Szybkowar  - czyli smaczne, szybkie i zdrowe gotowanie!

Aby nasza kuchnia pełna była smacznych i zdrowych posiłków wale nie musimy spędzać w niej dużo czasu. Pisaliśmy już o wielu urządzeniach, które mogą nam ułatwić codzienne gotowanie, a teraz przyszła kolej na SZYBKOWAR, nazywany też garnkiem ciśnieniowym. Poznajcie jego zalety!

Szybkowar – niezwykły  garnek z ciekawą historią...

Za twórcę szybkowara uchodzi Denis Papin. Ten francuski fizyk skonstruował w roku 1679 urządzenie, które nazwał "zmiękczaczem kości". Był to ni mniej, ni więcej tylko szczelny garnek, w którym podczas gotowania wytwarzało się wysokie ciśnienie, wpływające na wzrost temperatury wrzenia, a w konsekwencji na przyśpieszenie procesu gotowania. Na cześć swego twórcy garnek ciśnieniowy został wkrótce mianowany "kociołkiem Papina" i stał się popularnym sprzętem kuchennym. Obecnie nazywamy go szybkowarem. Nazwa ta zawiera w sobie informację o podstawowej funkcji tego niezwykłego garnka, który umożliwia szybkie gotowanie, czyli warzenie – jak mawiało się dawniej lub mówi się nadal m.in. Śląsku.

Jak działają szybkowary?

Wśród szybkowarów znajdziemy modele tzw. klasyczne (ustawiane na palnikach) oraz elektryczne (zasilane prądem). W obu przypadkach zasada działania tego urządzenia jest jednak taka sama. W czasie podgrzewania wody, umieszczonej w hermetycznym naczyniu wraz z gotowanymi produktami, wytwarza się para wodna, która nie ma ujścia, co powoduje wzrost ciśnienia. Ciśnienie to wpływa z kolei na zwiększenie temperatury wrzenia i szybsze przygotowanie potraw. Czas gotowania – w porównaniu do metod standardowych – skraca się dzięki temu nawet do 70 %. Oczywiście wzrost ciśnienia nie może być zupełnie niekontrolowany, gdyż w końcu doszłoby do rozerwania garnka. Dlatego też szybkowary są wyposażone w specjalny zawór, przez który nadmiar pary uchodzi na zewnątrz. Zawór ten znajduje się zwykle w pokrywie urządzenia. Pokrywa pełni zresztą kluczową rolę w całej konstrukcji szybkowara, gdyż to właśnie ona zapewnia szczelne zamknięcie i związany z tym z tym efekt szybkiego gotowania.

Jakie korzyści daje gotowanie w szybkowarach?

Znaczące skrócenie czasu gotowania i łącząca się z tym oszczędność energii nie są jedynymi zaletami, związanymi z używaniem szybkowarów. Ten sposób przygotowywania potraw wpływa przede wszystkim na jakość posiłków. Produkty, które są gotowane krócej niż w standardowy sposób, zachowują więcej składników odżywczych oraz walory smakowe, kolor i bogaty aromat. W ten sposób otrzymujemy danie, które jest nie tylko pełne witamin i minerałów, lecz także niskokaloryczne i lekkostrawne. Ponadto smaki i zapachy poszczególnych produktów oraz używanych przypraw przenikają się wzajemnie w trakcie gotowania w szybkowarze, co zapewnia urozmaicony i wyrazisty smak całej potrawy. Warto również wspomnieć o tym, że nie grozi nam przypalenie przygotowywanych w garnku ciśnieniowym produktów (w urządzeniu cały czas znajduje się woda), a także nagromadzenie intensywnych i nie zawsze przyjmnych zapachów, związanych np. z gotowaniem kapusty, grochu czy fasoli.

 

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

 

Co można ugotować w szybkowarze?

Szybkowar sprawdza się doskonale zarówno przy gotowaniu poszczególnych produktów, jak i kompletnych, wieloskładnikowych dań. W krótkim czasie przyrządzimy w nim smaczne warzywa, duszone mięso oraz przeróżne zupy, np. rosół, kartoflankę czy grochówkę. Ugotujemy też kaszę i ryż, a także wiele tzw. jednogarnkowych potraw, jak gulasz, bigos, fasolka po bretońsku czy orientalny pilaw. Jeżeli chcemy, możemy też nie skorzystać w danym przypadku z funkcji hermetycznego gotowania i wtedy szybkowar posłuży nam po prostu jak każdy zwykły garnek, np. do podgrzewania mleka.

O czym pamiętać, gdy wybieramy szybkowar do swojej kuchni?

Jak wspominaliśmy powyżej (patrz: Jak działają szybkowary?), na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje szybkowarów:

  • tradycyjne – przeznaczone do gotowania na kuchenkach (gazowych, elektrycznych, indukcyjnych czy ceramicznych),
  • elektryczne – które działają po podłączeniu do źródła prądu.

 

Jeżeli zależy nam na możliwości wygodnego korzystania z garnka ciśnieniowego (np. bez ograniczenia do miejsca, w jakim znajduje się palnik), a także dostęp do szerokiej funkcjonalności urządzenia (np. programowanie trybu i czasu pracy) z pewnością warto zdecydować się na szybkowar elektryczny (np. SW500 PERFECT COOK). Zyskamy wtedy nowoczesny sprzęt, wielozadaniowy i prosty w obsłudze, którym łatwo się steruje.

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

Gdy wybieramy szybkowar elektryczny, należy również zwrócić uwagę na jego pojemność, gdyż ma to związek z ilością osób, dla których gotujemy. Dla przykładu – urządzenie o pojemności ok. 4-5 litrów powinno spokojnie wystarczyć dla 4-osobowej rodziny. Ważne jest także wzmocnione dno garnka, a także tworzywo, z jakiego została wykonana obudowa - najlepiej, aby była to stal szlachetna. Z kolei dla bezpieczeństwa użytkowania istotne znaczenie ma nie tylko umieszczenie w pokrywie zaworu i regulatora ciśnienia, lecz także wskaźnika ciśnienia. Do tego wszystkiego dobrze jest, aby nasz szybkowar posiadał czytelny wyświetlacz, wygodny panel sterowania oraz dodatkowe wyposażenie (np. do gotowania na parze) i rozbudowaną funkcjonalność, np.:

  • gotowanie ciśnieniowe i tradycyjne (w tym smażenie),
  • gotowanie na parze,
  • podgrzewanie,
  • utrzymywanie ciepła podgrzanych produktów
  • wybór temperatury i czasu gotowania
  • tryb "opóźnianego startu"
  • zapamiętywanie programów

 

Szybkowar to sprzęt, który z pewnością zadomowi się w kuchni każdego, kto stawia na zdrową i smaczną dietę. Przez to, że gotowanie w nim jest bardzo szybkie, stanowi świetne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych rodziców, którym zależy na wartościowym odżywaniu swoich pociech. Duży pożytek z tego zwykłego – niezwykłego garnka będą też mieli smakosze tradycyjnego polskiego bigosu i miłośnicy kulinarnych smaków rodem z Indii, Gruzji czy innych rejonów, gdzie popularne są dania z wielu składników, gotowanych razem dla bogatego smaku potrawy.