Zadbaj o wygląd swojego psa – jak prawidłowo dbać o sierść pupila?

Piękna, lśniąca i zadbana sierść naszego pupila to powód do domu dla każdego właściciela! Jest zasługą nie tylko dobrze zbilansowanej diety, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Tylko… co tak właściwie oznacza „odpowiednia pielęgnacja sierści psa”? Co kryje się pod tą frazą? Częste kąpiele i codziennie wyczesywanie? A może regularne wizyty w psim salonie piękności? Czy musimy zainwestować w super drogie psie kosmetyki i wymyślne sprzęty jeśli chcemy w zaciszu domowym doglądać futerka naszego czteronożnego przyjaciela? Na wszystkie te pytania postaramy się dzisiaj wyczerpująco odpowiedzieć :)!

Pielęgnacja sierści psa – jak powinna wyglądać?

Na tak postawione pytanie można by właściwie odpowiedzieć… wydając obszerną książkę. Temat jest bowiem niezwykle szeroki. Każdy pies, w zależności od rasy czy też typu, który prezentuje potrzebuje zupełnie innego podejścia do jego pielęgnacji. Jedno jest pewne – podczas doboru narzędzi i kosmetyków dla naszego pupila nie kierujmy się modą, a jego indywidualnymi preferencjami i… bezpieczeństwem!

BEZPIECZEŃSTWO TO PRIORYTET!

Ostatnimi czasy można zauważyć na ulicach psiaki obcięte, a raczej wygolone na zero. Jak łatwo to sobie wyobrazić, nieosłonięta delikatna psia skóra, wystawiona jest w takim przypadku na urazy mechaniczne takie jak zadrapania i otarcia, które przytrafiają się bardzo często podczas eksplorowania terenu, wesołych harców czy pogoni za piłeczką. Każdy napotkany patyk, gałąź czy nawet zbyt silne obtarcie psiaka o elewacje budynku może spowodować na nieosłoniętej skórze uraz. Równie negatywnym aspektem ogolenia czworonoga jest zbyt duża ekspozycja na działanie temperatury. Co to oznacza? W chłodne dni nasz psiak będzie po prostu marznąć, podczas dużego nasłonecznienia natomiast istnieje ryzyko przegrzania go, a nawet możliwość wystąpienia poparzeń. Podsumowując – skandaliczna moda na golenie psów narodziła się w głowach ludzi niemających pojęcia o psach, ich potrzebach oraz funkcjach, które pełni sierść! Golenie sierści psa, nawet punktowe wykonuje się jedynie wtedy kiedy zaistnieje taka konieczność medyczna – np. przed różnego rodzaju zabiegami i operacjami, a korzyści przewyższą skutki uboczne.

Zestaw do pielęgnacji zwierząt MZ200 BONI

Zestaw do pielęgnacji zwierząt MZ200 BONI

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O SIERŚCI?

Sierść naszych pupili różni się od siebie nie tylko kolorem i długością, ale także strukturą J

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy:

  • Sierść jednowarstwowa – składa się z jednej warstwy okrywowej.
  • Sierść dwuwarstwowa – w jej skład wchodzi włos okrywowy oraz podszerstek.

Warstwa okrywowa, inaczej nazywana po prostu włosem okrywowym jest zdecydowanie twardsza. Nic dziwnego! Jej zadaniem w końcu jest ochrona psiaka przed zamoknięciem. Można powiedzieć, że to taki naturalny płaszczyk przeciwdeszczowy naszego pupila. Warstwa podszerstkowa jest miękka i puszysta. Jej zadanie to ochrona psiej skóry przed wychłodzeniem i wilgocią. Podszerstek zmienia swoja strukturę znacząco podczas różnych pór roku. Można to łatwo zauważyć podczas zimowych miesięcy, kiedy zwiększa swoją objętość tak bardzo, że nie sposób przez niego dostrzec psią skórę :)

 

Kiedy znamy już podstawową zasadę bezpieczeństwa pielęgnacji oraz rodzaje sierści psa, możemy przejść do zasad ogólnych. Choć zupełnie inaczej pielęgnuje się sierść krótką, sierść długą oraz futerko zwierząt z dodatkowym podszerstkiem, można pokusić się o ustalenie pewnych uniwersalnych zasad codziennie pielęgnacji każdej sierści:

