Wywiad z Kingą Paruzel "Zadbaj o siebie i Twoich bliskich - najlepiej zacząć to w kuchni!"

O zdrowej diecie nie tylko dla młodych mam i o nowych, stworzonych specjalnie dla nas przepisach kulinarnych rozmawiamy z Kingą Paruzel - ambasadorką marki Eldom, autorką popularnego kulinarnego bloga i wielu  cenionych publikacji z oryginalnymi pomysłami na pyszne i zdrowe posiłki. 

 

Eldom: Dzień Dobry! Spotykamy się osobiście po raz pierwszy, od kiedy zostałaś szczęśliwą mamą, dlatego przyjmij nasze gratujecie i najlepsze życzenia dla małej Jagienki, która niedawno skończyła roczek!

Kinga Paruzel: Bardzo dziękuję.

Eldom: Przy tej okazji nie sposób nie zapytać o to, jak bardzo zmieniło się Twoje życie od momentu  narodzin córeczki? Mówisz o niej często "moja Szefowa", a to już wiele sugeruje...

Kinga Paruzel: Och... nasze życie zmieniło się totalnie. Teraz dopiero słowo „rodzina” nabrało mocy. Jagna zweryfikowała wiele naszych planów prywatnych i zawodowych. Obecnie to najważniejsza szefowa w naszym życiu, a macierzyństwo jest dla mnie najtrudniejszą pracą, jaką mam do wykonania.

Eldom:  Czy do roli mamy przygotowywałaś się w jakiś specjalny sposób, zmieniając na przykład tryb życia i swoją dietę?

Kinga Paruzel: Diety nie zmieniałam, bo ona w moim przypadku jest stylem życia. Uważam, że do macierzyństwa nie da się przygotować - każde dziecko jest inne i każdy rodzic ma inne wartości, priorytety itd. Wszystko weryfikuje rzeczywistość.

Eldom: Dlaczego właściwe odżywianie ma Twoim zdaniem tak duży wpływ na przebieg ciąży i jest bardzo ważne także w okresie karmienia piersią?

Kinga Paruzel:  Jedzenie, oprócz wody i tlenu, jest najważniejsze dla naszego istnienia. Kiedy zdamy sobie sprawę z tego, jak  jego jakość jest istotna dla naszego zdrowia, zrozumiemy jego wartość. Jedzenie daje życie i w szczególności kobiety w ciąży oraz karmiące powinny skupić się na tym, aby dostarczać sobie i dziecku produkty najlepszej jakości.

Eldom: Niedawno ukazał się nowy e-book z Twoimi autorskimi przepisami, dedykowanym dla naszego wielofunkcyjnego urządzenia Perfect Mix. Jest zatytułowany "Inspiracje dla mam i nie tylko", a znajdziemy w nim m.in. pomysły na dania obiadowe, przystawki i zdrowe słodkości. Czy te przepisy tworzyłaś właśnie z myślą o tych, którzy poprzez odpowiednią dietę chcą w szczególny sposób zadbać o zdrowie swoich przyszłych pociech i maluszków, które już pojawiły się na świecie?

Kinga Paruzel: Jak najbardziej. Często dostawałam pytania, co można i co warto jeść, będąc w ciąży.  Ten
e-book jest na nie odpowiedzią.

Eldom:  Czy możesz nam zdradzić, jak powstawały te przepisy? Skąd w ogóle czerpiesz pomysły i inspiracje do tworzenia tak różnorodnych i ciekawych dań?  Czy powstają "pod wpływem chwili", czy też są wynikiem wielu prób i Twoich kulinarnych doświadczeń?

Kinga Paruzel: Inspiracją do tworzenia moich przepisów najczęściej jest sezonowość. Czerpię z tego, co daje mi dana pora roku. Lubię też bawić się tradycyjnymi recepturami w mojej fit i nowoczesnej odsłonie.

Eldom: Opracowałaś już dla nas oryginalne receptury na świeżo wyciskane soki. Podkreślałaś przy tym, jakie znaczenie ma włączenie do swojej codziennej diety warzyw i owoców. Do czego chciałabyś  tym razem zachęcić wszystkich, którzy będą korzystali z przepisów zawartych w naszym e-booku?

Kinga Paruzel:  Cały czas będę namawiała do zwiększenia ilości warzyw i owoców w naszej diecie. Powtarzam, że życie to kolor i właśnie one są tego dowodem. Ten e-book to różnorodność, smak i mnóstwo pysznych inspiracji.

