Suche powietrze w pokoju – jak się go pozbyć? 3 sprawdzone sposoby

Jesień i zima to mokre i chłodne pory roku. Prędzej kojarzą nam się z przemoczonym płaszczem niż z suchym powietrzem, a tymczasem kiedy za oknem śnieg i mróz to w naszych domach temperatury są prawie jak na wakacjach. Marzniemy biegając z psem na spacerze, a po powrocie do domu jedyne o czym marzymy to odtajać w pobliżu kominka lub ciepłego grzejnika. Szybkie przeskoki temperatur mogą być niekorzystne dla naszego zdrowia. Przebywając zbyt długo w niskiej temperaturze możemy się przeziębić, a co ciekawe spędzanie czasu w pomieszczeniu z ciepłym suchym powietrzem tak samo może wywołać u nas niepożądane objawy prowadzące nawet do stanów zapalnych. Zbyt suchego powietrza w domu nie lubią szczególnie alergicy i osoby ze skłonnościami do kaszlu krtaniowego (w tym dzieci, dorośli, a nawet zwierzęta.) A gdyby było tego mało nasze meble, niektóre rośliny, książki czy ubrania równie źle czują się podczas takich domowych susz.

Suche powietrze w pokoju – jakie są jego przyczyny?

W zdecydowanej większości przypadków, suche powietrze w pokoju wywołane jest zbyt intensywnym ogrzewaniem pomieszczenia. Co ciekawe suchość powietrza nasila się kiedy temperatura spada poniżej zera gdzie obserwujemy wówczas tzn. przymrozki (woda obecna w powietrzu zamarza, osadzając się wszędzie). Powietrze pozbawione wody samo w sobie przy niskiej temperaturze jest suche, a kiedy w domu dodatkowo uruchamiamy na pełną moc grzejniki osuszamy je jeszcze bardziej. Podobne zjawisko zachodzi w trakcie ekstremalnie wysokich temperatur latem, kiedy to powietrze stoi, a my czujemy jakby każdy nasz najdrobniejszy ruch wzbijał za sobą tuman kurzu. Za najbardziej optymalne warunki do prawidłowego funkcjonowania organizmu w pomieszczeniach zamkniętych uznaje się temperaturę w przedziale od 20 do 22 stopni Celsjusza w pomieszczeniach codziennych (salon), a w sypialni nawet 18 stopni. Przy tym poziomie temperatur, rekomendowany poziom wilgotności powietrza to między 40-60%. Zimą na dworze, wilgotność, może spadać aż do 20%!

Jakie są objawy zbyt suchego powietrza w pokoju?

Bardzo suche powietrze w pokoju, które utrzymuje się nawet przez stosunkowo krótki czas może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Na pierwszym froncie o zbyt suchym powietrzu poinformuje nas wysuszone gardło i nos. Z pozoru delikatna chrypka, uciążliwe odkrztuszanie czy drapanie w gardle to wcale nie muszą być objawy świadczące o początku infekcji wirusowej. Za te trudności mogą być odpowiedzialne pyłki czy też kurz, które aktywują się przy niskiej wilgotności powietrza. Przesuszona śluzówka nosa może wywołać, swędzenie a nawet nieprzyjemne pieczenie. Żadnego z objawów nie należy bagatelizować – warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, które często oddychają przez buzie narażone są z kolei na nieprzyjemny ból towarzyszący zasychającemu gardłu. To jednak nie wszystko – zastanawiając się jak sprawdzić czy w domu jest suche powietrze, wystarczy zerknąć na skórę twarzy, rąk i reszty ciała. Suche powietrze, nie działa korzystnie na skórę, niska wilgotność przyspiesza proces starzenia się skóry i stwarza doskonałą okazję do powstawania zmarszczek. Długotrwałe przebywanie w klimacie domowej „Sahary” w konsekwencji może również wywołać problemy związane z ogólnie złym samopoczuciem, zawrotami głowy, a także obniżoną odpornością na infekcje. Skrajnie wilgotne powietrze również będzie szkodziło naszemu zdrowiu, dlatego tak ważne jest utrzymanie zdrowego balansu między wilgotnością, temperaturą powietrza adekwatną do pory roku. Wysoka wilgotność to idealne środowisko dla rozwijających się drobnoustrojów oraz grzybów.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza NU10 roll
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza NU10 roll

Jak i dlaczego warto nawilżać suche powietrze w pokoju?

Nawilżanie powietrza w sezonie grzewczym zimą oraz przy bardzo wysokich temperaturach latem powinno być standardowym działaniem prewencyjnym. Najstarszym sprawdzonym sposobem na nawilżenie powietrza jest użycie mokrych ręczników przewieszonych przez grzejnik czy kaloryfer. Należy pamiętać, aby w tym celu używać ręczników dobrze wypłukanych z proszku i płynu do płukania tkanin, aby schnące na grzejniku detergenty nie uwalniały się przez całą noc do powietrza. Można również posłużyć się specjalnymi zbiornikami z wodą, jednak nie każdy model ogrzewania nadaje się do stosowania tego typu nawilżania. Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest nawilżacz powietrza. Kiedy w domu przebywają dzieci, a zwłaszcza osoby cierpiące na alergie czy skłonności do podrażnień gardła i krtani to stosowanie nawilżacza ultradźwiękowego w sezonie grzewczym jest podstawą. To niewielkie urządzenie elektryczne, którego zadaniem jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Do pojemnika znajdującego się w urządzeniu należy nalać wodę (do poziomu określonego na urządzeniu), a kolejny krok to wybranie jednego z trzech poziomów intensywności nawilżania. Obsługa jest bajecznie prosta, urządzenie na niskich obrotach i maksymalnym wypełnieniu pojemnika na wodę może pracować nawet 17 godzin! Tak długotrwała praca zapewni odpowiednio nawilżone powietrze od wieczora aż po świt. Kiedy po tym czasie zabraknie w urządzeniu wody to dzięki czujnikowi „auto off” nawilżacz zwyczajnie wyłączy się. Zdecydowanie jedną z największych zalet nawilżacza ultradźwiękowego jest fakt bardzo cichej pracy, co jest ogromnie ważne zwłaszcza kiedy zależy nam na spokoju, ciszy i komforcie oddychania podczas nocy. Nawilżacz rozprawi się nie tylko z suchym powietrzem w domu, dodatkową korzyścią z pracy urządzenia jest jonizacja powietrza do której dochodzi w sposób naturalny podczas rozdzielania się cząsteczek wody (podczas pracy urządzenia). Dzięki zachodzącej jonizacji ilość bakterii obecnych w powietrzu znacznie zmniejsza się. Nawilżacz posiada elegancki, nowoczesny design, a dodatkowo możemy obsługiwać je za pomocą pilota. Przestrzeń zamknięta do 35 metrów kwadratowych to przestrzeń, z którą z powodzeniem zmierzy się nawilżacz. Warto pamiętać, że bez względu na obecność sezonu grzewczego, pracę nawilżacza czy też porę dnia zawsze warto regularnie wietrzyć pomieszczenia. Mimo iż powietrze bywa w nich suche to wówczas możemy nieco je poruszyć naturalnym sposobem.