Sztuka przyrządzania Japońskich dań w tempurze

Kuchnia japońska to prawdziwa fuzja oryginalnych smaków! Co istotne, uznawana jest za jedną z najzdrowszych kuchni świata. Nic dziwnego, gdyż w kuchni kraju kwitnącej wiśni dominują owoce morza, świeże ryby i oczywiście warzywa. To co w pierwszej kolejności przychodzi do głowy na myśl o kuchni japońskiej to oczywiście Sushi. Ale w Japonii popularne dania to również ramen, pierożki Gyoza, makaron Udon i oczywiście… tempura, którą pokochali nie tylko Japończycy, ale także mieszkańcy Europy czy Ameryki! Czym jest tempura? Jak ją przygotować i w jakiej formie podawać? Dzisiaj poznasz sekrety tego azjatyckiego dania, które stało się popularne na całym świecie! Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale mimo, że tempura kojarzy się głównie z Japonią, pochodzi ona z Portugalii! Jej historia sięga aż XVI wieku. Wtedy to wraz z portugalskimi misjonarzami zawędrowała właśnie do Japonii. Tempura to gęste ciasto, które tworzy idealną panierkę. Można przygotowywać w niej nie tylko kawałki mięsa, owoce morza czy ryby. W tempurze świetnie smakują także różnego rodzaju warzywa. Obtoczone w tempurze produkty smaży się na głębokim tłuszczu, do momentu, aż panierka nabierze złotego koloru i stanie się idealnie chrupiąca. Warzywa, ryby i owoce morza w tempurze są wspaniałym dodatkiem do japońskich zup czy sushi lub po prostu pyszną przekąską, która świetnie komponuje się z azjatyckimi sosami, między innymi z najbardziej popularnym sosem sojowym.

Jak zrobić tempurę? Przepis krok po kroku

Japończycy osiągnęli w przygotowaniu tempury istną perfekcję. Dzisiaj chcemy pokazać Wam jak zrobić tempurę w swoim domu!

Królowa wśród japońskich dań - Tempura panierka w kilku krokach!

Ciasto na tempurę wymaga odpowiedniego przygotowania, aby panierka nie pochłonęła zbyt dużej ilości tłuszczu podczas smażenia, była delikatna w smaku i idealnie chrupiąca. Sekretem chrupiącej panierki jest nie tylko przygotowanie idealnego ciasta ale także odpowiednia temperatura oleju, w którym będziesz je smażyć.

  1. Przygotuj zimną wodę, najlepiej schłodzoną wcześniej w lodówce
  2. Pół szklanki mąki kukurydzianej oraz pół szklanki mąki pszennej zmieszaj z zimną wodą. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstszą od ciasta naleśnikowego. Nie przejmuj się jeśli w cieście pojawią się grudki – znikną one podczas smażenia.
  3. We frytkownicy rozgrzej olej do około 180 stopni C. Do smażenia używaj olejów roślinnych, np. słonecznikowego.
  4. W cieście obtocz dokładnie z każdej strony pokrojone wcześniej warzywa, kawałki mięsa czy owoce morza. Przy pomocy szczypiec kuchennych ostrożnie wkładaj na głęboki olej, najlepiej po jednej sztuce produktu, tak aby kawałki nie skleiły się ze sobą i miały miejsce do smażenia.
  5. Smaż tempurę do momentu, aż panierka zmieni kolor na złoty i będzie chrupiąca.
  6. Po usmażeniu tempury odsącz ją na czystym, papierowym ręczniku, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Pamiętaj, że tempura smakuje najlepiej, kiedy podawana jest od razu po usmażeniu. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz sam przygotowywać mieszanki mąk, tempurę możesz zrobić w jeszcze szybszy sposób, korzystając z gotowej panierki do tempury dostępnej w niektórych sklepach z produktami orientalnymi, którą wystarczy wymieszać z wodą.

 

Jak przyrządzić i ładnie zaprezentować krewetki w tempurze

Krewetki w tempurze przepis

Absolutnym klasykiem są oczywiście krewetki w tempurze! Mogą one stanowić przekąskę, przystawkę, ale także pyszny dodatek do bułeczek bao czy meksykańskich tacos! Zanim zanurzysz krewetki w tempurze należy je oczyścić. Zacznij od dokładnego umycia krewetek. Następnie, jeśli zakupiłeś skorupiaki w całości, odetnij głowy oraz nóżki przy użyciu noża kuchennego. Kolejny krok to pozbycie się z krewetki skorupki. Wystarczy ją ścisnąć i delikatnie zsunąć ją ze skorupiaka. Teraz czas na pozbycie się wnętrzności. W tym celu natnij krewetkę małym nożem wzdłuż grzbietu, na całej jej długości i wyciągnij znajdujące się tam ciemne jelito. Po tym zabiegu, wystarczy wypłukać krewetki w zimnej wodzie i gotowe - można zabrać się za panierowanie! Obtoczone w cieście krewetki smaż na głębokim tłuszczu o temperaturze około 180 stopni C. Kiedy zauważysz, że panierka zmieniła kolor na złocisty delikatnie wyjmij krewetki z tłuszczu i umieść na papierowym ręczniku, aby odsączyły się z nadmiaru oleju. Krewetki w tempurze będą smakować wyśmienicie z sosem słodko kwaśnym lub pikantnym sosem majonezowym.

Co jeszcze polecamy usmażyć w chrupiącej tempurze?

Koniecznie poeksperymentuj z warzywami! Warzywa w tempurze to prawdziwy raj nie tylko dla wegetarian. Jakie warzywa możesz usmażyć w panierce? Praktycznie każde! Brokuły, cukinia, kalafior to tylko przykłady warzyw, którym tempura doda niezwykłego charakteru i chrupkości!


FR18 FREET Frytownica

Frytkownica elektryczna: Twoje narzędzie do idealnej tempury

Aby usmażyć idealną temperaturę niezbędne jest odpowiednie urządzenie, w którym będziesz mógł rozgrzać olej do odpowiedniej temperatury. Frytkownica elektryczna pozwoli Ci w bezpieczny i higieniczny sposób przygotować Twoje ulubione warzywa czy owoce morza w pysznej, chrupiącej  tempurze. Dzięki możliwości regulacji temperatury możesz w łatwy sposób dostosować ją do swoich potrzeb. Aby tempura była chrupiąca, olej musi zostać rozgrzany najlepiej do 180 stopni C. Niektóre frytkownice posiadają wbudowane w pokrywę okienko, dzięki któremu możesz na bieżąco obserwować proces smażenia tempury. Urządzenia są też wyposażone w specjalny koszyczek, który możesz zawiesić ponad poziomem oleju, aby usmażone produkty, mogły odcieknąć z tłuszczu. Dodatkowo frytkownice posiadają filtry, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się intensywnego zapachu, wydzielającego się podczas smażenia do otoczenia.

Podsumowując – trzymając się kilku prostych zasad możesz przygotować idealną tempurę w swoim domu. Wystarczy przygotować ciasto i w odpowiedni sposób usmażyć swoje ulubione przysmaki w tempurze na głębokim tłuszczu, aby urozmaicić swoje posiłki i wnieść do swojej kuchni nowe smaki, w których z pewnością zakochasz się na dłużej!