Wentylator kolumnowy czy wiatrak – co wybrać?

Przychodzi taki moment w roku gdzie nareszcie zaczyna być ciepło. Czasami już w maju, chociaż ostatnio prawdziwe upały zaczynają się dopiero w czerwcu. Klimat zmienia się diametralnie na przestrzeli lat i trudno zaprzeczyć, że jest coraz cieplej. Na początku spragnieni lata cieszymy się tym lekkim zaduchem, jednak szybko wysoka temperatura daje się we znaki. Pierwszy ratunek to otwarcie okna. Co jeżeli w mieszkaniu nie da się zrobić przeciągu na przestrzał? Jak schłodzić mieszkanie w centrum miasta nie wpuszczając pyłów i zanieczyszczeń? Jest na to rozsądne rozwiązanie – wentylator. I tutaj zaczyna się dylemat, dotyczący wyboru odpowiedniego urządzenia. Propozycji na rynku jest wiele od potężnej mocy podmuchu aż do niezwykłych nowoczesnych form, dlatego wybór powinien być przemyślany.

Jak działa tradycyjny wentylator?

Tradycyjny wentylator, przez wielu znany jest również jako wiatrak lub wiatrak pokojowy. Jego kształt nie zmienił się na przestrzeni lat, chociaż producenci stają na głowie wypuszczając wersje w różnych kolorach i o różnej wielkości. Sprawdzony przez lata, popularny i niezawodny model to standardowy wentylator pokojowy na statywie lub na tak zwanym stojaku. Sporej wielkości wiatrak, osłonięty metalową siatką zwaną czaszą o średnicy około 40 cm (wielkość średnicy zależy od modelu  urządzenia), zamieszczony na stabilnym stojaku. Czasza wentylatora może kręcić się od strony prawej do lewej, a dodatkowo możemy ustawić kąt nachylenia powiewu (góra-dół). Statyw posiada regulowaną wysokość, a u jego nasady umieszczone są przyciski do regulacji prędkości w 3 trybach. Są również mniejsze wersje tego urządzenia, które zamiast na podłodze można postawić np. na biurku lub blacie kuchennym. Mniejszy rozmiar czaszy (zwykle około 30 cm) wcale nie oznacza słabszej siły wiania! Ogromną zaletą urządzeń na statywie oraz tych w wersji biurkowej jest cicha praca, zatem wiatrak sprawdzi się, kiedy pracujemy z domu, dziecko zasnęło lub po prostu chcemy w ciszy poczytać książkę. Urządzenie nie wytwarza powietrza i nie oczyszcza go, wprawia jedynie w ruch to, które stoi. Powietrze jest zasysane z tyłu urządzenia przez kręcące się wewnątrz śmigła, które przepychają je do frontu czaszy. Ta zasada działania może powodować osadzanie kurzu na śmigłach i osłonie. W prosty sposób można zdemontować i oczyścić osłonę. Każda czynność powinna być przeprowadzona kiedy urządzenie jest odłączone od prądu. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności warto również zapoznać się z instrukcją producenta oraz wskazówkami bezpieczeństwa.

Wentylator pokojowy WG52C BREEZE

Wentylator pokojowy WG52C BREEZE

Jak działa wentylator kolumnowy?

Konstrukcja tego wentylatora jak sama nazwa wskazuje jest inspirowana kolumną, przez wielu nazywana również walcem obrotowym. Urządzenie to wąski walec z plastikową osłoną, w której wnętrzu zostały ulokowane małe wiatraki w rzędzie jeden pod drugim. Główne zadanie wentylatora to wymuszenie ruchu powietrza zatrzymanego w pomieszczeniu.  Konstrukcja osadzona jest na stabilnej podstawie, podczas gdy walec obraca się w trakcie pracy. Wentylator kolumnowy może działać w 3 programach pracy o różnym nasileniu nawiewu. Jest stosunkowo wysoki jednak dzięki swojej budowie nie zajmuje zbyt wiele miejsca i z powodzeniem można ustawić go nawet w samym rogu pokoju. Wiatraki kolumnowe mogą pochwalić się bardzo cichą pracą.

Wentylator kolumnowy WKC20 COLUMBIAVAC

Wentylator kolumnowy WKC20 COLUMBIAVAC

Wentylator kolumnowy a wiatrak – jakie są różnice między nimi?

Porównanie urządzeń pozwoli znaleźć najistotniejsze dla nas funkcje, cechy i detale. Każdy, kto staje przed wyborem jaki wiatrak do domu byłby idealny, powinien rzetelnie prześledzić poniższe różnice.

Budowa – Wiatraki pokojowe mają okrągłą czaszę na statywie lub krótkiej zgrabnej stopce (jak w przypadku wiatraków biurkowych), a wentylatory kolumnowe to smukła, stabilna konstrukcja obrotowego walca.

