Suszenie pomidorów – jak suszyć pomidory w domu?

Lubisz smak suszonych pomidorów i zastanawiasz się, czy można przyrządzić je samodzielnie w domu? Oczywiście, że tak! Istnieje nawet nie jeden, a kilka sposobów, aby to zrobić. Od Ciebie tylko zależy, który z nich uznasz za najwygodniejszy i najskuteczniejszy.

Suszenie pomidorów – jak dobrać pomidory do suszenia?

Pomidory suszone kojarzą Ci się jedynie z kuchnią włoską? To prawda, że to właśnie w daniach z krajów basenu morza śródziemnego występują najczęściej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować je w zaciszu własnej kuchni… a nawet dodać im nieco polskiego pazura, dodając czarnuszki, lubczyku czy pokrzywy :)!

Ale skupmy się póki co na wyborze odpowiedniej odmiany pomidorów. Najlepsze będą bardzo mięsiste, z małą zawartością soku i pestek. Tutaj, kolejny raz powróci do nas motyw włoski i intonując wesoło „O sole mioooo….”, śpiewająco polecimy odmianę rzymską. Czy inne mięsiste odmiany również się nadadzą? Oczywiście! Powiemy więcej – jeśli właśnie obdarowano Cię kilogramami bardzo soczystych pomidorów, a marzą Ci się pyszne suszone pomidorki w zalewie, nie załamuj rąk! Wystarczy nieco je odsączyć i okroić gniazda nasienne.

 

Jak przygotować pomidory do suszenia?

Poniżej opiszemy trzy metody suszenia pomidorów. Niezależnie od tego, którą wybierzesz proces przygotowania warzyw będzie dokładnie taki sam. Na wielu stronach poradnikowych przeczytasz, że do suszenia wybiera się najatrakcyjniejsze, najbardziej aromatyczne i największe, dojrzewające w słońcu okazy. Oczywiście, to piękna, apetyczna i bardzo dobra rada. My jednak chcielibyśmy dać Ci nieco bardziej praktyczną wskazówkę. Do suszenia możesz wybrać… nieco mniej zachwycające okazy. Oczywiście nie mogą być zepsute ani nadgnite, jednak nieco obita skórka nie będzie żadną przeszkodą. Nie muszą być także bardzo duże. Właściwie dużo wygodniej będzie Ci się pracowało ze średniej wielkości okazami.

Pomidory należy dobrze umyć, sparzyć skórkę pod gorącą wodą (nie zdejmując jej!) i dobrze osuszyć.

Bardzo duże pomidory należy pokroić w plastry, średniej wielkości okazy, wystarczy przekroić na pół. Jeśli Twoje warzywa są bardzo soczyste i maja bardzo dużo pestek, okrój nieco gniazda nasienne i odsącz je. Istnieje również szkoła, która mówi o całkowitym pozbyciu się gniazd z pestkami.

Piekarnik elektryczny PR500 ONEV

Piekarnik elektryczny PR500 ONEV

Jak suszyć pomidory na słońcu?

To najbardziej naturalna metoda. Jej zalety to niewątpliwie niskie zużycie energii elektrycznej, powrót do natury i element romantyzmu, kryjacy się w opisie aromatycznych warzyw, opływających w gorące słoneczne promienie. Taka wizja pasuje do rozgrzanych promieniami zboczy północnej części Toskanii. W rodzimym Bielsku, Supraślu czy Koninie, może przysporzyć jednak wielu problemów. Cóż realia suszenia wyglądają nieco inaczej niż nasz nakreślony wyżej sielski obrazek. Po pierwsze cały proces trwa około 5 dni. Oczywiście przy założeniu pełnego nasłonecznienia, co jak wiemy, jest dość trudne do przewidzenia w polskich realiach. Kolejnym minusem jest ciągłe doglądanie naszych warzyw w poszukiwaniu nieoproszonych gości takich jak np. muszki owocówki. Dobrym zabezpieczeniem może okazać się gęsto tkana gaza.

Jak suszyć pomidory w piekarniku?

Aby wysuszyć pomidory w piekarniku, przygotowane warzywa ułóż gęsto na blachach. Mogą się dotykać brzegami – w trakcie suszenia wytracą wodę i zmniejszą swoja objętość. Jest kilka szkół suszenia pomidorów w piekarniku. Najpopularniejsza mówi o wolnym suszeniu w niskich temperaturach, oscylujących w granicach 60-70 stopni – cały proces ma trwać wtedy około 10 godzin. Kolejna metoda zaleca włożenie blach z przygotowanymi pomidorami do piekarnika, nagrzanie go do150 stopni i suszenie w tej temperaturze przez około 3 godziny. Następnie piekarnik należy wyłączyć zostawiając pomidory na cała noc.. Jeszcze inny sposób, którego jesteśmy gorącymi (nomen omen) zwolennikami, zakłada suszenie warzyw przez około 4 h w 100 stopniach przy otwartych częściowo drzwiczkach, zapewniających stałe odprowadzanie wilgoci.

Psst… jeśli szukasz dobrego piekarnika, koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Suszarka do żywności SG110S RINA

Suszarka do żywności SG110S RINA

Jak suszyć pomidory w suszarce elektrycznej?

Trzecim sposobem jest wysuszenie pomidorów w specjalnej suszarce elektrycznej do żywności. Pośród największych plusów tego rozwiązania wymienić można czas suszenia oraz możliwość przetworzenia w ten sposób większej ilości warzyw w tym samym czasie. Istnieje także możliwość suszenia w jednej turze różnych produktów. Jeśli zatem planujesz swoje suszone pomidory wrzucić do zalewy z oliwy i przypraw, pokuś się również o wysuszenie ziół - tutaj przeczytasz jak to zrobić krok po kroku. Suszenie pomidorów w suszarce elektrycznej zajmie około 5 godzin.

Nie wiesz jak wybrać najlepszą suszarkę do żywności? Chętnie pomożemy!