Wegetariańskie burgery na grilla – 2 pomysły

Grillowanie to prawie nasz sport narodowy ???? Kiedy przychodzi piątek i prognozy utrzymują, że nie będzie padało to przebieramy nogami, dokąd by się tu wybyć, aby odpocząć w zapachu opiekanych potraw (i śpiewów ptaków oczywiście!). W repertuarze najczęściej jest mięso, kiełbaski, opiekany chlebek i oczywiście warzywa. Te pojawiają się najczęściej w szaszłykach lub w sałatkach, ale że grill odpalony to na ruszt wrzucamy wszystko jak popadnie. W medalowych konkurencjach zawsze na podium znajdzie się srebrna tacka, brązowa kiełbaska i złota musztarda. Klasyka nie mająca sobie równych. Ale czy na pewno? Już jakiś czas temu wkradł się do nas trend zdrowego odżywiania i dbania o siebie holistycznie. Trend, któremu kibicują specjaliści od diet, zgrabnej sylwetki, a przede wszystkim lekarze. Mowa o bezmięsnej diecie, która drobnymi krokami wypiera ociekające tłuszczem mięsne potrawy. Co powiecie na grill dla wegetarian?

Wegetariańskie burgery – dlaczego warto wybrać bezmięsna alternatywę hamburgerów?

Odpowiedź jest absolutnie prosta. Warto wybrać burgery warzywne  przede wszystkim dla naszego zdrowia, czasu i dla środowiska. Toczący się od zawsze spór o czerwone mięso i jego przetworzone zamienniki nie zostanie pewnie szybko rozstrzygnięty. Każdy z produktów znajdzie swoich zwolenników i przeciwników, jednak opierając się na zdrowym rozsądku przyjrzyjmy się najpierw naszemu samopoczuciu. Potrawy mięsne wymagają ogromnego nakładu pracy od naszego układu trawiennego, aby je w całości spalić. Potrawy oblepione dymem przepalanego po raz setny grilla, na brykiecie nieznajomego pochodzenia i rozpałce nasączonej chemią. Fundując żołądkowi takie atrakcje, możemy być pewni, że po trzecim grillu w sezonie w końcu rozboli nas brzuch. Jeżeli kłopotliwym staje się sposób przyrządzania potrawy to można temu zaradzić. Grill kontaktowy elektryczny z powodzeniem przygotuje równomiernie wysmażone burgery wegetariańskie. Bez dmuchania w rozpałkę ostatkiem sił i bez szkodliwych substancji. W urządzeniu potrawy mogą podpiekać się obustronnie (z góry i z dołu), ponieważ jeżeli chcemy możemy je docisnąć pokrywą. Nie musisz obawiać się także poparzeń - jego uchwyt pozostaje obojętny na temperaturę.

Argumentem, który zdaniem poniektórych przeważa w decyzji pod tytułem: „wybieram burger wege na grilla” jest sam czas przygotowania potrawy. Przygotowanie bezmięsnej alternatywy zajmuje o połowę mniej czasu niż tradycyjnego hamburgera. Mięso smaży się długo, wymaga częstego przewracania stron podczas gdy warzywny wkład do burgera to zaledwie kilka minut pieczenia.

Poruszając aspekt dbałości o środowisko należy wspomnieć o ekologii. Smażenie na grillu elektrycznym emituje znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo grill z pokrywą tak jak np. model GK160 parill oszczędza energię w trakcie gotowania, gdyż zamknięta pokrywa zatrzymuje temperaturę.

Grill kontaktowy GK160 PARILL

Co zamiast mięsa? Z czego przygotować burgery wegetariańskie?

Smaczną alternatywą są warzywa i owoce. Tak, owoce. Oprócz grillowanych od zawsze cukinii, zimniaków, bakłażanów i papryki w tym sezonie, rządzi girllowany ananas i bataty. Pytanie czym jednak zastąpić mięsną wkładkę? Propozycji jest wiele od mieszaniny kasz z warzywami strączkowymi po… kalafior i burak. Ku uciesze wegetariańskich smakoszy najlepiej smakują opiekane na grillu, z dodatkiem świeżych ziół i oliwy. Jeżeli nasze umiejętności kulinarne pozostawiają wiele do życzenia to spokojnie ponieważ w przeciwieństwie do surowego mięsa dużo mniej ryzykujemy jedząc niedopieczonego kalafiora.

