Sezon jesienny, jak zadbać o swoją garderobę?

Przyszedł czas, aby pożegnać kalendarzowe lato. Pogoda za oknem robi się coraz bardziej jesienna, a co za tym idzie powinniśmy zabrać się za sezonową wymianę garderoby w naszych szafach. To czas, kiedy zwiewne sukienki i letnie sandałki możemy schować do pudełek, aby zastąpić je jesiennymi swetrami i ciepłymi bluzami. Sezonowa wymiana garderoby nie jest zadaniem trudnym, aczkolwiek wymagającym poświęcenia sporo czasu, dlatego też wielu z nas ciężko zabrać się za tę czynność, odkładając ją w nieskończoność. Mimo pojawiającej się irytacji i poczucia straty czasu warto jednak zadbać o wymianę garderoby, co nie tylko pozwoli Ci zniwelować w szafie chaos spowodowany zbyt dużą ilością ubrań, ale także pomoże zachować porządek na co dzień. Dodatkowo jest to idealny moment, aby zadecydować, których ubrań czy dodatków już nie nosisz i pozbyć się ich, aby niepotrzebnie nie zajmowały miejsca w szafie. W przypadku ubrań dziecięcych warto wtedy zadecydować, których ubrań i butów możesz się pozbyć na dobre, z uwagi na to, że  w przyszłym roku będą już za małe.

Jak dbać o swoją garderobę?

Sezonowa wymiana garderoby – porady

Sezonową wymianę garderoby rozpocznij od wyjęcia z szafy letnich ubrań. Możesz rozłożyć je w dogodnym miejscu, np. na łóżku. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenia wnętrza szafy. Przez cały letni okres do Twojej szafy mogła trafić spora ilość kurzu. Precyzyjnie odkurz wnętrze szafy, aby pozbyć się zanieczyszczeń w postaci między innymi drobnych śmieci. Następnie przy użyciu ściereczki zamoczonej w roztworze detergentu przetrzyj wszystkie półki, drzwi, zawiasy i wnętrza szuflad, aby pozbyć się zalegającego tam kurzu. Pamiętaj, aby po umyciu, zanim ponownie umieścisz w szafie ubrania, wytrzeć jej wnętrze do sucha. Mycie szafy wymaga sporego zaangażowania i poświęcenia sporo czasu, jednak jest konieczne, aby jej wnętrze było pachnące i higieniczne. Kiedy umyjesz szafę w środku czas zabrać się za porządkowanie wyciągniętych z niej wcześniej letnich ubrań. Zacznij od odłożenia tych, których nie będziesz już nosić. Wielu z nas w euforii zakupów zdarza się kupić coś, co nagle przestaje się podobać lub jest zwyczajnie nie praktyczne i jedynie zajmuje miejsce w szafie. Ubrania ulegają także zużyciu lub zniszczeniu – takich również warto się pozbyć, aby zyskać w szafie więcej wolnej przestrzeni. Następnym krokiem jest odświeżenie ubrań. Niektóre ubrania mogą wymagać prania, wysuszenia i wyprasowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na takie letnie elementy garderoby jak kostiumy kąpielowe czy ubrania plażowe, które po sezonie letnim należy starannie wyprać, aby pozbyć się z nich soli morskiej, chloru czy zawieruszonego piasku. Pozwoli to zachować ubrania w dobrym stanie na kolejny sezon. Niektóre ubrania mogą również wymagać usunięcia z nich nieestetycznych zmechaceń, które pojawiły się podczas ich użytkowania. Poradzą sobie z nimi specjalnie zaprojektowane golarki do ubrań, które nie niszczą odzieży i w wydajny sposób usuwają z niej wszelkie zbędne kłaczki i zmechacenia materiału. Zadecyduj, które ubrania przydadzą się jesienią i odłóż je do szafy, składając w kostkę lub wieszając na wieszakach, aby zapobiec ich nadmiernemu pognieceniu. Ubrania typowo letnie, które będą musiały poczekać na kolejny sezon schowaj do kartonowych lub plastikowych pudełek lub worków, aby nie kurzyły się przez cały kolejny rok. Następnie zapakowane pudła umieść w dogodnym miejscu, aby nie przeszkadzały Ci na co dzień. Dobrą praktyką jest opisanie co znajduje się w danym pudle czy worku, aby później łatwo znaleźć konkretną rzecz. Po dokładnym umyciu wnętrza szafy oraz odświeżeniu i posegregowaniu ubrań można umieścić w szafie saszetkę zapachową lub woreczki z lawendą, które nadadzą wnętrzu przyjemną woń, a także odstrasza mole.

Golarka do ubrań GDS8
Golarka do ubrań GDS8

Jak ubierać się na jesień?

Każdy z nas na pewno słyszał o ubieraniu się ,,na cebulkę’’. Nie jest to sformułowanie przypadkowe, gdyż podobnie jak cebula składająca się z kilku warstw, powinien wyglądać nasz jesienny ubiór. Warstwy odzieży, które na siebie nałożysz nie powinny być przypadkowe, a tym bardziej materiały, z których wykonane są ubrania. Każda z warstw powinna spełniać swoją odpowiednią funkcję:

Warstwa podstawowa – to warstwa znajdująca się najbliżej Twojej skóry. Jej zdaniem jest więc odprowadzenie ze skóry wilgoci. Warstwa ta powinna być więc uszyta z materiału, który wchłonie wilgoć i szybko odprowadzi ją dalej.

Warstwa izolacyjna – jej zadaniem jest zapewnienie Ci komfortu termicznego poprzez zatrzymanie ciepła blisko Twojego ciała. Warstwa ta przejmie wilgoć odprowadzoną z warstwy podstawowej i odda w zamian swoje ciepło. Warstwę izolacyjną może stanowić na przykład wełniany sweter oversize.

Warstwa zewnętrzna – jej podstawowym zadaniem jest ochrona przed deszczem i wiatrem. Warstwę zewnętrzną może stanowić płaszcz damski jesienny lub kurtka jesienna damska.

Jak uratować sfilcowany sweter z wełny?

Niektóre tkaniny są szczególnie wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Wie o tym każdy, komu dla przykładu zdarzyło się wyprać wełniany sweter i wyciągnąć go czystego z pralki, jednak o rozmiarze dwa razy mniejszym niż był wcześniej. Należy pamiętać, aby woda, w której pierzemy dzianinowe ubrania nie przekraczała 30 stopni C. Płukanie powinno odbywać się w wodzie podobnie ciepłej, aby uniknąć dużej różnicy temperatur. Do prania wełny należy używać przeznaczonych do tego rodzaju materiału płynów, które zawierają substancje pielęgnujące jej włókna. Często popełnianym błędem jest też nieprawidłowe suszenie, np. na gorącym kaloryferze, podczas gdy swetry należy suszyć w temperaturze pokojowej. Co w przypadku, kiedy nie byłeś świadomy i popełniłeś błąd podczas prania lub suszenia wełnianego swetra, który uległ sfilcowaniu? Przedstawiamy banalnie prosty sposób, który pozwoli Ci rozluźnić włókna tkaniny i przywrócić im elastyczność!

Kąpiel w roztworze z odżywki do włosów

Odżywka do włosów może pomóc Ci uratować sfilcowany sweter! Przygotuj roztwór mieszając 1 litr wody z 1 łyżką odżywki do włosów. Zanurz w nim sweter i pozostaw na ok 30 minut. Następnie odciśnij sweter z nadmiaru wody i wypłucz w chłodnej wodzie. Następnie wysusz sweter w temperaturze pokojowej rozkładając go na płasko.