Turystyczna lodówka… nie tylko dla turystów! O tym, jak bezpiecznie przewozić i przechowywać jedzenie

Produkty spożywcze, napoje, przygotowane posiłki, a nawet kosmetyki i leki, wymagają odpowiedniej temperatury przechowywania, aby można było z nich bezpiecznie skorzystać. W wielu przypadkach takie właściwe warunki stwarza tylko chłodne i zaciemnione wnętrze lodówki. Co jednak zrobić, gdy czeka nas długa podróż? Jak przewieść żywność i inne produkty, wymagające zimna, w ciepły i słoneczny dzień albo cieszyć się orzeźwiającym chłodem napojów w trakcie letniego biwaku?

Lodówka turystyczna – przydatna w podróży, na kempingu i w ogrodowej altance!

 

Najprostszym choć zarazem niezbyt skutecznym rozwiązaniem na dłuższy czas, jest wykorzystywanie przy transportowaniu żywności torby termoizolacyjnej. Jej ścianki pokryte są od wewnątrz folią aluminiową, która ma zadanie utrzymać odpowiednią temperaturę poprzez ograniczanie wymiany ciepła z otoczeniem. Kolejnym sposobem jest zastosowanie lodówki turystycznej, w której umieszcza się wkłady chłodzące. Tu jednak również czas skutecznego chłodzenia jest ograniczony – trwa do momentu, gdy wkłady się nie rozmrożą. Jeżeli więc zależy nam na odpowiednio długim okresie utrzymywania niższych temperatur, powinniśmy zdecydować się na  przenośną lodówkę elektryczną. Po podłączeniu do źródła prądu będzie działała tak długo, jak potrzeba, aby przewieść lub przechować produkty, które wymagają chłodu.

Elektryczna chłodziarka turystyczna może być zasilana z gniazdka zapalniczki samochodowej (12V) oraz podłączana do zwykłego sieciowego gniazdka (230V). Sprawdzi się doskonale w wielu sytuacjach – zarówno w tych awaryjnych jak i planowanych. Skorzystamy z niej na przykład, gdy:

  • wybieramy się w dłuższą podróż i planujemy zabrać ze sobą przygotowane wcześniej posiłki lub składniki do ich przygotowywania,
  • zamierzamy spędzić czas na kempingu z dostępem do prądu, korzystając z własnego wyżywienia,
  • urządzamy spotkanie rodzinne na działce lub zapraszamy znajomych na grilla w naszym ogródku i przyda się miejsce do przechowywania chłodnych napojów,
  • wyjeżdżamy na letni biwak za miasto i chcemy, aby zabrany prowiant miał właściwą temperaturę, konsystencję i świeżość.

Warto też wiedzieć, że jeżeli wybierzemy odpowiedni model lodówki turystycznej, urządzenie to może nam posłużyć nie tylko do zapewnienia chłodu dla przechowywanych produktów, ale także do utrzymania ciepła przy przewożeniu gotowych dań (np. TL100N FROSTY).

Lodówka turystyczna TL100N FROSTY ELDOM

Lodówka turystyczna TL100N FROSTY ELDOM 

 

Zalety i funkcje turystycznej lodówki - na co zwracać uwagę?

 

Aby chłodziarka turystyczna – jako urządzenie przenośne – spełniała swoje zadanie, powinna być zarówno wystarczająco pojemna jak i lekka. Ważnym parametrem są również: energooszczędność i temperatura chłodzenia / podgrzewania oraz wygodny uchwyt i odpowiednio długi kabel zasilający, aby bez kłopotu podłączać się do źródła prądu.

Rozmiar chłodziarki turystycznej powinien nam umożliwić swobodne jej zapełnienie wybranymi produktami oraz przewożenie urządzenia i jego późniejsze przechowywanie. Lodówki tego typu mają zwykle pojemność 20 – 30 litrów, co z reguły zapewnia wystarczającą ilość miejsca na zabranie w podróż najpotrzebniejszych produktów spożywczych (np. wędliny, nabiał, napoje).

Jeżeli nasza lodówka ma nam służyć nie tylko w czasie przewożenia żywności czy leków, lecz również w trakcie pobytu na miejscu, do którego się udajemy, wówczas istotną kwestią może stać się zużycie energii. Warto więc rozważyć zakup modelu, który posiada tryb mniejszego poboru prądu (np. funkcja EKO zastosowana w chodziarce TL100N FROSTY).

Lodówka turystyczna TL100N FROSTY ELDOM

Lodówka turystyczna TL100N FROSTY ELDOM 

 

Dużą zaletą wybieranej przez nas turystycznej chłodziarki okaże się z pewnością zintegrowanie funkcji chłodzenia i podgrzewania. Pozwala ona na:

  • chłodzenie artykułów spożywczych do ok. 15 – 20 stopni C poniżej temperatury otoczenia

oraz

  • zachowywanie gorących posiłków w wysokiej temperaturze do ok. 50 – 60 stopni C.

Dodatkowo – dzięki zastosowaniu tu technologii, która wykorzystuje tzw. efekt Peltiera (prąd przepływa przez dwa połączone przewodniki, z których jeden się nagrzewa, a drugi chłodzi, co doprowadza do różnicy temperatur między nimi), urządzenia tego typu nie wymagają zastosowania sprężarek oraz substancji chłodzących szkodliwych dla środowiska.

 

Jeżeli lubimy rodzinne wyjazdy za miasto lub wakacje spędzane w plenerze, z dala od zgiełku wielkich kurortów i hoteli, turystyczna lodówka elektryczna będzie doskonałym towarzyszem naszych podróży. W zależności od wybranego trybu pracy:

  • utrzyma odpowiednio niską temperaturę transportowanej i przechowywanej żywności

lub

  • zachowa gorące posiłki w cieple, aby były gotowe do spożycia , gdy dotrzemy na miejsce.

Sprawdzi się także w ogrodowej altanie, kiedy w upalny dzień postanowimy poszukać orzeźwienia, pijąc schłodzone napoje. Bezpiecznie przewieziemy w niej leki i kosmetyki, które źle znoszą wysokie temperatury.

                                                                            Warto mieć takie wsparcie!