Jak przygotować vege burgery z grilla?

Specjały takie jak hamburger wegetariański do niedawna były dostępne tylko w wybranych restauracjach o profilu roślinnej diety. Co najwyżej można było znaleźć je w mobilnych food truckach promujących zdrowe, pożywne wege dania. Przy odrobinie chęci można upichcić je samemu i to o dowolnej porze roku. Grill elektryczny pozwala na kontynuacje spotkań z przyjaciółmi kiedy za oknem śnieg, a sercu tęskno do grillowanej cukinii… Wyborny obiad może powstać zarówno na balkonie jak i na tarasie, wszędzie tam gdzie dostęp do elektryczności ???? Mając dostęp do mocy czas zabrać się za grillowanie!

 

Prawie jak mięsny - Burger warzywny przepis z kalafiorem dla 2 osób

Składniki:

1 głowę kalafiora, około 450g

Przyprawy do smaku: papryka ostra, papryka wędzona, rozmaryn, kmin rzymski, pieprz.

Sos sojowy, olej rzepakowy

Ulubiona bułka najlepiej pełnozbożowa

Sałata zielona,

Pomidor

Czerwona cebula

Długa wykałaczka


Przygotowanie:

Głowę kalafiora umyj i pokrój w grube plastry pasujące rozmiarem do bułki. Wymieszaj przyprawy razem, następnie kalafior posmaruj oliwą i obtocz w przyprawach. W międzyczasie włącz grill elektryczny i kiedy osiągnie odpowiednią temperaturę (180 stopni) rozpocznij grillowanie kalafiora. W trakcie 10-15 minut obracaj kalafior, aby podpiekł się równomiernie. Gotowego zarumienionego kalafiora przełóż na bułkę i kolejno dokładaj sałatę, pomidor i cebule. Dla dopełnienia obrazu, całość kanapki przebij długą wykałaczką co zapobiegnie wyślizgiwaniu się składników w trakcie jedzenia.

Grill kontaktowy GK160 PARILL

Kolejna smaczna propozycja na burgery wegetariańskie to:

Burger jaglany z bobem i szpinakiem, porcja dla 4 osób

Składniki:

1 szklanka kaszy jaglanej sypanej

Zmielone pestki dyni (pestki dodane w całości mogą nieco rozbijać strukturę masy)

Koperek krojony na drobno

Około 300g gotowanego bobu

3 ząbki czosnku

Świeże liście szpinaku około 300g

Sól, pieprz, sos sojowy,

½ l wody

Warzywa do uzupełnienia kanapki:

Sałata rukola, cebula, pomidor,

Duża bułka pszenna

 

Przygotowanie:

Ugotuj kaszę zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odcedź przez sitko i przełóż do miski. Kiedy kasza ostygnie dodaj obrany wcześniej z łupinek bób i szpinak, który należy porwać na drobne kawałki. Do całości dołóż czosnek przeciśnięty przez praskę, koper, zmielone pestki dyni oraz przyprawy do smaku. Wymieszaj składki i uformuj z nich owalne, płaskie kotlety. Masa jest delikatna więc ostrożnie połóż ją na grillu elektrycznym (zwróć uwagę, że dzięki jego budowie, nic nie przeleci przez szprychy kratki). Opiekaj burgery 25 minut delikatnie przewracając w trakcie. Gotowego burgera połącz z kanapką w dowolnej kombinacji. Całość możesz uzupełnić np. musztardą i ketchupem.

Łatwo zauważyć, że hamburger wegetariański to danie do przyrządzenia z tego, co akurat jest pod ręką. Kiedy mamy buraka można doprawić go, umoczyć w oliwie i grillować. Dodatki to również może być pełna improwizacja.

Gratulacje za udział w nowej dyscyplinie wege burgery na grilla - Posiłek na medal!