W co wyposażyć swój domowy salon fryzjerski?

 

Zadbane włosy i dobrze ułożona fryzura to z pewnością coś, co każdej kobiecie dodaje pewności siebie oraz sprawia, że czuje się atrakcyjna i elegancka. Nie bez powodu więc - przed każdą ważną okazją - wiele z nas odwiedza salon fryzjerski i funduje sobie modne cięcie, koloryzację czy też profesjonalne modelowanie włosów. Jednak efekty nawet najlepszych zabiegów, związanych z układaniem fryzury, utrzymują się zwykle do pierwszego mycia głowy, a my - do czasu kolejnej wizyty u fryzjera - musimy radzić sobie same, własnoręcznie susząc, prostując lub kręcąc włosy przed łazienkowym lustrem... Na szczęście mamy do dyspozycji całą gamę urządzeń, które skutecznie nam w tym pomagają i sprawiają, że zawsze możemy wyglądać zachwycająco! Zresztą nie tylko my - nasi panowie też na to zasługują, więc i dla nich trzeba przewidzieć odpowiedni sprzęt oraz miejsce w naszym domowym salonie fryzjerskim. A w co powinniśmy się zaopatrzyć? Chętnie podpowiemy...

Na początek... suszarka do włosów

Każdy, kto często myje włosy, wie, jak ważny jest wybór dobrej suszarki. Dziś nie wymagamy już od niej jedynie ciepłego nadmuchu, ale także ochrony i pielęgnacji oraz ułatwień w modelowaniu fryzury. Powinna być również wygodna w użytkowaniu i przechowywaniu oraz posiadać odpowiednią moc, która sprawi, że suszenie nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Jak zatem wybrać najlepszy dla siebie model, który sprawdzi się tak dobrze, jak profesjonalna suszarka fryzjerska? Trzeba zwrócić uwagę na poniższe parametry, zdecydować, na których najbardziej nam zależy, a w konsekwencji wybrać urządzenie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania.

  • Moc suszarki wpływa przede wszystkim na tempo suszenia. Im jest wyższa, tym czas poświęcany na wykonie tej czynności skraca się do niezbędnego minimum. Dlatego - jeżeli zależy nam na bardzo szybkim i skutecznym suszeniu, zwłaszcza długich i gęstych włosów - powinniśmy sięgnąć po model o mocy powyżej 2000 W (np. HT240 SIEERA).
  • Możliwość regulacji siły nadmuchu oraz temperatury pozwala na suszenie włosów z uwzględnieniem ich rodzaju (cienkie i delikatne czy też gęste i grube) oraz stopnia wilgotności, a przez to chroni je przed zbędnym przegrzewaniem. Warto więc wybrać suszarkę, która posiada kilka poziomów nadmuchu oraz różne zakresy temperatury, w tym możliwość nawiewu zimnego powietrza (np. HT160 TYPHOON).
  • Funkcja nawiewu zimnego powietrza (cool shot) zapewnia włosom połysk oraz gładkość, gdyż chłodny strumień, skierowany na poszczególne pasma pod koniec suszenia, skutecznie domyka łuski włosów, co zapobiega ich uszkodzeniu (np. HT170 WHOOSH).
  • Funkcja jonizacji chroni włosy przed puszeniem i elektryzowaniem. Suszarka z taką funkcjonalnością (np. HT230 VIOLLET) sprawia, że wyglądają one zdrowiej, łatwiej dają się rozczesać i znacznie lepiej się układają.
  • Zabezpieczenia to parametr o dużym znaczeniu. Warto więc zwrócić uwagę, czy dana suszarka posiada antypoślizgowy uchwyt oraz ochronę przed przegrzaniem. Przydatna okazuje się także możliwość zdejmowania osłony wlotu powietrza (np. HT230 VIOLLET), która ułatwia czyszczenie urządzenia, chroniąc silnik przed przedostawaniem się do niego drobinek kurzu, fragmentów włosów czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji.
  • Wyposażenie dodatkowe stanowią zwykle dyfuzor i/lub koncentrator - dwie wymienne końcówki dostępne w zestawie wraz z wybranym modelem suszarki (np. HT240 SIEERA). Zastosowanie dyfuzora , czyli dużej, okrągłej nakładki z wypustkami, sprawia, że suszone włosy zyskują na objętości, a ich naturalny skręt zostaje podkreślony. Koncentrator to z kolei końcówka, która pozwala skierować strumień ciepłego powietrza na konkretne pasmo włosów i dzięki temu szybko je wysuszyć oraz wygładzić.
  • Rozwiązania ułatwiające przechowywanie to m.in. wbudowany uchwyt do zawieszania suszarki oraz składana rączka, która sprawia, że urządzenie zajmuje mniej miejsca i można je z powodzeniem zabierać także w każdą podróż lub na basen (np. HT91 ALDA, HT81 ZANA, HT170 WHOOSH).
  • Ciekawy design ma dziś często takie samo znaczenie, jak funkcjonalność użytkowanego sprzętu. Gdy zatem liczy się dla Ciebie ciekawy i nowoczesny wygląd suszarki, sięgnij po model o oryginalnym kształcie (np. HT150) lub z efektownymi zdobieniami (HT99 BLASTEE).