Stabilność – Wiatraki pokojowe posiadają okrągłą podstawę podczas gdy wiatraki kolumnowe u podstawy mają antypoślizgowe nóżki zmniejszające ryzyko przewrócenia urządzenia.

Wysokość – Wiatraki pokojowe na statywie mają średnio około 120 cm wysokości. Ich mniejsze wersje, czyli wiatraki biurkowe wysokością wraz z czaszą sięgają max do 50 cm .Wentylatory kolumnowe swoją konstrukcją sięgają do 70 cm wysokości. Każda podana wysokość jest orientacyjna, gdyż poszczególne modele wiatraków mogą różnić się wysokością.

Gwarancja – Każdy wiatrak i wentylator niezależnie od parametrów urządzenia, czy modelu, posiada 24 miesięczną gwarancje producenta oraz możliwość wsparcia technicznego w autoryzowanym punkcie serwisowym.

Waga – Wiatraki pokojowe na statywie ważą zwykle niecałe 4kg (3,70kg) natomiast wiatraki kolumnowe o czasami nawet o połowę mniej. Zaskakujące, że grupa wiatraków biurkowych swoją wagą równa się z wentylatorami kolumnowymi (średnio mają około 2kg). Wentylatory biurkowe są drobne, ale mają bardzo stabilne konstrukcje.

Moc – Większe wiatraki posiadają moc równą 45W. Urządzenia będą miały podobną wydajność. Mniejszy pobór mocy rejestrują wiatraki biurkowe – jedynie 40W. Chociaż zdarzają się wyjątki, gdzie mały wiatrak biurkowy pracuje z mocą 45W.

Sterowanie – Dla każdego urządzenia sterowanie jest mechaniczne, ręczne.

Regulacja prędkości nawiewu – urządzenia mają regulowaną prędkość podmuchu w 3 trybach (delikatny, umiarkowany, intensywny).

Cicha praca – urządzenia pracują w trybie cichym w tak zwanym tle otoczenia.

Oscylacja – Wentylatory pokojowe, biurkowe i kolumnowe działają w trybie oscylacji czyli posiadają możliwość obrotu horyzontalnego.

Kiedy warto kupić wentylator kolumnowy a kiedy wiatrak?

Zarówno wiatraki pokojowe w wersji na stojaku, małe wiatraki biurkowe jak i wiatraki kolumnowe rozprowadzą powietrze po pomieszczeniu dając kojące uczucie chłodu, zatem funkcjonalność tych grup urządzeń mamy dokładnie tą samą. Kiedy nie szczególnie zależy nam na estetyce lub mamy sporą przestrzeń do ochłodzenia może być łatwiej osiągnąć cel wybierając wiatrak pokojowy z wielkim śmigłem na stojaku. Mimo iż jest nieco cięży od kolumnowego to jednak ustawiony w strategicznym punkcie, mogąc swobodnie obracać czaszą, dosięgnie dalej. Wiatrak kolumnowy doskonale sprawdzi się w pokojach o mniejszym metrażu. Kiedy walory estetyczne mają dla nas znaczenie, kolumnowy wiatrak wygrywa nowoczesnym designem. Przestrzeń dla niego jest wszędzie tam gdzie nie powinien rzucać się w oczy, a że wyglądem przypomina kolumnę głośnika stereo to wpasuje się nawet w przestrzeń drobnej kawalerki. Wiatrak biurkowy z pewnością sprawdzi się tam, gdzie jest mało miejsca na podłodze. Często wybierany jest jako wyposażenie biurek w firmach lub jako sprzęt na blaty kuchenne i parapety.

Wentylator biurkowy WGC40 COLUMBIAVAC

Wentylator biurkowy WGC40 COLUMBIAVAC

Więc zadając sobie proste pytanie: wentylator kolumnowy czy zwykły? Odpowiadamy: KAŻDY! Ponieważ duchota i stojące, gorące powietrze są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przebywanie w takim nagrzanym pomieszczeniu jest wysoce niewskazane dla ludzi i zwierząt domowych. Zawsze, nie tylko w okresie wzmożonych upałów należy wietrzyć pomieszczenia. Pamiętajmy, aby latem robić to szczególnie w nocy (przy zgaszonym świetle, aby nie wleciały komary J). Przyjemny chłodek, który wytworzy wentylator pozwoli odczuć ulgę, a żeby mieszkanie nie nagrzewało się za bardzo można na czas największego nasłonecznienia zaciągnąć rolety czy żaluzje, które ograniczą dostęp promieni słonecznych. Dobrze sprawdzą się również grube, jasne zasłony.