Zdrowy, smaczny i prosty w przygotowaniu – sprawdź, dlaczego warto pić sok z buraków

Buraki czerwone to warzywa przechodzące drugą młodość. Przez wiele lat buraki były uważane, za pospolite warzywo, które było jedynie słodkawym dodatkiem do kotletów mielonych. To podejście odeszło już do lamusa, a kiedy naukowcy zaczęli dokładnie badać buraki okazało się, że to doskonałe źródło witamin, błonnika, składników mineralnych oraz cennych pierwiastków. Po warzywo to chętnie sięgają osoby uprawiające sport oraz dbające o zachowanie zróżnicowanej, bogatej składnikowo diety. Od niedawna skondensowane właściwości buraka można nawet dostać w aptece pod postacią specjalnych suplementów w kapsułkach. Jednak wciąż najwięcej właściwości tego warzywa wchłonie nasz organizm pijąc prawdziwy sok wyciśnięty z buraka.

Sok z buraka – jakie posiada właściwości odżywcze?

  1. Poprawia przepływ krwi do mózgu, a dokładnie dopływ krwi do płatów czołowych, stymulując funkcje umysłowe, poprawiając zdolności poznawcze oraz wspomagające procesy pamięciowe. Sok z buraka stosowany jest również w ramach profilaktyki pojawienia się demencji.
  2. Poprawia funkcje trawienne, a także ma wpływ na ustabilizowanie metabolizmu i perystaltykę.
  3. Posiada działanie anty-nowotworowe, tzn. dzięki zawartości betalainy i witaminy C, burak jest tak zwanym przeciwulteniaczem, który może być rozpatrywany jako element wspomagający przy profilaktyce nowotworowej oraz przy kuracji w takcie leczenia (każdorazowo fakt dołączenia do diety onkologicznej powinien być skonsultowany z lekarzem, gdyż ze względu na bogata ilość składników buraka, poszczególne jego składniki mogą również reagować na proponowane leczenie).
  4. Działa przeciwzapalnie na narządy wewnętrzne, ponieważ w składzie zawiera betainę odpowiedzialną za działanie zmniejszające stany zapalne – świetny składnik diet przeciwzapalnych.
  5. Przy regularnym spożywaniu, zmniejsza i koi bóle stawów.
  6. Dobrze wspomaga pracę oczu, dzięki zawartości witaminy A.
  7. Właściwości soku z buraka pomagają obniżać ciśnienie krwi. Naczynia krwionośne ulegają delikatnemu rozszerzeniu, poprawiając przepływ krwi w całym organizmie.
  8. Zazwyczaj mogą również po niego sięgać osoby zmagające się z cukrzycą. Zawarty w burakach błonnik pozwala na obniżenie poziomu glukozy we krwi – przed dołączeniem soku z buraka do diety diabetyka warto zasięgnąć konsultacji specjalisty, gdyż podobnie jak w przypadku leków nowotworowych, te diabetologiczne również mogą reagować z sokiem.
  9. Poprawia potencję i wzmaga libido u obu płci. Bor zawarty w burakach, pozytywnie oddziałuje na popęd płciowy, a przez to buraki w starożytności uważane były za afrodyzjak i suplement dla osób zmagających się z niedostateczną satysfakcją.

Sok z buraka – jak go przygotować? Przepis

Przygotowanie soku z buraka w większości przypadków nie powinno być wyzwaniem, jeżeli posiadamy odpowiedni sprzęt. Buraki to bardzo twarde warzywa. Nie łatwo obrać je ze skóry i kroić, a dodatkowo niemiłosiernie barwią skórę dłoni, drewniane blaty czy plastikowe miski i kubeczki. Wrzucenie ich do pierwszej lepszej sokowirówki nie dość, że może nadwyrężyć klasyczną sokowirówkę to co gorsza, po wyciśnięciu soku z buraków większość cennych składników prześlizgnie się do pojemnika na odpady. Do przygotowania pełnowartościowego soku z buraków należy użyć wyciskarki wolnoobrotowej z serii Perfect Juicer. Urządzenia te nie ścierają owoców, ono miażdżą je wyciskając z nich każdą kroplę. W konsekwencji w pojemniku na odpady pojawiają się jedynie suche wióry. To doskonała oszczędność produktów. Wolnoobrotowa maszyna z powodzeniem wyciśnie nawet sok z ziół czy orzechów. Uzyskany w procesie sok będzie bardzo esencjonalny, a nawet mętny. W zależności od modelu urządzanie posiada nawet 3 rodzaje filtrów ze stali nierdzewnej, które kolejno odpowiadają za przygotowanie soku o konsystencji rzadkiej, gęstej oraz trzeci do mrożonych owoców i warzyw. Wszystkie elementy mające bezpośredni kontakt z żywnością wykonane są z bezpiecznego tworzywa pozbawionego bisfenlou A –  znanego pod skrótem BPA. Silnik zużywa niezwykle mało energii. – zaledwie 150W i posiada 2 stopnie regulacji pracy.

Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect Juicer PJ600B intensi ELDOM
Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect Juicer PJ600B intensi ELDOM

Przepis na sok z buraka

Warzywa należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie. Jeżeli bulwy ubrudzone są ziemią to można również użyć gąbki lub szczoteczki do warzyw. Buraków nie trzeba obierać ze skóry, należy jednak pokroić je na mniejsze kawałki co ułatwi dodawanie ich do urządzenia. Aby przełamać silny korzenny posmak buraka śmiało, można dodać do niego umytą wcześniej marchewkę oraz jabłko (również w skórce, ale pokrojone na ćwiartki, bez gniazd nasiennych). Gotowy sok nadaje się do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Zazwyczaj rekomendowaną porcją soku z buraka jest ¾ szklanki raz na 3-4 dni. Przy zachowaniu regularności, dzięki takim bombom witaminowym można odżywiać organizm uzupełniając niewielkie niedobory, a także anemię.

Czy picie soku z buraków może mieć negatywne skutki?

Jednymi z najbardziej charakterystycznych przeciwskazań do regularnego picia buraków jest zmiana barwy moczu, która zwłaszcza na początku może być zaskakująca. Czerwony pigment w burakach mocno barwi, jednak ten rodzaj zmiany nie jest szkodliwy dla naszego organizmu. Osoby podlegające pod ścisłą dietę, zmagające się z alergiami pokarmowymi lub chorujące na przewlekłe choroby również przed wprowadzeniem soku z surowego buraka do jadłospisu powinny wykonać badania zalecane badania, a następnie wyniki skonsultować ze specjalistą. Osoby, które na co dzień borykają się z niskim ciśnieniem również powinny roztropnie podejść do ilości spożywanego soku z buraka – burak z sukcesem obniża ciśnienie, co u niektórych osób może doprowadzić do niedociśnienia.