Suszarka HT99 BLASTEE

Proste i gładkie włosy - czyli kilka słów o prostownicach

Suszenie włosów to czynność ważna i podstawowa przy stylizacji włosów, ale nie zawsze wystarcza, dla osiągnięcia upragnionego efektu. Jeżeli więc naszym celem są nieskazitelnie gładkie i proste włosy, wówczas musimy sięgnąć po urządzenie, które specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie. Jest nim oczywiście prostownica.

Planując zakup prostownicy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj płytek, moc urządzenia oraz zakres temperatury i możliwość jej regulacji, a także odpowiednie zabezpieczenia, które ochronią włosy przed zniszczeniem a użytkownika - przed ewentualnym poparzeniem.

Najczęściej spotykanym rodzajem płytek, które zapewniają zarówno wysoką skuteczność jak i bezpieczeństwo stylizacji, są pytki ceramiczne. Ich podstawową zaletą jest równomierne nagrzewanie oraz śliska powierzchnia, która wygładza prostowane pasma, nie uszkadzając powierzchni włosów. Jeśli ochrona włosów podczas prostowania jest dla nas szczególnie ważna, zwłaszcza gdy są one cienkie i delikatne, powinniśmy wybrać model, który posiada nie tylko odpowiednie płytki, ale także szeroki zakres temperatury nagrzewania oraz możliwość jej regulacji (np. RW13N LINEAR). Funkcja regulacji temperatury pozwala nam na dobór takich parametrów nagrzewania, które uwzględniają rodzaj i strukturę naszych włosów. Wyższa temperatura zalecana jest bowiem do włosów gęstych, grubych czy kręconych, a odpowiednio niższa - do cienkich, podatnych na zniszczenia, rozjaśnianych lub farbowanych. Z temperaturą, jaką osiąga prostownica gotowa do pracy, w oczywisty sposób wiąże się moc danego urządzenia. Im jest wyższa, tym czas nagrzewania staje się odpowiednio krótszy (np. RW30 LORA), a my szybko możemy rozpocząć stylizację.

Prostownica, jak każde urządzenie, z którego chcemy korzystać na co dzień, powinna być poręczna, wygodna i łatwa w użytkowaniu. Dlatego istotne są również takie udogodnienia jak ergonomiczna konstrukcja (np. RW13N LINEAR), obrotowy przewód zasilający (np. RW17N), włącznik zasilania, lampki kontrolne czy też wbudowany wyświetlacz LCD (np. RW30 LORA), który pokazuje m.in. aktualny stan i zmiany temperatury nagrzewania.

Urządzenia dla miłośniczek romantycznych loków i fal

Fale, mocno skręcone sprężynki czy też duże loki ponoć znów wracają do łask... Choć czy w ogóle kiedyś wyszły z mody? Marzyło o nich z pewnością wiele posiadaczek prostych włosów i niejedna z nas miewa od czasu do czasu ochotę na burzę romantycznych loków wokół swojej głowy. Jak to zrobić? Nic prostszego - wystarczy zaopatrzyć się w tradycyjną lokówkę!

Lokówka to stosunkowo proste urządzenie o ergonomicznym kształcie. Składa się z końcówki grzejnej w kształcie wałka, osadzonej - wraz z klipsem przytrzymującym włosy - w uchwycie, w który wbudowany jest włącznik oraz przewód zasilający.

