Wentylator w mieszkaniu – komfort w gorące dni

Już niedługo, coraz bliżej, już prawie tuż, tuż. Powoli zaczynamy odczuwać jego delikatne muśnięcia… LATO, bo to o nim mowa, zbliża się do nas wielkimi krokami! A wraz z nim… ciepło, cieplej i… upał! Tak to już zwykle jest, że w maju marzymy o wysokich temperaturach, a najpóźniej w połowie czerwca mamy ich już serdecznie dość :)! Dlaczego tak się dzieje?

Długo utrzymujące się, wysokie temperatury nie sprzyjają nie tylko koncentracji i efektywności, ale także dobrej kondycji fizycznej. Opuchnięte stopy, dłonie i uczucie ciągłego przemęczenia to podczas fali upałów klasyka.

Co robić? Postawić na dobre, skuteczne i wydajne chłodzenie! Choć na zewnątrz skwar odbiera zmysły, dom powinien być naszym azylem, ostoją komfortu i dobrego samopoczucia! Podobnie z biurem… to w końcu tam zależy nam na największym skupieniu i wydajności.

Jak zatem bronić się przed wysoką temperaturą? Pierwszą myślą zawsze będzie wentylator pokojowy, czy też inaczej wiatrak elektryczny. Jest tani, ekonomiczny, wydajny, łatwo dostępny i bardzo wygodny w użytkowaniu. W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli i wzorów. Jak w tym wszystkim się nie pogubić? Poniżej znajdziecie mały przewodnik po wentylatorach :)!

Wentylator przenośny – dlaczego warto kupić?

Wszystkie wentylatory przenośne, inaczej wiatraki domowe, choć różnią się między sobą wizualnie, działają na bardzo podobnej zasadzie. Klasyczne modele, w których na długiej podstawie osadzona jest czasza, na której zamocowane są duże łopatki zabezpieczone ochronną odbudową, są najbardziej znane i bardzo chętnie wybierane przez użytkowników. Nieco inaczej zbudowane są wentylatory kolumnowe – już na pierwszy rzut oka wyróżniają się długą, strzelistą, smukłą obudową, na której na próżno szukać dobrze nam znanej czaszy. Choć wizualnie różnią się bardzo od swoich klasycznych kuzynów zasada ich działania jest bardzo podobna. W środku tego typu urządzeń odnajdziemy walec, na którym przymocowane są małe skrzydełka, które podczas obracania się wprawiają powietrze w ruch, niczym klasyczne łopatki.

Wentylator pokojowy WGC50 COLUMBIAVAC

Wentylator pokojowy WGC50 COLUMBIAVAC

Dlaczego warto kupić klasyczny lub kolumnowy wentylator?

Odpowiedź jest prosta! Wiatrak pokojowy jest najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem na zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Aby go nabyć, nie trzeba wysokich nakładów finansowych, jest także stosunkowo łatwo dostępny. Jednak tutaj trzeba być czujnym, aby nie dać złapać się w pułapkę nazywaną „mam jeszcze czas na ten zakup”. Choć poza sezonem sklepowe półki oraz magazyny producentów wypełnione są rozmaitymi modelami wentylatorów, pod koniec maja na próżno marzyć o takiej dostępności. W szczycie sezonu, na przełomie lipca i sierpnia klienci kupują już zwykle nie wcześniej upatrzone sprzęty, a jakikolwiek wentylator, który uda im się odnaleźć. Tak, tak, wentylatory wyprzedają się jak świeże bułeczki! Obowiązuje tutaj zasada – im cieplej, tym mniej dostępnych urządzeń. Fale lipcowych upałów oznaczają praktycznie zawsze puste półki i bark wyboru. Dlatego ważne jest, aby zadbać o swój komfort wcześniej. Kwiecień i maj to najlepsze miesiące na zakup wymarzonego urządzenia, spełniającego nasze wymagania zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej.

Zastanawiasz się nad tym co przemawia za wyborem właśnie takiego urządzenia? Podsumujmy:

  • szeroka dostępność
  • jego niska cena
  • możliwość regulacji ustawień
  • dopasowanie pracy urządzenia do aktualnie panujących warunków
  • łatwość w jego przenoszeniu

Wentylatorów pokojowych może używać praktycznie każdy. Co prawda, jak w przypadku każdego urządzenia elektrycznego należy zachować pewne, podstawowe środki bezpieczeństwa.

