2023-01-24
Kakao znane i uwielbiane jest już od tysięcy lat. Nie dosyć, że oferuje niesamowicie intensywny smak i aromat, który może i Tobie kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa, to posiada również wiele właściwości zdrowotnych, które doceniane były już w starożytności. W chłodne, zimowe dni, kiedy szukasz skutecznego sposobu, aby się rozgrzać, a jednocześnie chcesz sprawić swoim kubkom smakowym odrobinę przyjemności - sięgnij po pyszne, gorące kakao, które możesz przygotować również w wersji wegańskiej! Przekonaj się już dziś, że kakao bez mleka zwierzęcego jest równie smaczne i niezwykle zdrowe.
Czym zastąpić mleko w wegańskim kakao?
Czym zastąpić mleko, kiedy nie spożywasz produktów zwierzęcych? Odpowiedź jest bardzo prosta – napojem pochodzenia roślinnego, potocznie nazywanym mlekiem roślinnym. Ze względu na podobną konsystencję mleko roślinne możesz śmiało stosować jako zamiennik zwierzęcego mleka w stosunku 1:1. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że w sklepach spożywczych dostępnych jest całe mnóstwo różnego rodzaju napojów roślinnych i wszystkie są nie tylko bardzo smaczne, ale również niezwykle zdrowe! Warto przetestować chociaż kilka z nich, aby znaleźć takie, które najbardziej przypasuje Ci do gustu. Różnią się one między sobą nie tylko smakiem, ze względu na różnorodne produkty, z których są wytwarzane, ale również zawartością składników odżywczych, czy sposobem w jaki są produkowane. Mleko roślinne wytwarzane może być ze zbóż, orzechów, nasion i roślin strączkowych. Wymienione produkty wystarczy namoczyć lub zmielić, aby pozyskać gotowy produkt. Proces ten nie jest zbytnio skomplikowany, a więc jeśli nie chcesz kupować w sklepie gotowych napojów, które często mogą zawierać w swoim składzie między innymi dodatki cukru, bez większych obaw możesz samodzielnie ,,wyprodukować’’ mleko roślinne w swoim domu.
Jakie są najbardziej popularne napoje roślinne?
Mleko sojowe - mleko sojowe ma lekko brązowe zabarwienie, zawiera sporą ilość cennego pełnowartościowego białka roślinnego oraz witamin z grupy B. Zanim zdecydujesz się na mleko sojowe upewnij się, czy nie jesteś uczulony na soje.
Mleko kokosowe – posiada kremową konsystencję i słodki, kokosowy smak. Jest bogate w witaminy z grupy B. Jest źródłem żelaza, magnezu, fosforu, potasu i innych cennych mikro oraz makroelementów.
Mleko owsiane – jest delikatnie słodkie w smaku. Zawiera dużą ilość dobroczynnego błonnika oraz białka w porównaniu z innymi napojami roślinnymi.
Mleko migdałowe – to źródło wapnia i białka. Ma lekko orzechowy smak.
Mleko ryżowe – ma delikatnie słodki smak i lekko wodnistą konsystencję. Jest niskokaloryczne i najmniej alergenne. Nie zawiera glutenu, może być więc wybierane przez osoby chorujące na celiakię.
Jak przygotować wegańskie kakao zimą?
Przygotowanie wegańskiego kakao jest niezwykle proste i przygotujesz je dosłownie w kilka minut! W procesie przygotowania napoju, najważniejszy jest wybór dobrej jakości, naturalnego kakao, które nie będzie zawierało cukru ani sztucznych dodatków i ulepszaczy.
Wegańskie kakao – przepis
Składniki:
- 35 g naturalnego kakao
- 0,5 l mleka roślinnego lub wody
- szczypta kardamonu
- szczypta cynamonu
- 1 puszka mleka kokosowego, schłodzonego w lodówce min. 24 godziny (opcjonalnie)
- 2 łyżki cukru pudru (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Do rondelka wlej swoje ulubione mleko roślinne.
- Dodaj kakao oraz przyprawy.
- Podgrzewaj na małym ogniu, co jakiś czas mieszając napój.
- Schłodzoną puszkę mleczka kokosowego otwórz i oddziel płynną część od stałego tłuszczu kokosowego. Tłuszcz przełóż do miseczki i dodaj do niego cukier puder. Całość ubijaj mikserem do momentu, aż otrzymasz sztywną bitą śmietanę.
- Podgrzany napój przelej z rondelka do szklanek. Na wierzch umieść bitą śmietanę.
CS25 HUMI Czajnik bezprzewodowy
Mleko roślinne w przepisie możesz zastąpić wodą. Kakao wystarczy wtedy zalać wrzącą wodą – którą błyskawicznie zagotujesz w czajniku bezprzewodowym, a następnie dokładnie wymieszać z kakao, aby nie powstały grudki.
Smacznego!
Jakie są zdrowotne korzyści z picia kakao?
Kakao ma niezliczoną ilość właściwości, które sprawiają, że napój ten ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że nazywane jest ,,napojem Bogów’’. Mówi się nawet, że kakao może wydłużyć życie! Że warto pić kakao udowodnimy Wam już teraz!
Drogocenne właściwości kakao:
- Kakao jest bogate w składniki odżywcze takie jak żelazo, magnez, wapń, fosfor czy potas.
- Kakao to źródło wielu drogocennych dla naszego organizmu witamin: zawiera witaminy z grupy B, a także witaminę A, E i C.
- Zawiera polifenole – związki, które działają przeciwzakrzepowo, obniżają ciśnienie krwi oraz poziom ,,złego cholesterolu’’ w organiźmie. Wpływają pozytywnie na pamięć oraz koncentrację.
- Zawiera przeciwutleniacze, które chronią organizm przed czynnikami chorobotwórczymi. Zwalczają wolne rodniki między innymi spowalniając tym samym proces starzenia się skóry.
- Ma działanie hipoglikemiczne co oznacza, że cukry spożywane w pokarmach nie są zbyt szybko wchłaniane przez organizm. Warto zaznaczyć, że naturalne kakao (bez dodatków cukrów) posiada niski indeks glikemiczny, co oznacza, ze kakao może znaleźć się w diecie cukrzyków.
- Ma potencjał antyoksydacyjny – regularne spożywanie kakao obniża poziom stresu oksydacyjnego.
Jakie dodatki najlepiej pasują do wegańskiego kakao?
Kakao można urozmaicać dodając do niego swoje ulubione dodatki. Świetnie komponuje się z przyprawami takimi jak cynamon czy kardamon, które jeszcze bardziej podkreślą kakaowy smak. Wegańskie kakao będzie smakowało jeszcze lepiej z wegańską bitą śmietaną, którą możesz przygotować np. z mleka kokosowego.
Czy wegańskie kakao jest zdrowe?
Liczne zdrowotne korzyści z picia kakao potwierdzają, że kakao ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie i warto włączyć go do swojej diety.
Na koniec, warto wspomnieć, że kakao ma właściwości pobudzające i może być codzienną dawką energii, dzięki zawartym w nim substancjom takim, jak kofeina, teobromina czy teofilina. Dodatkowo, kakao działa jak afrodyzjak! Zwiera tryptofan, który pobudza produkcję endorfin oraz hormon anandamid, który działa w organizmie podobnie jak wspomniany hormon szczęścia!