Sucha skóra –jak sobie z nią poradzić?

Uczucie ściągnięcia, zaczerwienia i podrażnienia, swędzenie, utrata blasku… wszystkie wymienione objawy mogą świadczyć o suchej skórze. Rozpoznajesz je u siebie i nie wiesz co robić? Zastanawiasz się jak poprawnie pielęgnować swoją wymagającą skórę i czy dzięki temu uda Ci się pozbyć problemu raz na zawsze? Chętnie pomożemy!

Jakie są przyczyny suchej skóry na twarzy?

Na początku warto zaznaczyć, że istnieje wyraźna różnica miedzy skórą suchą, a odwodnioną. Jaka? Pierwsza wymieniona opcja to typ cery, druga zaś to jedynie stan przejściowy, który przydarzyć może się każdemu typowi – skórze mieszanej, normalnej, a nawet… tłustej! Przyczyn chwilowego odwodnienia skóry możemy upatrywać w wielu różnych czynnikach: wahaniach hormonalnych spowodowanych specjalistycznymi lekami, zmianie diety czy w błędzie w pielęgnacji cery – wszystko to może odbić się czasowym brakiem równowagi hydrolipidowej. Skóra odwodniona przy wdrożeniu odpowiednich działań (wyeliminowaniu negatywnego czynnika, nawilżaniu oraz natłuszczaniu) bardzo szybko wraca do swojego naturalnego stanu. Nieco inaczej jest ze skórą suchą.  

Warto wiedzieć, że istnieją podtypy skóry suchej:

 • skóra sucha naczynkowa – na twarzy da się wyraźnie zaobserwować naczynka, które mogą czasami pękać, cera ma skłonność do czerwienia się
 • skóra sucha wrażliwa – cera nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne, ma skłonność do podrażnień objawiających się zaczerwienieniem lub ciemnymi zmianami

Sucha skóra przyczyny

Najczęściej wymienianymi przez lekarzy przyczynami skóry suchej są skłonności genetyczne. To właśnie one wpływają na brak równowagi płaszcza lipidowego, chroniącego zwykle zdrową skórę. Jego nieregularna struktura nie pozwala także na utrzymanie bariery zapobiegającej odwodnieniu. To właśnie dlatego sucha skóra swędzi i piecze, a dominującym uczuciem staje się nadwrażliwość i „ściągnięcie”.

../../../../produkt/urzadzenie-do-oczyszczania-i-pielegnacji-skory-twarzy-i-szyi-zu10-dux

Urządzenie do oczyszczania i pielęgnacji skóry twarzy i szyi ZU10 DUX

Jeśli skóra staje się sucha nagle, a nigdy wcześniej nie było z nią problemów warto rozważyć czy aby przypadkiem:

- nie zmieniliśmy miejsca zamieszkania lub pracy na takie, które eksponuje nas na niekorzystne czynniki środowiskowe lub klimatyczne

- nie rozpoczęliśmy hormonalnych lub sterydowych terapii

- nie rozwinęły się u nas choroby lub patologie skórne takie jak: egzema atopowa, łuszczyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy też niedobór substancji odżywczych

Część osób uskarżających się na nadmierną suchość skóry, rodzi się z nią, co, jak zostało już wspomniane, jest spowodowane warunkami genetycznymi. Borykają się one z niekomfortowymi objawami właściwie od początków swojego życia. Warto jednak wiedzieć, że nawet u ludzi nieobciążonych genetycznie, skóra naturalnie zmienia się z biegiem upływu lat. I tak wyróżniamy jej trzy podstawowe etapy:

- sucha u dzieci (najmłodsi wytracają wodą znaczniej szybciej, ciekawostka – ewenementem jest tutaj skóra noworodków :))

- tłusta w wieku nastoletnim

- sucha w wieku dojrzałym (gruczoły łojowe i potowe zmniejszają swoją produkcję)

Starzenie się skóry powoduje kurczenie się naskórka przez zmniejszoną odnawialność komórek, w czego efekcie warstwa rogowa naskórka wyraźnie się pogrubia się.

Pamiętajmy!

Zdarza się, że sucha skóra jest pierwszym objawem bardzo poważnej choroby! Nie bagatelizujmy tego, co podpowiada nasz organizm! Każdą wyraźną zmianę w wyglądzie naszej skóry oraz każdy niepokojący objaw warto omówić z lekarzem dermatologiem! Tylko on, na podstawie odpowiedniego wywiadu i specjalistycznych badań, będzie w stanie odpowiedzieć nam na pytania dotyczące przyczyn stanu naszego zdrowia.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy NU20 AROMA

Nawilżacz ultradźwiękowy NU20 AROMA

Jak rozpoznać skórę odwodnioną, suchą i bardzo suchą?