Wybierając lokówkę, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na średnicę wałka, gdyż ma ona wpływ na rodzaj skrętu - mała sprawdza się idealnie przy drobnych i cienkich loczkach, a większa pomoże w modelowaniu dużych, luźnych fal. Istotne jest także to, czy dany model szybko się nagrzewa, co - przy jednoczesnym małym poborze mocy (np. HS8 INA) - gwarantuje wydajne i energooszczędne użytkowanie oraz czy posiada udogodnienia, zapewniające wygodę pracy. Należą do nich m.in. obrotowy kabel, który daje pełną swobodę ruchów przy nakręcaniu poszczególnych pasm włosów, uchwyt do zawieszania czy też wbudowana podpórka, na której lokówkę można bezpiecznie ustawić w takcie przerwy w modelowaniu lub po zakończeniu pracy (np. HS9 ISSA). Ciekawym rozwiązaniem są także lokówki o spiralnej konstrukcji, która pozwala tworzyć regularnie i idealnie skręcone loki. Modele tego typu są wyposażone w specjalne rowki, rozłożone równomiernie wzdłuż końcówki modelującej (np. HS7N CURRLY, HS7 CURLINE), a zawijane wokół nich pasma zyskują dokładny i harmonijny skręt.

Lokówka HS7N CURRLY

Sprytne rozwiązania w stylu... 2 w 1 i inne przydatne akcesoria do stylizacji włosów

Kobieta zmienną jest... i wiele z nas rzeczywiście lubi się zmieniać oraz zaskakiwać różnorodnymi fryzurami. Dlatego też często poszukujemy urządzeń, które mogą nam to ułatwić, stwarzając możliwość swobodnego wyboru, bez konieczności inwestowania w kilka pojedynczych sprzętów do danego rodzaju stylizacji. Przykładem takiego urządzenia jest z pewnością połączenie lokówki i prostownicy (RL20 RILA), dzięki któremu - w zależności od potrzeby czy nastroju - możemy zarówno wyprostować włosy, jak i efektownie je zakręcić. Dobrze sprawdzają się również loko-suszarki, zapewniające jednoczesne suszenie i podkręcanie włosów, wyposażone w dwa poziomy nadmuchu ciepłego powietrza (np. LS9 ADA), funkcję zimnego nawiewu (np. LS1M LOCKII) czy też wymienne szczotki o różnej średnicy (np. LS10 AVA). Nie sposób tu także nie wspomnieć o elektrycznych szczotkach do włosów, które - oprócz eleganckiego i ergonomicznego kształtu - zapewniają przede wszystkim doskonałą gładkość i połysk przy prostowaniu niesfornych kosmyków. Urządzenia te przeznaczone są do wszystkich rodzajów włosów, posiadają szeroki zakres regulacji temperatury, a niektóre modele wyposażone są również w funkcję jonizacji (np. SE10C LENA) oraz metalowe końcówki prostujące z ceramiczną powłoką (np.SE20 SAATIN), które znacząco ułatwiają wygładzanie i czynią je bardziej bezpiecznym.

Prostownico-lokówka RL20 RILA

No i... coś dla panów...

W naszym domowym salonie fryzjerskim oczywiście nie powinno zabraknąć również działu męskiego oraz urządzeń, które pomogą panom w strzyżeniu włosów i codziennej pielęgnacji zarostu. Dobrze jest zatem pomyśleć o odpowiednich golarkach i  trymerach, o których pisaliśmy w już w jednym z naszych poradników (a także o strzyżarkach do włosów, o których wspominamy poniżej.

Strzyżarki to niewielkie i poręczne urządzenia, które umożliwiają samodzielne skracanie włosów i kształtowanie fryzury. Są wyposażone w specjalne ostrza - najlepiej, aby były one ceramiczne (MG10N CROPER) lub wykonane ze stali szlachetnej (MG11 RAZOR) - oraz wymienne nasadki, pozwalające na regulację długości strzyżenia. Im większa ilość nasadek oraz możliwości regulowania długości ostrza (MG10N CROPER), tym bardziej precyzyjne i urozmaicone będzie przycinanie włosów. Dobrym rozwiązaniem jest również zestaw, składający się nie tylko ze strzyżarki, lecz także trymera (ZMG11 JAGER), który służy do usuwania zbędnego owłosienia z delikatnych i wrażliwych miejsc, jak okolice nosa czy uszu. Wybierając strzyżarkę, powinniśmy również zwrócić uwagę na sposób jej zasilania. Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzenia nie tylko w domu, przy stałym dostępie do źródła prądu lub po prostu cenimy sobie swobodę ruchów, wówczas najlepszym wyjściem jest zakup modelu zasilanego sieciowo i akumulatorowo, posiadającego odpowiednie wskaźniki (lampki kontrolne), które sygnalizują pracę strzyżarki oraz proces ładowania akumulatora.