Suszarka do żywności – do czego może Ci się przydać i jak wybrać najlepszą?

 

Suszenie to znana i praktykowana od wieków metoda konserwowania żywności. Jest naturalna, prosta i nie wymaga użycia szkodliwych dla zdrowia substancji, które przedłużają okres zdatności do spożycia owoców, warzyw, ziół, a nawet mięsa czy ryb. Wysuszone produkty nie tracą swoich wartości odżywczych, a my zyskujemy pewność, że to co jemy, nie będzie nam szkodzić. Dlatego jeżeli zależy nam na zdrowej kuchni, wolnej od konserwantów i sztucznie przetworzonych produktów z dodatkiem syntetycznych barwników czy aromatów, powinniśmy zainwestować w suszarkę do żywności. To praktyczne i wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej kuchni!

Nie tylko dla zapalonych grzybiarzy!

Suszarka do żywności kojarzona jest często głownie z konserwowaniem grzybów, zbieranych podczas jesiennych wypraw do lasu. Dokładnie oczyszczone, pokrojone oraz rozłożone na sitach suszą się, aby później mogły zagościć w domowym bigosie czy wigilijnej kapuście, a ich aromat rozchodzi się po całym domu… Jednak suszarka do żywności przyda się nie tylko miłośnikom grzybobrania! W urządzeniu tym z powodzeniem można wysuszyć również owoce, warzywa i zioła, a nawet pestki czy orzechy. Użyjemy ich później do ciast i deserów, a także do przyprawiania wielu dań czy napojów. Wysuszone kawałki jabłek i bananów oraz marchewki czy buraka mogą być też doskonałą alternatywą dla niezdrowych chipsów i stanowić pożywną przekąskę dla całej rodziny. Z suszarki do żywności skorzystamy również, gdy robimy domowy makaron lub chcemy zakonserwować płaty mięsne, np. z wołowiny lub drobiu. Woda, usuwana z produktów podczas ich suszenia, nie spowoduje tu rozwoju szkodliwych bakterii, pleśni czy grzybów, a my będziemy mogli cieszyć się ich smakiem, gdy w odpowiednim czasie zechcemy użyć ich do przygotowania posiłku.

 

Suszarka do żywności SG110S RINA ELDOM

Suszarka do żywności SG110S RINA ELDOM

 

Jak wybrać suszarkę do żywności?

Budowa suszarki do żywności jest stosunkowo prosta. Urządzenie to jest zasilane sieciowo, składa się z kilku sit, pokrywy i obudowy oraz umieszczonego w niej mechanizmu grzewczo-wentylacyjnego. Pracę suszarki regulujemy za pomocą włączników lub pokręteł.

Wybierając model, który ma spełnić nasze oczekiwania, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • Ilość sit / pojemność suszarki

Sita, ich liczba i wielkość powinny być dostosowane do tego, jak duże ilości żywności zmierzamy suszyć i czy mamy odpowiednią powierzchnię do przechowywania urządzenia. Możemy więc zdecydować się ma model z pięcioma sitami o mniejszej średnicy – np. 25 cm (SG110S RINA) lub nieco większej, np. 32 cm (SG200N CRUSTY).

  • Moc urządzenia i czas suszenia

Im wyższa moc, tym szybszy czas osuszania. Ważna jest jednak także możliwość odpowiednio długiej, nieprzerwanej pracy urządzenia. Warto sięgnąć tu po modele, które mogą działać aż do 20 godzin z rzędu, zapewniając skuteczne zakończenie całego procesu.

  • Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Regulacja temperatury (np. SG200N CRUSTY) przyda się szczególnie wówczas, gdy planujemy suszenie produktów różnego rodzaju. Będziemy mogli ustawiać jej poziom w zależności od tego, czy są to np. owoce i warzywa, czy też bardziej delikatne zioła lub nawet kwiaty. Możliwość regulowania wysokości (np. SG110S RINA) to z kolei przydatna funkcja, gdy suszymy produkty o różnych rozmiarach. Przeźroczysta obudowa pozwoli nam natomiast na bieżąco kontrolować proces suszenia (np. SG200N CRUSTY). Łatwe czyszczenie to też duża zaleta – warto wybrać model, który da się rozłożyć na części i wygodnie umyć.

 

Suszarka do owoców SG200N CRUSTY ELDOM

Suszarka do grzybów, warzyw i owoców SG200N CRUSTY ELDOM

Wykorzystaj dary natury i naturalne sposoby na przedłużenie ich przydatności do spożycia!

 

Suszarka do żywności to jedno z tych urządzeń, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zwolennikom zdrowego stylu życia, bycia FIT oraz EKO. Dzięki niej, zebrane latem i zasuszone maliny, poziomki oraz inne leśne owoce, będą mogły trafić np. do naszej herbaty zamiast gotowych, zakupionych w sklepie mieszanek, poddanych często działaniu chemicznych ulepszaczy. Własnoręcznie wyhodowane zioła – w postaci uzyskanego suszu – wzbogacą smak wielu potraw, a grzyby wykorzystamy do zupy i świątecznej kapusty. Zakonserwowane w naturalny sposób produkty, w domowych warunkach, to także wygoda i oszczędność. Nie trzeba ich szukać w sklepie – mogą czekać spokojnie na kuchennej półce... tuż obok naszej suszarki do żywości!