Sprawdź, który z podtypów reprezentuje Twoja skóra:

Odwodniona – charakteryzuje się widocznymi podrażnieniami i/lub wyraźnie odczuwalnym ściągnięciem (miejscowym i punktowym). Skórze brakuje wody, co powoduje dyskomfort. Cera jest szorstka, czasami łuszcząca się. Odwodnienie może dotyczyć wszystkich typów skóry w każdym momencie życia. Pojawia się nagle i niespodziewanie. Jest to zjawisko czasowe, odwracalne i przejściowe.

Sucha – odczuwamy przejściowy dyskomfort, możliwe są lekkie pęknięcia i/lub łuszczenie się. Jest to stały stan objawiający się uczuciem ściągnięcia na całości twarzy i/lub ciała, powodowany anomaliami w płaszczu lipidowym.

Bardzo sucha – odczuwamy stały i bardzo wyraźny dyskomfort. Pojawiają się silne zaczerwienia, plamy skórne, głębokie pęknięcia oraz intensywne łuszczenie się. Skóra jest cienka, porowata. Brakuje jej zarówno wody jak i lipidów.

Nadmierność suchość przedatopowa – skóra szorstka i chropowata, lekkie podrażnienia. Jest wstępem do poważnej choroby skórnej nazywanej atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Jak powinno się pielęgnować skórę suchą?

Sucha skóra wymaga specjalistycznej pielęgnacji i jest niezwykle wymagająca. Nie ma tu miejsca na błędy, źle dobrane kosmetyki lub nietrafione zabiegi. Sucha skóra nie wybacza także drobnych „wpadek”, które przechodzą niezauważone przy innych typach cery. O czym mowa? Choćby o zaśnięciu w makijażu. Posiadaczki skóry suchej, wiedzą dokładnie, że oznacza to fatalne podrażnienie, które trzeba będzie wyprowadzać przez następne kilka tygodni.

Podstawami przy pielęgnacji suchej skóry twarzy są: nawilżanie i natłuszczanie!

Jakie są zasady, którymi warto się kierować?

 1. Do demakijażu używaj tłustych mleczek do demakijażu lub olejków (np. dwufazowych) zamiast mocno ścierających płynów micelarnych lub żeli z drobinkami peelingującymi.
 2. Po osuszeniu twarzy użyj nawilżającego hydrolatu, a po jego wchłonięciu również toniku.
 3. Krem zarówno na dzień jak i na noc powinien być dobrany do Twoich potrzeb. Rozważ dermokosmetyki.
 4. 1-2 razy w tygodniu przeprowadź zabieg oczyszczająco – pielęgnacyjny. Na początku delikatnie usuń martwy naskórek. Nie używaj do tego mocno ścierających peelingów, jedynie podrażnisz swoją wymagającą skórę. Wybierz delikatne urządzenie do pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu, ustaw odpowiedni program i… oddaj się przyjemnemu masażowi. Kiedy skończysz, nałóż na twarz bogatą w składniki mineralne maskę nawilżającą.

Jak pozbyć się suchej skóry na twarzy?

Omówiliśmy już podstawy właściwiej pielęgnacji. Zastanawiasz się jednak czy są jeszcze jakieś sposoby na suchą skórę twarzy? Jak najbardziej!           

Sucha skora na twarzy co robić? Unikaj:

 • Zbyt intensywnych w swoim działaniu kosmetyków, takich jak: peelingi ziarniste, maseczki zbyt silnie ściągające, wszelkie preparaty z alkoholem, klasyczne mydło czy też kwasy bez nadzoru profesjonalisty.
 • Długich, gorących kąpieli, sauny, komór termicznych i gwałtownych zmian temperatur.
 • Mechanicznego podrażniania skóry, np. poprzez tarcie jej twardym ręcznikiem.
 • Przebywania w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach (w domu doskonałym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza).
 • Ostrych przypraw, papierosów, alkoholu oraz picia kawy w nadmiernych ilościach.

Domowe sposoby na suchą skórę twarzy:

 • Pij odpowiednia ilość wody każdego dnia – postaraj się o przyjęcie co najmniej 1,5 litra wody (chyba, że istnieją inne przeciwwskazania lekarza). Staraj się rozkładać picie równomiernie na wszystkie godziny swojej aktywności.
 • Wybieraj  produkty do czyszczenia niepodrażniające skóry. Unikaj silnych detergentów. Do sprzątania domu wybieraj naturalne, ziołowe, ekologiczne receptury środków myjących.
 • Do pielęgnacji skóry wybieraj nawilżające i natłuszczające, produkty nawadniające. Pamiętaj, że Twoim podstawowym celem jest nie tylko zmniejszenie utraty wody (utrzymanie jej w wystarczającej ilości w naskórku), ale również naprawienie uszkodzonej bariery ochronnej skóry.
 • Unikaj nadmiernie ogrzewanych, zamkniętych pomieszczeń .

Powodzenia!