2022-12-08
Urządzając łazienkę koncentrujemy się na tym, aby jak największa część jej przestrzeni (podłoga, ściany) były pokryte płytkami z ceramiki. Ma to zapobiegać przedostawaniu się wilgoci w głąb ścian oraz ułatwiać zachowanie czystości. Założenia są słuszne jednak przez taki specyficzny wystrój, przestrzeń łazienkowa jesienią i zimą bywa chłodna i nieprzyjemna. Jeden grzejnik na ręczniki nie jest w stanie dogrzać całej przestrzeni i kiedy bierzemy prysznic lub dłuższą kąpiel w wannie to wyjście z ciepłej wody może wtedy być nieprzyjemne. Z pomocą przychodzi małe, poręczne urządzenie, którym jest termowentylator generujący zarówno ciepłe powietrze jak i chłodne (latem posłuży jako dodatkowa dmuchawa). Potocznie termowentylator nazywany jest farelką. Na co zwrócić uwagę szukając takiego urządzenia? Pobór prądu, waga, wymiary, możliwość gwarancji producenta i serwis to tylko podstawowe parametry do rozpatrzenia.
Termowentylatory do łazienki – zastosowanie popularnej farelki
Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji mierzyć się z urządzaniem własnej łazienki od A do Z mogą tego jeszcze nie wiedzieć, jednak farelka jest absolutnym „must have” na etapie remonotowo-budowlanym. Preparaty do podłogi oraz kleje do płytek ceramicznych często wymagają wyższej temperatury do prawidłowego schnięcia. Uruchomienie farelki w czasie remontowym jest nieocenioną pomocą zwłaszcza, że w większości przypadków narzucamy sobie określony czas realizacji i zależy nam na tym, aby remont czy budowa została wykonana jak najszybciej. Na etapie budowy nie tylko w łazience znajdziemy zastosowanie dla farelki – z powodzeniem wykorzystamy ją w każdym pomieszczeniu, w którym będziemy chcieli przyspieszyć proces schnięcia np. warstw gładzi na ścianach. Po remoncie, poza łazienką, termowentylator przyda się w pomieszczeniach takich jak suszarnia, pralnia, garaż (zwykle nie są ocieplane), a nawet salon! Na dobrą sprawę, termowentylatory do łazienki możemy użyć również jeżeli mamy zamykaną zimową altanę lub zewnętrzny, zamykany namiot z dostępem do prądu. Dzięki temu spędzając czas w namiocie ogrodowym zapewnimy sobie przytulne ciepło. Pamiętajmy jednak, że urządzenie może być użyte tylko wtedy, kiedy zapewnimy odpowiednie warunki tj. urządzenie musi pracować w ograniczonej przestrzeni – nigdy na wolnym powietrzu! Bezwzględnie termowentylator nie może znajdować się w miejscu gdzie występuje ryzyko bezpośredniego kontaktu z wodą i musi znajdować się w bezpiecznej odległości od dzieci i zwierząt domowych.
Termowentylator łazienkowy ścienny czy przenośny? Dopasuj urządzenie do potrzeb
Dogrzewanie pomieszczeń zawsze zmniejsza ryzyko powstawania wilgoci. Dotyczy to głównie przestrzeni, które są duże, a grzejniki małe i nie wystarczają, aby osiągnąć oczekiwaną temperaturę pomieszczenia. Na rynku znajdziemy modele urządzeń termo-wentylacyjnych różniących się od siebie sposobem montażu, siłą nawiewu i mocą poboru prądu. Termowentylator ścienny nazywany jest również potocznie kurtyną powietrzną. Jest to niewielkie urządzenie montowane tuż nad framugą drzwi. Jego zadaniem jest generowanie ciepłego powietrza (opcjonalnie istnieje również możliwość nadmuchu chłodnym powietrzem), które przy wchodzeniu do danego pomieszczenia otula podmuchem przyjemnego ciepełka. Urządzenie dobrze znamy z obszarów takich jak centra handlowe, gdzie wchodząc zziębnięci odczuwamy natychmiastową ulgę zaledwie po przekroczeniu progu. Termowentylator łazienkowy ścienny w większości przypadków działa miejscowo i jeśli chcielibyśmy ogrzać całą łazienkę może nie spełnić naszych oczekiwań. Jeżeli interesuje nas farelka do grzania, którą można wykorzystać przy wielu okazjach i w różnych miejscach (nie tylko okazjonalnie w łazience) to powinniśmy skoncentrować się na przenośnym sprzęcie posiadającym wygodny uchwyt do transportu. Rozglądając się za odpowiednim sprzętem można również natrafić na termowentylator ceramiczny do łazienki, który różni się od klasycznej farelki tym, że grzałki wykonane są z ceramiki. Ceramiczny ogrzewacz po odłączeniu od prądu może dłużej wytracać temperaturę i tutaj sami musimy określić czy jest to dla nas zaleta czy wada.
Jaki termowentylator do łazienki? Ranking najlepszych rozwiązań
Zastanawiasz się jak termowentylator do łazienki wybrać? To trudne, ale… i całkiem łatwe zadanie J Trudne, dlatego, że termowentylatory nie są dedykowane do poszczególnych pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, mały pokój czy salon. Łatwe, ponieważ możesz wybierać ze wszystkich termowentylatorów dostępnych na rynku! Ale na co zwrócić szczególną uwagę ? Chętnie podpowiemy Wam, na które parametry warto zwrócić uwagę kiedy stajemy przed podjęciem decyzji o wyborze jaki termowentylator kupić do łazienki.
Zaufaj urządzeniu prostemu w obsłudze. Najlepiej kiedy farelka ma nie więcej niż dwa programy, a o tym czy działa informuje dioda kontrolna. Żadna dodatkowa elektronika czy sterowanie nie są koniecznością zwłaszcza, że głównym celem urządzenia jest podniesienie temperatury w pomieszczeniu stosunkowo szybko, a nie kontrolowanie jej poziomu w dłuższym okresie. Dobrze kiedy farelka posiada termostat tak, jak w modelu eldom HL8C TERMII, możemy wtedy określić brzegową temperaturę i nie obawiać się, że urządzenie mimo osiągnięcia temperatury będzie pracowało dalej. Urządzenie powinno być również przystosowane do pracy w dwóch pozycjach: pionowej i poziomej.
Za zaletę farelki uznaje się również niewielkie wymiary (nie większe niż 25.00 x 12.50 x 25.50 cm) i wagę poniżej 1,5kg. Mając ograniczone miejsce na przechowywanie możemy wówczas wsunąć wyłączone urządzenie do szafki lub pod łóżko bez obaw o uszkodzenie jego konstrukcji. Termowentylator posiadający dużą turbinę nawiewu powietrza szybciej poradzi sobie z rozprowadzeniem powietrza po pomieszczeniu. Zwróć również uwagę na wbudowaną w konstrukcję metalową kratkę wylotową, która zadba o to, aby ewentualne niepożądane wypadki dnia codziennego nie doprowadziły do uszkodzenia turbiny. Przed podjęciem decyzji o zakupie rekomendujemy zapoznanie się z instrukcją użytkowania oraz specyfikacją urządzenia dostępną tutaj.