębów było efektywne należy robić to niezwykle starannie i systematycznie. Zęby należy czyścić przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej wykonywać tę czynność po każdym posiłku co najmniej przez 2 minuty.

 

 1. W codziennej rutynie dbania o jamę ustną powinny zagościć również środki do higieny jamy ustnej takie jak płyny do płukania ust, które nie tylko wspomagają działanie pasty do zębów, ale także dezynfekują wnętrze jamy ustnej docierając do wszystkich nawet trudno dostępnych zakamarków.

 

 1. Podczas codziennej higieny jamy ustnej warto pamiętać również o dokładnym wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nitki dentystycznej lub irygatora dentystycznego.

 

 1. Nie zapominaj o umyciu języka, na którym gromadzą się bakterie. Najlepszym przyrządem do tej czynności będzie specjalny skrobak do języka, który pomoże Ci usunąć osad z jego powierzchni.

Irygator do zębów RY100C JETT

Irygator do zębów RY100C JETT

Krótki instruktaż higieny jamy ustnej

 1. Zwilż szczoteczkę wodą, a następnie na główkę szczoteczki nałóż pastę do zębów.
 2. Przyłóż szczoteczkę do zębów pod kątem 45° do linii dziąseł i uruchom swoje urządzenie.
 3. Przykładaj szczoteczkę po kolei do zewnętrznej, wewnętrznej oraz żującej powierzchni każdego zęba.
 4. Wyczyść język.
 5. Przepłucz jamę ustną wodą, aby pozbyć się resztek bakterii i pasty do zębów.
 6. Wyczyść przestrzenie międzyzębowe.
 7. Przepłucz jamę ustną płynem do płukania ust.

Higiena jamy ustnej noworodka – o czym należy pamiętać?

Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna już u noworodków, a zaniedbanie jej może przynieść wiele przykrych konsekwencji, do których należy chociażby powstawanie aft czy pleśniawek. Mimo, że dzieci w pierwszych dniach jak i późniejszych miesiącach swojego życia spożywają jedynie mleko, do ich buzi dostają się bakterie, które zaczynają się w niej rozmnażać. Higiena jamy ustnej noworodka jak i niemowlaka, który posiada jedynie bezzębne wały dziąsłowe obejmuje delikatne przemywanie dziąseł oraz błon śluzowych jamy ustnej. Czynność tą można wykonać przy pomocy nasączonej przegotowaną i przestudzoną wodą czystej pieluszki tetrowej, gazy lub kawałka bawełnianej chusteczki po każdym karmieniu dziecka.

Higiena jamy ustnej u dzieci

Należy pamiętać, że higiena jamy ustnej u dzieci jest tak samo istotna jak u dorosłych. W chwili kiedy u dziecka pojawią się pierwsze zęby należy zakupić pierwszą szczoteczkę do zębów. Czy szczoteczki elektryczne mogą być stosowane również przez najmłodszych użytkowników? Ależ oczywiście! Szczoteczki elektryczne zaprojektowane z myślą o maluchach są niewielkich rozmiarów, mają małe główki z miękkim włosiem przystosowane do małej buzi i delikatnych dziąseł dziecka. Dodatkowo, atrakcyjne kolory i podświetlane końcówki na pewno zachęcą Twoją pociechę do samodzielnego czyszczenia zębów wyrabiając w nim dobry nawyk prawidłowej higieny.

SD200B SONIC Soniczna szczoteczka do zębów

SD200B SONIC Soniczna szczoteczka do zębów


Higiena jamy ustnej – 5 przydatnych akcesoriów

Pamiętaj, szczoteczka to nie wszystko! Przedstawiamy 5 przydatnych akcesoriów, które pomogą Ci zadbać o higienę jamy ustnej.

 1. Nitka dentystyczna – pomoże usunąć resztki pokarmu z przestrzeni między zębami, do których trudno dotrzeć szczoteczce.
 2. Irygator elektryczny – proste urządzenie, które przy pomocy wąskiego strumienia wody pod ciśnieniem oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmu i zgromadzonych bakterii.
 3. Płyn do płukania ust – usuwa bakterie zgromadzone w jamie ustnej i odświeża oddech.
 4. Szczoteczka międzyzębowa – inaczej nazywana czyścikiem do zębów, jest doskonałą alternatywą dla nici dentystycznych. Szczoteczkę międzyzębową docenią przede wszystkim posiadacze aparatu na zęby, którzy muszą pamiętać o myciu szczelin utworzonych pomiędzy aparatem a zębami i dziąsłami, a także o czyszczeniu samego aparatu.
 5. Skrobak do języka – to najprostszy, a zarazem skuteczny przyrząd kształtem przypominający łyżeczkę. Wystarczy kilkukrotnie przeciągnąć nim od nasady języka w kierunku jego końca, aby pozbyć się osadu zgromadzonego na jego powierzchni.