2022-05-24

Pokrzywa to pospolita wieloletnia roślina, z którą możemy spotkać się praktycznie na całym świecie. Ma ząbkowane brzegi liści, potrafi przystosować się do prawie każdych warunków i bardzo łatwo się rozprzestrzenia przez co powszechnie uznawana jest za chwast. Pewnie większość z nas ma z pokrzywą dosyć negatywne skojarzenia. A wszystko przez kłująco – parzące włoski, które pokrywają zarówno jej liście jak i nadziemne pędy. Każdy doskonale wie, że dotknięcie pokrzywy nie kończy się zbyt szczęśliwie – ból, pieczenie i swędzenie skóry – tak w skrócie można by opisać kontakt z tą parzącą, a jednocześnie dosyć niepozorną i bardzo pospolitą rośliną. Czy pokrzywa, która potrafi wzbudzić tyle negatywnych emocji może okazać się… receptą na długie i zdrowe życie? Otóż tak!
Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect juicer PJ1200AC
Sok z pokrzyw – właściwości
Ale może zacznijmy od początku J! O leczniczych właściwościach pokrzywy wiedzieli już nasi przodkowie żyjący w czasach starożytnych. Starożytni Egipcjanie wykorzystywali pokrzywę do leczenia stawów, zapalenia dróg oddechowych czy cukrzycy. Pokrzywa znana była również ze swoich właściwości przeciwkrwotocznych, stosowano ją także w postaci okładów na rany, stłuczenia i odparzenia. Ze względu na niezliczoną ilość właściwości prozdrowotnych pokrzywy, które pomagają w leczeniu licznych chorób i wspierają nasz organizm zdecydowanie bardziej powinniśmy docenić jej niesamowite walory również w obecnych czasach.
Najpopularniejszy sposób na wykorzystanie leczniczych właściwości pokrzywy to oczywiście przygotowanie z niej soku, który jest istnym eliksirem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i urody.
Pokrzywa kwitnie w okresie od czerwca do września. Najlepsza w smaku, najbardziej soczysta i przede wszystkim bogatsza w składniki odżywcze jest pokrzywa młoda. Najlepszym więc czasem, aby zebrać jej liście i młode pędy, by przetworzyć je na sok będzie sezon wiosenny, czyli tuż przed tym jak roślina zaczyna zakwitać. Należy pamiętać, aby pokrzywę zbierać w czystych miejscach, z dala od zaśmieconych i zanieczyszczonych terenów przy ulicach i opryskiwanych pól.
Poniżej znajdziesz 15 powodów, które wyjaśniają dlaczego naprawdę warto pić ten niesamowity napój! Sok z pokrzywy:
- Zawiera wiele składników odżywczych. Pokrzywa to istna skarbnica witaminy A,C, K, a także kilku witamin z grupy B. Zawiera również wiele cennych minerałów: żelazo, magnez, potas, wapń, fosfor, krzem i sód.
- Jest świetnym źródłem żelaza. Zwiększa poziom hemoglobiny i stymuluje produkcję czerwonych krwinek, jest zatem bardzo wskazany dla wszystkich osób cierpiących na anemię lub osłabienie.
- Obniża poziom cukru we krwi, dzięki zawartym w niej związkom, które mają podobne działanie co insulina.
- Ma działanie moczopędne, dzięki czemu wspiera oczyszczanie naszego organizmu z różnego rodzaju toksyn oraz pomaga pozbyć się obrzęków. Polecany jest więc wszystkim, którzy borykają się z nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie oraz osobom cierpiącym na kamicę nerkową.
- Pomaga obniżyć ciśnienie krwi – dzięki zawartości potasu, który wykazuje właściwości obniżające ciśnienie tętnicze.
- Zawiera polifenole, którym przypisuje się działanie przeciwnowotworowe i zapobiegające chorobom układu krążenia.
- Podnosi poziom antyoksydantów we krwi.
- Ułatwia przemianę materii i poprawia trawienie. Wpływa pozytywnie na pracę żołądka, wątroby i trzustki.
- Działa przeciwalergicznie. Łagodzi objawy kataru siennego.
- Pomaga w walce z osteoporozą.
- Zawiera garbniki, olejki eteryczne i flawonoidy, które działają odmładzająco i przeciwzapalnie.
- Sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu.
- Wzmacnia odporność organizmu.
- Ma działanie odkażające – sok z pokrzywy można stosować jako naturalną, antybakteryjną płukankę do jamy ustnej, która pomoże usunąć bakterie stwarzające ryzyko powstawania stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
- Sok z pokrzywy dla urody? Również działa cuda!
Dzięki zawartości krzemu, którego z biegiem lat w naszych organizmach jest coraz mniej, sok z pokrzywy stymuluje wzrost włosów, wzmacnia ich strukturę, zapobiega ich wypadaniu i przetłuszczaniu się oraz nadaje im blask. Pomaga także w walce z problemami cery trądzikowej i łupieżem oraz wzmacnia paznokcie.
Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect juicer PJ400 ELDOM
Sok z pokrzywy – ile pić dziennie?
Pomimo tak licznych właściwości prozdrowotnych soku z pokrzywy, należy pamiętać, aby pić go w odpowiednich ilościach i nie przekraczać zalecanej dawki. Nie powinno się spożywać więcej niż 20 ml soku w ciągu doby. Możesz wypić taką ilość na raz lub podzielić ją na mniejsze porcje i wypijać sok np. 2 razy dziennie, rano i wieczorem po 10 ml. Sok należy spożywać 30 minut przed posiłkiem.
Sok z pokrzywy – przepis
Pokrzywa raczej nie kojarzy się z czymś soczystym, ale wyciskarki wolnoobrotowe, które znajdziesz w naszym sklepie, dzięki zastosowanych w nich najnowocześniejszym technologiom poradzą sobie z nią wyśmienicie i wycisną z Waszej pokrzywy każdą kroplę!
Jak zrobić sok z pokrzywy? Nic prostszego!
Sok z pokrzywy przepis
- Zbierz około 1 kg liści pokrzywy pamiętając o założeniu rękawiczek, aby nie poparzyć rąk, a następnie przełóż je do miski i zalej zimną wodą.
- Starannie umyj wszystkie liście, odsącz je z nadmiaru wody i posiekaj.
- Posiekane liście pokrzywy umieść w wyciskarce wolnoobrotowej i wyciśnij z nich sok.
- Dla podkreślenia smaku soku możesz według swoich własnych preferencji dodać do niego jabłko, gruszkę, trochę soku z cytrynu, miętę lub liście szpinaku, które nadadzą mu jeszcze bardziej intensywnego, zielonego koloru.
- Otrzymany sok przelej do szklanego, ciemnego naczynia.
Pamiętaj, aby niepasteryzowany sok przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 5 dni.
Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect juicer PJ600C INTENSI
Sok z pokrzywy – przeciwskazania:
W niektórych przypadkach nie zaleca się pić soku z pokrzywy. Dla kogo jest to nie wskazane?
Soku z pokrzywy nie zaleca się pić osobom, które:
- przyjmują leki o działaniu moczopędnym,
- cierpią na przewlekłe choroby nerek,
- przyjmują leki rozrzedzające krew,
- cierpią na choroby narządów rodnych,
- są świeżo po przebytych zabiegach chirurgicznych,
- przyjmują leki rozrzedzające krew,
- chorują na cukrzycę.
Na zdrowie!