Jak upiec chleb - zakwas

Ten cudowny zapach, który czujemy zaraz po wejściu do piekarni działa na każdego! Momentalnie robimy się głodni i marzymy jedynie o oderwaniu kawałka aromatycznego i chrupkiego bochenka. Często najwspanialsze wspomnienia z dzieciństwa kojarzą nam się z tym właśnie zapachem. Nic dziwnego, pachnący chlebem dom to rozkosz sama w sobie!

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIECZENIA CHLEBA?

Czy upieczenie chleba w domu jest bardzo trudne? Czy potrzebujemy do tego profesjonalnych sprzętów i nadzwyczajnego przygotowania? Cóż… i tak i nie. Sam proces nie jest bardzo skomplikowany i przy odrobinie wiedzy każdy może wypiec w domu wspaniałe pieczywo! Jednak odrobina przygotowania jest potrzebna. Większość przepisów bazuje bowiem na zakwasie - magicznym rozczynie który „żyje”, wymaga uwagi i dokarmiania. 

SKĄD WZIĄĆ ZAKWAS?

Najwygodniej poprosić o niego znajomego, który już jakiś czas wypieka chleb. Zdziwisz się jak wiele osób od dawna wypieka domowe pieczywo! Jeśli nie masz takiej możliwości, wpisz zapytanie w wyszukiwarkę internetową – istnieją specjalne strony, na których ludzie, nieodpłatnie dzielą się zakwasem z osobami ze swojej okolicy. Gotowy zakwas znajdziesz także w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli chcesz możesz także przygotować zakwas we własnym zakresie.

Elektroniczna waga kuchenna EK3052 SEELVA ELDOM

 

PRZEPIS NA DOMOWY ZAKWAS NA CHLEB

Cały proces trwa około 5 – 6 dni.

Dzień 1:

Do większego, wyparzonego słoika, wsyp około 60 g maki. Do precyzyjnego odmierzenia porcji użyj np. wagi elektronicznej EK 3052 SEELVA. Rekomenduje się szczególnie mąkę żytnią, jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz z niej skorzystać, spróbuj z inną – np. bezglutenową. Następnie wlej do słoika ok. 60 ml wody i wymieszaj całość drewnianą lub plastikową łyżką. Nie używaj do tego metalowych narzędzi - zakwas bardzo tego nie lubi! Nakryj gotowy roztwór czystą ściereczką, tak aby zapewnić mu jednak dostęp powietrza i odstaw słój w ciepłe miejsce.

DZIEŃ 2:

Od dzisiaj zaczynamy proces tzw. „dokarmiania” i doglądania zakwasu. Codziennie rano, sprawdzaj stan zakwasu i mieszaj go drewniana lub plastikową łyżką, tak aby nie „wychodził” poza brzegi naczynia. Wieczorem natomiast dodawaj do niego 60 g mąki i 60 ml wody, mieszaj, nakrywaj ściereczką i odstawiaj w ciepłe miejsce.

DZIEŃ 3:

doglądanie i dokarmianie

DZIEŃ 4:

doglądanie i dokarmianie

DZIEŃ 5:

doglądanie i dokarmianie - uwaga, wieczorem zakwas może być już gotowy - uważnie sprawdź jego konsystencję!

DZIEŃ 6:

Twój zakwas jest już gotowy! Idealny zakwas ma lekko kwaśny zapach, konsystencję gęstej śmietany, bez trudu zauważysz w nim pęcherzyki powietrza - to znak, że jest aktywny!

Pamiętaj, że chleb pieczemy jedynie z części zakwasu - nie wykorzystuj go całego! Za każdym razem odkładaj 4-5 łyżeczek do słoika, nakrywaj ściereczką lub ręcznikiem papierowym i przechowuj w lodówce - do następnego pieczenia. W ten sposób zakwas zostanie z Tobą na wiele miesięcy, a nawet lat!

Wstaw zakwas, a zanim będzie gotowy na naszym blogu podzielimy się z Tobą kilkoma sprawdzonymi przepisami na pyszny domowy chleb!