Eldom: We wstępie do " Inspiracji dla mam i nie tylko" piszesz tak:  "Tylko własnoręczne przygotowywanie posiłków daje gwarancję ich wysokiej jakości i profitów, jakie za nimi stoją". Jednak wiele osób uważa, że nie ma wystarczająco dużo czasu, aby poświęcić się samodzielnemu gotowaniu... Co mogłabyś im odpowiedzieć? Jakie rady dałabyś wszystkim zabieganym i zapracowanym mamom? Sama jesteś przecież jedną z nich, a masz też wiele dodatkowych zajęć i pasji...

Kinga Paruzel: Uważam, że tak mówią tylko ludzie, którzy nigdy nie spróbowali sami czegoś ugotować. Lubię nieskomplikowane receptury, które nie wymagają ode mnie godzin spędzonych w kuchni. Aby zachęcić do gotowania, polecam właśnie moje przepisy, które są tego gwarancją.

Eldom:  Twoja kuchnia jest nie tylko zdrowa i smaczna, ale także pełna kolorów. Stawiasz na produkty naturalne, sprawdzone i o wysokiej jakości. Jesteś też flexitarianką i jak udało nam się dowiedzieć, to właśnie flexitarianizm będzie tematem Twojej kolejnej książki, która niebawem ma się ukazać...
Czy możesz uchylić nieco rąbka tajemnicy i zdradzić nam w sekrecie, co się w niej znajdzie? 

Kinga Paruzel: Ta książka jest cudowna. Jest kolorowa i mnóstwo w niej pełnowartościowych przepisów.  Marzę i skrycie w to wierzę, że będzie bestsellerem. W książce jest ponad 130 przepisów, a każdy posiada informację  o wartości kalorycznej. Ponadto osoba, która z niej skorzysta, będzie miała możliwość jedzenia różnorodnych śniadań, obiadów, słodkości, kolacji przez 21 dni, a  dodatkowo przez te 3 tygodnie może też sięgać po rozmaite, korzystne dla naszego organizmu napoje. Jest to książka przede wszystkim "warzywna" - flexitarianizm stawia na minimalizację spożycia mięsa. Zawarłam w niej również przewodnik, w którym zdradzam, jak przechowywać różnorodne produkty spożywcze, jaki tłuszcz jest najkorzystniejszy, do czego itd. To fantastyczna książka!

Eldom: Czym jest dla Ciebie flexitarianizm? To "tylko" dieta, czy także sposób na życie?

Kinga Paruzel: Dla mnie ta dieta stała się stylem życia, bo dzięki niej mogę dbać nie tylko o siebie i rodzinę, ale i o miejsce, w którym żyję - o naszą planetę. Flexitarianin  to świadomy konsument, który wie, co stoi za danym produktem, jak się go pozyskuje czy też kto go uprawia. Wszystko po to, aby wspierać lokalne rynki oraz dobro naszych ziem.

Eldom:  Co skłoniło Cię do tego, aby zostać flexitarianką i czy uważasz, że ten trend kulinarny i ma szansę na zdobycie wielu zwolenników?

Kinga Paruzel: Z pojęciem flexitarianizmu spotkałam się po raz pierwszy kilka lat temu w Barcelonie, w restauracji „flax&kale”. Zaciekawiło mnie. Od tego czasu stopniowo wprowadzałam jego zasady w nasze codzienne życie. Flexitarianizm będzie zyskiwał na popularności, gdyż nie jest restrykcyjną dietą.  Znajduje się też w ścisłej czołówce (3 miejsce) najlepszych diet na świecie.

Eldom: Na koniec jeszcze chwila wspomnień....Pamiętasz, ile to już  lat trwa już nasza współpraca, a my mamy tę przyjemność, że w Twojej kuchni gości sprzęt naszej marki? W czym najczęściej Ci pomaga i które urządzenia Eldomu należą do Twoich ulubionych?

Kinga Paruzel: Nie wyobrażam sobie mojej kuchni bez dobrego sprzętu. Sama uśmiecham się do siebie, myśląc, ile to już lat naszej „praktycznej” współpracy. Pytacie o szybką kuchnię - to właśnie połączenie dobrego przepisu i precyzyjnego sprzętu. Eldom bardzo mi pomógł w moich żywieniowych zmianach, m.in. dzięki wyciskarce wolnoobrotowej codziennie pijemy świeże soki.

Eldom: Bardzo dziękujemy za rozmowę i kolejną porcję inspirujących przepisów. Liczymy też na dalszą współpracę i oczywiście z  niecierpliwością czekamy na Twoją nową książkę. Jesteśmy pewni, że będzie prawdziwym bestsellerem!

Kinga Paruzel: Dziękuję również!