  1. Wyczesuj psa codziennie. Używają do tego szczotki lub grzebienia dopasowanego do swojego pupila. Do delikatnej okrywy maltańczyka nie użyjesz przecież dużego, metalowego grzebienia, który spowodować może dyskomfort delikatnej skóry. Przyda się on natomiast przy grubej, puchatej okrywie długowłosych owczarków niemieckich.
  2. Dbaj o odpowiednią suplementację – zdrowie włosa zaczyna się od zdrowego organizmu. Postaraj się znaleźć odpowiednio zbilansowaną karmę i codziennie monitoruj stan sierści swojego pupila. Jeśli zauważysz, ze jego okrywa robi się matowa, brak jej blasku, wypada w zbyt dużych ilościach lub widać na niej łupież, podejmij odpowiednie działania. Wprowadź suplementację lub sięgnij po domowe, sprawdzone metody – takie jak wprowadzenie do jadłospisu psa mielonych ziaren siemienia lnianego.
  3. Nie kąp psa zbyt często – choć istnieje wiele „szkół”, większość lekarzy weterynarii oraz osób profesjonalnie zajmujących się groomingiem zwierząt jasno wskazuje, że zbyt częste kąpiele mogą zaburzyć balans skóry zwierzęcia. Kąpiele urządzajmy kilka razy w roku, kiedy czujemy, że są one niezbędne. Zwykle przygotowuje się je przed strzyżeniem, lub doraźnie – kiedy nasz pupil postanowi dodać sobie uroku tarzając się w odchodach czy padlinie. Choć dla niego to czysta ambrozja, jest więcej niż pewne, że my nie docenimy jego starań :) Oczywiście zupełnie inaczej podchodzimy do kąpieli leczniczych, które zaleca nasz weterynarz. Przepisywane są głównie podczas chorób skórnych, a do ich przygotowania potrzebujemy określonych leków i medykamentów. Wtedy przestrzegamy ścisłego harmonogramu zaleconego przez lekarza.

trzyżarka dla zwierząt MZ300 REX

Strzyżarka dla zwierząt MZ300 REX

Grooming – co musisz o nim wiedzieć ?

Kiedy znamy już podstawy, czas przejść do groomingu, czyli pielęgnacyjnego strzyżenia psa. Możemy zdecydować się na profesjonalne usługi. Pamiętajmy, że w takim przypadku warto poznać opinie osób, które skorzystały już z usług danej placówki. Podczas pierwszej wizyty należy zwrócić uwagę na to jak groomer odnosi się do naszego pupila. Jego podejście jest niezwykle ważne! Nasz pupil w obcym miejscu, poddawany procedurom, których być może jeszcze nigdy nie doświadczył, nie może czuć się zagrożony. To pierwszy krok do traumy na całe życie! Większość profesjonalistów na szczęście doskonale wie, jak radzić sobie z psychiką naszych czworonogów i za pomocą wielu trików jest w stanie przekonać je do pełnego zaufania i wyciszenia.

Co jeśli nie czujemy się dobrze oddając naszego pupila w ręce nieznajomych lub gdy koszty profesjonalnych usług są dla nas zbyt wysokie? Bez problemów możemy zająć się pielęgnacją naszych pupili we własnym domu! Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele plusów:

- pies poddawany jest procedurom pielęgnacyjnym na znanym mu dobrze trenie, na którym czuje się bezpiecznie

- nie wprowadzamy czynnika niepewności poprzez wprowadzenie nowej, nieznane mu wcześniej osoby (groomera)

- oszczędzamy pieniądze

- sami decydujemy o końcowym kształcie fryzury

 

Jak zabrać się za strzyżenie pupila we własnym domu? Mamy niezawodny poradnik – grooming podstawy pielęgnacji psów:

- Przed pierwszym zabiegiem zapoznaj psa z narzędziami, których będziesz używać. Przyzwyczajaj go stopniowo do dotyku oraz dźwięku maszynki.

- Nigdy nie gól psa na zero. Bezpieczna długość minimalna rekomendowana przez profesjonalistów to 6mm.

- Podczas zabiegu zabezpiecz psa. Nie stawiaj go na wysokim miejscu bez zabezpieczenia – ryzykujesz jego niekontrolowany skok, który może zakończyć się urazem.

- Przed zabiegiem, wykąp swojego pupila i wyczesz jego sierść.

Zestaw do pielęgnacji zwierząt MZ200 BONI

Zestaw do pielęgnacji zwierząt MZ200 BONI

Jakie akcesoria do pielęgnacji psa warto kupić?

Podejmując decyzję o pielęgnacji sierści psa w domu warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Niezwykle przydatne będą:

- maszynka z nakładkami pozwalającymi na strzyżenie w różnych długościach

- nożyczki

- szczotka do rozczesywania kołtunów

- grzebień

- obcinak do pazurów

- pilnik

Wszystkie te sprzęty znajdziesz w naszym specjalnym  zestawie do pielęgnacji zwierząt MZ200 BONI. Dzięki niemu wszystkie potrzebne sprzęty będziesz mieć już na zawsze przy sobie. Zestaw znajduje się w praktycznym pudełku do przechowywania, a wraz z nim otrzymujesz akcesoria do konserwacji maszynki – osłonę ostrza, pędzel do czyszczenia i olej do zabezpieczania. Dzięki nim, przez bardzo długi czas, będziesz cieszyć się niezwodnym sprzętem do pielęgnacji swojego pupila!