Nie należy zatem:

- ustawiać wiatraków w miejscach mocno nasłonecznionych, a także w pobliżu źródeł ciepła takich jak piekarniki czy palniki kuchenki gazowej,

- pozostawiać ich włączonych sam na sam z małymi dziećmi lub zwierzętami, które mogłyby uszkodzić kabel,

- stosować niezgodnie z przeznaczeniem,

- przerabiać ich i wprowadzać własnych modyfikacji.

Jeśli zastosujemy się do instrukcji producenta, używanie wentylatorów będzie nie tylko przyjemne, ale i całkowicie bezpieczne!

Wentylator biurkowy – jaki wybrać?

Wentylatory nabiurkowe to odmiana klasycznych wentylatorów pokojowych. Różnią się od nich wielkością i wysokością. Wentylatory nabiurkowe są wyraźnie mniejsze, osadzone na stabilnej, mocnej podstawie. Budowa czaszy tych urządzeń nie różni się od budowy ich większych kuzynów. Działają zatem bardziej punktowo i zwykle osiągają nieco mniejsze parametry wydajności. Sprawdzają się doskonale w biurach, altankach czy podczas prac w garażu. Nie zabierają wiele miejsca i nie wymagają specjalnych podłączeń.

Rozważając wybór wentylatora biurkowego, oprócz kwestii poruszonych powyżej, warto wziąć pod uwagę także ruchomość jego czaszy oraz sprawdzić czy aby na pewno typowane przez nas urządzenie posiada regulację natężenia pracy. Czasem mamy przecież ochotę jedynie na lekki powiew, innym zaś razem na silne orzeźwienie! Wentylator, z którym zamierzymy związać się na kilka lat, powinien dawać nam każdą z tych opcji. Podczas wyboru urządzenia warto zwrócić także uwagę na jego wygląd zewnętrzny. Minęły już czasy, kiedy wszystkie wentylatory wyglądały tak samo. Teraz wybór jest ogromny – sylwetka urządzenia, jego kolor i średnica głowicy powinny komponować się z pomieszczeniem, w którym planujemy go używać i pasować do otaczającego go wystroju.

Wentylator pokojowy cichy – jak działa?

Choć pytanie o to jak działa wentylator pokojowy cichy pada dość często, nie ma na nie wymyślnej odpowiedzi.  Cichy wentylator pokojowy działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak każdy inny wentylator, po prostu robi to… cicho J Oznacza to także, że urządzenie, które kupujemy jest naprawdę dobrej klasy, a producent dba o komfort swoich klientów. Jeśli zależy nam na cichej pracy wentylatora, kupując go, warto uważnie przeczytać jego opis i sprawdzić, czy aby na pewno taka informacja została tam ujęta. Jeśli nie, powinniśmy rozważyć inny model.

Wentylator biurkowy WGC40MN COLUMBIAVAC

Wentylator biurkowy WGC40MN COLUMBIAVAC


Czy wentylator naprawdę chłodzi powietrze?

Na koniec pozwolimy sobie na małą ciekawostkę. Choć przyjęło mówić się o „chłodzących wentylatorach”… musimy zdradzić, że nie jest to do końca prawda! Choć wydaje się to nieprawdopodobne wentylatory nie chłodzą i nigdy nie chłodziły powietrza! Jak to możliwe? Już odpowiadamy! Urządzenia, które omawiamy nie są maszynami podobnymi w budowie do np. klimatyzatorów. Nie zawierają w sobie żadnego mechanizmu, który w praktyce schładzałby powietrze. Skąd zatem ulga i zdecydowanie niższa temperatura, która odczuwamy? Wiatraki pokojowe podczas swojej pracy wprawiają w ruch stojące, ciepłe powietrze, generując jego powiew, który na skórze odczuwamy właśnie jako wyraźne chłodzenie. Choć zatem temperatura w pomieszczeniu w dalszym ciągu utrzymuje się na tym samym poziomie, my możemy pozwolić sobie na chwilę oddechu od upału i znaleźć ukojenie.

 

Eldom życzy Wszystkim udanych zakupów!