Żelazko parowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak każda czynność domowa, prasowanie ma swoich zwolenników jak i całkowitych przeciwników. Są tacy, których prasowanie uspakaja, a wręcz relaksuje, inni szczerze nienawidzą wykonywać tej czynności i potrafią odwlekać w czasie ten przykry obowiązek do momentu, w którym nie mają już co na siebie nałożyć. Niektórzy, choć nie przepadają za prasowaniem swojej garderoby starają sobie umilić tę niekoniecznie przyjemną czynność słuchając muzyki lub oglądając swoje ulubione seriale. Jedno jest pewne – nikt z nas nie wyglądałby dobrze, wychodząc z domu w pomiętej garderobie. W końcu czyste i dobrze wyprasowane ubranie to nasza wizytówka, która może wpłynąć na pierwsze wrażenie jakie zrobimy w pracy czy podczas spotkania z nową osobą. Jeśli prasowanie jest dla Ciebie prawdziwą zmorą lub po prostu chcesz ułatwić sobie życie, wybierz odpowiednie do swoich potrzeb żelazko, które pomoże Ci w łatwy i przyjemny sposób zapanować nad stertą pomiętych ubrań, ręczników i pościeli. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę żelazko parowe ręczne. Jeśli nie wiesz jak działa tego typu żelazko i jakie ma zalety lub zastanawiasz się czym powinno charakteryzować się dobre żelazko parowe, zostań z nami i podejmij dobrą decyzję już dziś!

Jak działa żelazko parowe?

Ręczne żelazko parowe z wyglądu przypomina tradycyjne żelazko działające bez pary. Zbudowane jest z korpusu, który stanowi główną część urządzenia. To właśnie w nim znajduje się element grzejny oraz zbiornik na wodę. Kolejnym kluczowym elementem budowy żelazka na parę jest tak zwana stopa grzejna, której kształt nie różni się od kształtu stopy żelazka tradycyjnego. Na stopie żelazka rozmieszczone są niewielkie, okrągłe otwory, z których wydostaje się na zewnątrz para wodna oraz specjalne wgłębienia w formie wąskich rowków. Istotnym elementem żelazka jest również jego uchwyt, który pozwala nam w łatwy sposób manewrować urządzeniem po prasowanej tkaninie. Na korpusie urządzenia zamontowany jest regulator temperatury. Ma on zazwyczaj postać pokrętła, na którym umieszczone są oznaczenia pozwalające na odczytanie ustawionych wartości. Zatem podobnie jak w przypadku żelazek tradycyjnych, w żelazkach na parę rozgrzewa się do wysokich temperatur ich stopa grzejna, którą przesuwamy bezpośrednio po prasowanych tkaninach. Elementem charakterystycznym dla żelazek parowych jest wspomniany już wcześniej zbiornik na wodę o pojemności około 300 ml, umieszczony w korpusie żelazka. To właśnie woda, którą w nim umieszczamy wykorzystywana jest do wytworzenia gorącej pary wodnej, pod wpływem której włókna tkanin rozprostowują się. Woda z pojemnika trafia na rozgrzaną płytę wewnątrz żelazka i natychmiast zamienia się w parę. Następnie, wytworzona para wodna, wyrzucana jest ze specjalnych otworów umieszczonych w stopie żelazka na zewnątrz. Ilość wytwarzanej pary możemy regulować, dzięki czemu, w prosty i szybki sposób możemy wyprasować najbardziej wymagające, trudne zagniecenia nawet na bardzo grubych materiałach.

Jakie są zalety żelazka parowego?

Jeśli zmaganie się z pogniecionymi ubraniami doprowadza Cię do szału, Twoim sprzymierzeńcem może okazać się… para wodna! Zobacz  jakie zalety posiada żelazko parowe i przekonaj się, że prasowanie może stać się całkiem przyjemne.

Zalety żelazka parowego

- oszczędność czasu: dzięki wyrzucanej z żelazka, gorącej parze wodnej zdecydowanie szybciej uporasz się nawet z najbardziej trudnymi zagnieceniami,

- kompaktowe wymiary: żelazko parowe w porównaniu np. do stacji parowej, jest niewielkich rozmiarów i nie zabiera dużo miejsca, dlatego bez problemu możesz schować go w szafie czy nawet zabrać ze sobą na wakacje,

- tkaniny pozostają gładkie na dłużej: para wodna sprawia, że tkaniny pozostają gładkie znacznie dłużej, a nawet po umieszczeniu ich w szafie nie gniotą się w tak znacznym stopniu,

- duża dostępność i niska cena: żelazka parowe znajdziesz w każdym sklepie AGD w stosunkowo niskiej cenie – proste żelazko parowe kupisz już od ok. 100 zł!

Żelazko parowe DA36 press
Żelazko parowe DA36 press

Czym powinno charakteryzować się dobre żelazko parowe?

Aby maksymalnie zminimalizować czas jaki będziesz musiał spędzić prasując, warto zainwestować w dobre żelazko parowe, które spełni Twoje oczekiwania co do jakości prasowania, będzie przy tym łatwe w obsłudze i poręczne. Jak wybrać żelazko parowe, aby się nie zawieźć? Najważniejszy parametr jaki trzeba wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie żelazko to jego moc. Jasną sprawą jest, że to właśnie od mocy żelazka zależy jak szybko będzie nagrzewało się urządzenie oraz jaką maksymalną temperaturę osiągnie, a co za tym idzie - jak dobrze żelazko poradzi sobie z rozprasowaniem trudnych zagnieceń. Najlepsze żelazko parowe, które zapewni wydajne prasowanie, w krótkim czasie powinno posiadać minimalną moc o wartości 2000 W. Kolejna  kwestia, której należy się przyjrzeć podejmując decyzję o zakupie nowego żelazka parowego to materiał, z którego wykonana jest jego stopa. W końcu to właśnie ta część żelazka ma bezpośredni kontakt z naszymi tkaninami. Stopy grzejne w nowoczesnych żelazkach są zazwyczaj:

  • stalowe - lekko przesuwają się po prasowanych tkaninach
  • ceramiczne - są odporne na wszelkie zarysowania oraz łatwo przesuwają się po materiałach
  • teflonowe – łatwe w czyszczeniu, mało odporne na zarysowania

Warto zwrócić uwagę również na przewód żelazka – model z długim kablem przyda się zwłaszcza, kiedy prasujesz w pewnej odległości od gniazdka elektrycznego. Praktycznym rozwiązaniem są przewody ze specjalnym złączami, które mają możliwość obracania się o 360 stopni. Przydatną funkcją żelazka parowego, która znacznie ułatwia jego użytkowanie jest funkcja samooczyszczenia stopy. Taką funkcję posiada żelazko parowe, które znajdziesz w naszym sklepie.

Podsumowując – czy warto zainwestować w żelazko parowe? Jednogłośnie podpowiadamy: zdecydowanie tak! Nie dosyć, że zaoszczędzisz swój cenny czas to jeszcze mnóstwo nerwów, bo z żelazkiem parowym bez problemu uporasz się nawet z najbardziej wymagającymi, pogniecionymi tkaninami!