Suszenie grzybów w suszarce – kilka porad, jak robić to prawidłowo

Sezon grzybobrania jeszcze wciąż przed nami. Jak co roku największe zbiory przypadają na koniec lata w okolicy połowy września. Od początku sierpnia miłośnicy grzybów mogą cieszyć się ze zbiorów przepysznych kurek, a mniej więcej w połowie miesiąca zdarzają się już pierwsze podgrzybki, koźlaki i maślaki. Wiele zależy od pogody, jak wiadomo do zapewnienia obfitych zbiorów nie obejdzie się bez deszczu. Grzybiarze z pasją, posiadają cenną wiedzę na temat tego, które grzyby są jadalne, a które nie. Zdecydowanie nie warto sięgać po gdyby jeżeli nie mamy doświadczenia – niestety atlas grzybów może okazać się niewystarczającą skarbnicą wiedzy. Zebranie odpowiedniego, jadalnego gatunku to połowa sukcesu. Szczęściarzem jest ten kto potrafi grzyby przyrządzić i doprawić. Jednak najcenniejszą umiejętnością jest suszenie grzybków, dzięki której ukochanym aromatem i smakiem można cieszyć się przez cały rok, aż do następnych zbiorów. Prawdziwi grzybiarze polecają korzystanie ze specjalnych urządzeń służących do suszenia grzybów. Tradycyjne metody mimo iż proste to nie umywają się do tego co potrafi zrobić suszarka do żywności. Pozostaje nam zatem odpowiedzieć na pytanie jaka suszarka do grzybów jest warta rozważenia.

Suszarka do grzybów – jak działa?

Istnieje wiele sposobów utrwalania smaku grzybów. Grzyby można mrozić, marynować w occie, a także suszyć. Ostatnia umiejętność wydaje się być najzdrowszą formą konserwacji żywności ponieważ nie wymaga użycia dodatkowych składników takich jak np. ocet czy przyprawy. Suszenie grzybów można przeprowadzić na kilka sposobów.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest suszenie grzybów w piekarniku. Ta opcja sprawdza się, jeżeli nie jest to nasze pierwsze suszenie grzybów i dobrze znamy swój piekarnik. Należy pokroić grzyby na odpowiednią grubość adekwatną do gatunku, gdyż rożne grzyby o różnej wielkości będą potrzebowały różnych temperatur i innego czasu suszenia. Zazwyczaj ustawiamy temperaturę miedzy 40 a 50 stopni Celsjusza. Program pracy piekarnika jest kluczowy, gdyż wybierając tylko górę lub tylko dół możemy nie przeprowadzić suszenia prawidłowo. W efekcie pozornie zasuszona żywność spleśnieje po kilku dniach. W piekarniku grzyby będziemy suszyć na kilka razy więc wybierając tę metodę musimy być cierpliwi J

Po staropolsku, można również suszyć grzyby na nitce. Przewleczone przez nitkę grzyby powinny wisieć w określonych odstępach od siebie, aby nie stykały się ze sobą. Odpowiednim miejscem do zawieszenia „leśnych korali” byłaby ciepła kuchenka, piec (dawniej piece z płytą ogrzewaną ogniem były wprost idealnym miejscem na suszenie żywności) lub kaloryfer. Zwykle trudno o gorący kaloryfer we wrześniu co znacznie zmniejsza ilość miejsc, w których skutecznie przeprowadzimy konserwację tym sposobem. Sporo czasu zajmie nam nawlekanie grzybów, część się przełamie i odpadnie, a dodatkowo na suszenie będziemy potrzebować bardzo dużo czasu. W efekcie może być tak, że mimo wszelkich starań grzyby zaczną pleśnieć.

Powstało urządzenie dzięki, któremu można skutecznie ususzyć grzyby, a tak naprawdę można wysuszyć owoce i warzywa, mięsa (wołowinę i drób), ryby, zioła oraz makaron. Suszarki do żywności zrewolucjonizowały tę gałąź długoterminowego przechowywania jedzenia. Główną funkcją urządzenia jest odparowanie wody zawartej w żywności. Odparowanie wody jest możliwe dzięki temperaturze wytwarzanej przez urządzenie. Suszarka do grzybów i owoców powinna mieć kilka „pięter” tak zwanych tacek (lub sitek) mających specjalne otwory, przez które przepływa ciepłe powietrze. Taką budowę ma suszarka do żywności SG300 exsi ELDOM. Przestrzeń do suszenia rozmieszczona na pięciu piętrach o średnicy 32 centymetrów każde, umożliwia wysuszenie dużej ilości grzybów lub owoców w tym samym czasie. W podstawie urządzenia znajduje się element grzewczy, który wytwarza ciepło i wentylator, który rozprowadza je między piętrami.

Suszarka do żywności SG500 ELIN

O czym należy pamiętać wybierając domową suszarkę do grzybów?

Większa cześć suszonej żywności klasyfikowana jest jako żywność ekologiczna. W tym wypadku nie ze względu na pochodzenie czy uprawę, ale ze względu na całkowicie zdrowy i naturalny sposób zachowywania świeżości i składników odżywczych. Suszarka do grzybów zadba o to, aby proces suszenia grzybów przebiegał higienicznie. W trakcie pracy suszarki do jedzenia nie mają dostępu owady, dzieci, a także kurz czy brud. Na domiar wszystkiego uzupełniając domową spiżarkę o suszone produkty wybieramy skuteczny sposób na obniżenie wydatków na energię elektryczną. Suszarki do żywności pobierają średnio około 250W w trakcie pracy, a to o wiele mniej niż klasyczny piekarnik.

Suszarka do żywności SG500 ELIN

Jak wybrać najlepszą suszarkę do grzybów? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Czy to wybierając suszarkę do suszenia grzybów czy do każdej innej żywności wybór powinien być przemyślany. Aby upewnić się, że domowa suszarka do grzybów ułatwi nam suszenie należy sprawdzić czy ma możliwość regulacji temperatury w odpowiednim przedziale tj. 40-70 stopni Celsjusza oraz lampkę kontrolną, która poinformuje o gotowości urządzenia do pracy. Urządzenie powinno też pracować w trybie najbardziej zbliżonym do suszenia naturalnego. Żywność będzie smakować jak suszona słońcem i ciepłym wiatrem jeżeli wybierzesz model, który oprócz pięciu poziomów suszenia posiada ruchome, obrotowe tacki, które kręcąc się w trakcie suszenia dodatkowo zapewnią cyrkulację. Wielkość tacek urządzenia – możliwość przechowywania urządzenia w kuchennej szafce nie jest bez znaczenia, ponieważ przy odpowiednich wymiarach suszarka przypomina gabarytem wielki garnek na zupę. Wiedząc jak działa suszarka do grzybów warto wspomnieć o bardzo istotnej kwestii mianowicie głośności pracy urządzenia. Planując wiele suszonek, możemy rozłożyć pracę nawet na porę nocną – cicho pracujące urządzenie nie będzie niepokoiło domowników podczas snu.

Pamiętajmy, że nawet jeżeli wybieramy suszarkę z myślą o suszeniu grzybów to urządzenie daje nam o wiele więcej możliwości. Czasy kiedy żywność musiała być przechowywana przez wiele miesięcy ze względu na sezonowy dostęp do wielu artykułów są już za nami. Warto, aby kierowała nami chęć prawidłowego odżywiania się oraz troska o zdrowie. Naturalne chipsy z suszonych plasterków jabłek, suszona pietruszka, czy suszona wołowina na górską wyprawę całkowicie odmienią Twój jadłospis i znacząco wpłyną na domowy budżet.