Czym są frytki belgijskie? Jak je przygotować?

Polskie złoto… Tak zwykło się nazywać nasze pyszne ziemniaki! Placki, kluski, talarki, łódeczki, a nawet baby… niezliczona ilość przepisów! A każdy smakowity i wyjątkowy.

Dzisiaj mamy coś specjalnego. Przepis na frytki belgijskie!

 

Czym są frytki belgijskie?

To prawdziwy luksus wśród frytkowego królestwa! Grube, chrupiące na zewnątrz, mięciutkie i puszyste w środku. Szaleją za nimi wszyscy - młodzi, starsi i oczywiście dzieciaki ☺!

W czym tkwi ich sekret? Hmmm… tych jest kilka! Ale zdradzimy Wam je z miłą chęcią.

Frytkownica FR18 FREET ELDOM

Frytkownica FR18 FREET ELDOM 

Jak zrobić frytki belgijskie? Przepis.

Podstawowe składniki niczym nie różnią się od tych, których potrzebujemy do przygotowania klasycznych frytek – ziemniaki (najlepiej mączne odmiany) oraz dobry olej.

Pierwszym sekretem jest przygotowanie ziemniaków przed smażeniem. Pokrój je w grube słupki lub łódeczki, zagotuj w garnku wodę z cukrem (ok. 1,5 łyżeczki cukru na litr wody), wrzuć do niej ziemniaki i gotuj ok. 4-5 minut. Ten zabieg pozwoli zachować Twoim frytkom piękny, złoty kolor! Teraz dokładnie je wysusz. To ważne, aby uniknąć poparzeń po wrzuceniu mokrych słupków do rozgrzanego oleju!

Teraz przygotuj frytkownicę, najlepiej FR18 FREET ☺. To najprostszy sposób przyrządzenia frytek. Oszczędza Twój czas i zapewnia bezpieczeństwo.

Kolejnym sekretem smaku frytek belgijskich jest… ich dwukrotne smażenie ☺!

Na początku nagrzej frytkownicę. Włóż porcje frytek, tak aby olej pokrywał je całkowicie. Smaż je do momentu, kiedy wypłyną na wierzch. Dzięki pokrywie z okienkiem, w które wyposażona jest frytkownica FREET, na pewno tego nie przeoczysz!

Wyłów frytki i odsącz je na papierowym ręczniku. Pozwól olejowi wystygnąć. Następnie… kolejny raz rozgrzej olej. To nie żart, ten proces pozwoli uzyskać wyjątkową chrupkość!

Tym razem smaż je, aż do momentu, w którym się zarumienią ☺

Voila! Twoje frytki belgijskie są gotowe!

Jakie dodatki do frytek belgijskich?

Z czym najlepiej smakują frytki belgijskie? Odpowiedź jest prosta – ze wszystkim ☺!

Od klasycznych dodatków takich jak keczup czy majonez, przez posypki z ostrej papryki czy granulowanego czosnku, aż do masełka czosnkowego. Ale, żeby smakowały dokładnie tak jak w okienkach z frytkami w Belgii proponujemy dwa proste sosy, które przyrządzisz w mniej niż 2 minuty ☺:

 

Belgijski klasyczny sos do frytek

Najprostszy i niezastąpiony!

Składniki:

4 łyżki majonezu

2 łyżki keczupu

poszatkowana cebulka

Przygotowanie:

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Dodaj sól i pieprz do smaku.

Frytkownica FR18 FREET ELDOM

 

Pikantny sos do frytek Samuraj

Wersji przepisu na ten sos istnieje mnóstwo. My podajemy najprostszą bazę, którą możesz dowolnie uzupełniać o kolejne składniki ☺

Składniki:

4 łyżki majonezu

2 łyżki ostrego keczupu

1 łyżka musztardy

papryczka piri – piri

Przygotowanie:

Papryczkę posiekaj i wraz z pestkami połącz z pozostałymi składnikami. Pamiętaj, że ilość dodanej papryczki będzie odpowiadała za ostrość sosu J

 

Smacznego!