Suszone owoce, czyli zdrowsza alternatywa dla słodyczy

Nie od dziś wiadomo, że objadanie się słodyczami ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale i dorośli. Nic dziwnego, ponieważ słodkości kuszą nas na każdym kroku – półki sklepów uginają się od ich ilości, a nawet gdy udało nam się z sukcesem ominąć je podczas codziennych zakupów, czekoladowe batoniki próbują nas jeszcze podkusić, aby zabrać je ze sobą do domu, kiedy czekamy w kolejce do kasy. Czasami nie łatwo też odmówić sobie czekoladowej przekąski do kawy czy też na deser po zjedzonym posiłku. Brzmi znajomo? Mamy dla Ciebie pomysł na znacznie zdrowszą alternatywę słodyczy – równie słodkie, ale zdecydowanie zdrowsze suszone owoce!

Czy suszone owoce są zdrowe?

O tym, że owoce to bardzo ważny element zdrowej diety i warto zjadać je każdego dnia za pewne każdy z nas słyszy od swoich najmłodszych lat. Nie podlega więc wątpliwości fakt, że owoce mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Ale właściwie dlaczego owoce są zdrowe? Przede wszystkim są skarbnicą cennych witamin. Oprócz witamin, owoce to również doskonałe źródło składników mineralnych i błonnika. Błonnik przyspiesza perystaltykę jelit i usprawnia procesy trawienia. Dodatkowo bierze udział w oczyszczaniu organizmu, a to dlatego, że pomaga w usuwaniu z naszych narządów toksyn oraz metali ciężkich, które wiąże w nierozpuszczalne sole wydalane poza nasz organizm. Więcej wątpliwości mogą wzbudzić owoce suszone. Czy suszone owoce są zdrowe, tak samo jak te świeże? Odpowiedź na to pytanie brzmi: zdecydowanie tak! Co najważniejsze, proces suszenia owoców na szczęście nie powoduje utraty ich wartości odżywczych. Suszenie owoców pozwoli nam zatem poczuć słodki, owocowy smak lata nawet w okresie zimowym, kiedy tęsknimy za sezonowymi owocami, a jednocześnie czerpać z nich pełnie dobroczynnych składników.

Jak odpowiednio przechowywać suszone owoce?

Proces suszenia jest jedną z najlepszych metod konserwacji żywności znaną i chętnie stosowaną od bardzo dawnych czasów. Przypuszcza się, że już 12 tysięcy lat p.n.e. nasi przodkowie praktykowali suszenie pożywienia. Jak przechować suszone owoce, aby się nie popsuły? Suszenie owoców zapewnia im długotrwałą świeżość i smak, pod warunkiem, że będziemy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza w miejscu, gdzie przechowujemy suszone owoce. Jeśli zwilgotnieją, istnieje bardzo duże ryzyko, że spleśnieją i ostatecznie wylądują w koszu. Suszone owoce należy więc przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku przeznaczonym do żywności.

Suszarka do żywności SG500 ELIN

Suszarka do żywności SG500 ELIN

Jak prawidłowo suszyć owoce?

Zacznijmy od tego, że proces suszenia polega na poddaniu produktu długotrwałemu działaniu wysokiej temperatury, w skutek czego woda zawarta w produkcie zostaje usunięta poprzez jej odparowanie. W związku z tym, w wysuszonym produkcie uniemożliwiony jest rozwój drobnoustrojów, które odpowiedzialne są za psucie żywności. Dzięki temu możemy przez długi czas cieszyć się smakiem i pełnią wartości odżywczych zakonserwowanego w ten sposób pożywienia. Suszone owoce oczywiście można zakupić prawie w każdym sklepie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by suszyć je samodzielnie w warunkach domowych. Po pierwsze, możemy dzięki temu całkiem sporo zaoszczędzić, gdyż suszone owoce nie należą do najtańszych przekąsek. Po drugie, co jeszcze bardziej istotne, daje nam to pewność, że owocowe przekąski, które otrzymamy w procesie suszenia, nie będą zawierały zbytecznych dodatków. Niestety bardzo często suszone owoce, które znajdziemy na półkach w sklepie, konserwowane są dwutlenkiem siarki, którego należy unikać. Konserwant ten przyczynia się bowiem do obniżenia wchłaniania witaminy B1 dostarczanej do naszego organizmu w produktach spożywczych. Jak więc należy prawidłowo suszyć owoce? W najbardziej efektywny sposób owoce wysuszymy w przeznaczonej do tego suszarce do żywności. Owoce suszymy w temperaturze pomiędzy 40  a 70 stopni C. Polecamy naszą niezwykle wydajną suszarkę do żywności SG500 elin ELDOM, która posiada regulację temperatury suszenia w takim właśnie zakresie temperatur. Owoce należy wcześniej odpowiednio przygotować: przede wszystkim dokładnie je umyć i osuszyć, usunąć pestki i gniazda nasienne, jeśli je posiadają, ewentualnie obrać ze skórki. Następnie, tak przygotowane owoce należy pokroić w cienkie plasterki (3-5 mm) i układać w suszarce w taki sposób, aby leżały obok siebie. Plasterki owoców nie powinny nakładać się na siebie nawzajem, gdyż spowoduje to, ze owoce się ze sobą skleją i nierównomiernie wysuszą. Czas suszenia owoców będzie zależał od ilości zawartej w nich wody, temperatury w jakiej będziemy je suszyć, a także od tego w jak grube plasterki je pokroimy. Optymalna temperatura w pierwszej fazie suszenia owoców to około 70 stopni C. Po kilku godzinach temperaturę należy zmniejszyć do około 40 – 50 stopni C, aby w ostatniej fazie znowu wrócić do temperatury początkowej 70 stopni. Dzięki temu owoce będą dobrze wysuszone i jednocześnie idealnie sprężyste.

Jakie owoce suszone na odchudzanie?

Wiemy już, że suszone owoce są świetnym źródłem witamin, minerałów oraz błonnika i mogą zaspokoić naszą ochotę na słodycze, w których znajdziemy głównie niezdrowy tłuszcz i cukier. Nie da się ukryć, że pomimo iż są niezaprzeczalnie zdrowsze i dwukrotnie mniej kaloryczne niż czekoladowe przysmaki, wciąż dostarczają naszemu organizmowi spore ilości kalorii ze względu na zawartość w nich naturalnych cukrów. Należy więc kontrolować dzienną ilość spożywanych owocowych smakołyków w formie suszonej, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy na diecie odchudzającej. Jakie owoce wybierać, kiedy ograniczamy dzienne spożycie kalorii? Sprzymierzeńcem wszystkich, którzy chcą stracić na wadze na pewno będą najzdrowsze suszone owoce czyli śliwki! Ze względu na dużą zawartość błonnika, ułatwiają pracę układu pokarmowego, poprawiają trawienie i dają na długo poczucie sytości. Inne suszone owoce, po które warto sięgać na diecie to jabłka, morele i winogrona. Wszystkie to skarbnica wspomnianego wcześniej błonnika, który przynosi naszemu organizmowi same korzyści!