Sekrety kawy z mleczną pianką… czyli o tym, jak wybrać spieniacz do mleka

 

O kawie, jej niepowtarzalnych właściwościach oraz sposobach parzenia tego aromatycznego i pobudzającego napoju można by napisać wiele. Za klasykę gatunku uchodzi jednak z pewnością tzw. mała czarna czyli popularne espresso. Jest mocna, intensywna i wyrazista w smaku oraz nieodmiennie kojarzona ze słoneczną Italią. Jednak włoskie klimaty to także kawa z dodatkiem spienionego mleka, wykorzystywanego do przygotowania cappuccino, caffè latte, macchiato czy latte macchiato. Tak przygotowana kawa jest delikatniejsza w smaku oraz łagodniejsza dla naszego żołądka i to właśnie od niej - od kawy z mleczną pianką - prawdziwi Włosi zaczynają swój dzień...

Jeżeli jest to także Twój ulubiony rodzaj kawy, koniecznie przeczytaj, jak wybrać spieniacz do mleka, który zapewni Ci niepowtarzalne doznania smakowe, związane z delikatną, kremową pianką, którą możesz przygotować we własnym domu!

Dobra kawa... zaczyna się od właściwie przechowywanego i świeżo zmielonego ziarna!

Zanim opowiemy o spieniaczach do mleka, dzięki którym nasza kawa zyska aksamitną, białą piankę, warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach, związanych z przechowywaniem ziaren i przygotowaniem samego naparu. Aby w pełni cieszyć się smakiem i właściwościami dobrej kawy, musimy pamiętać o następujących kwestiach:

 • kawa (zarówno ziarnista, jak i mielona) powinna być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnym i odpowiednio zabezpieczonym pojemniku, z dala od źródła innych intensywnych zapachów,
 • ziarna najlepiej mielić tuż przed zaparzaniem kawy, aby nie traciła ona swoich walorów smakowych,
 • stopień zmielenia ziaren należy dopasować do sposobu parzenia kawy i urządzenia, jakie do tego wykorzystujemy (szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w naszym poradniku, poświęconym młynkom do kawy: https://www.eldom.eu/blog/poradniki/jaki-mlynek-do-kawy-wybrac-1),
 • temperatura wody potrzebnej do parzenia kawy nie powinna przekraczać 95 °C. 

Spieniacz do mleka - co to takiego?

Spieniacze są urządzeniami o zróżnicowanej budowie i sposobach działania, ale łączy je jeden wspólny cel - ich zadaniem jest napowietrzanie zimnego lub ciepłego mleka, które powoduje powstanie aksamitnej, delikatnej pianki. W zależności od technologicznego zaawansowania poszczególne modele spieniaczy mogą wymagać zarówno pracy czysto mechanicznej, wykonywanej ręcznie, jak i zasilania elektrycznego. W grupie tego typu urządzeń najbardziej rozpowszechnione są następujące rodzaje spieniaczy:

 • Spieniacz tłokowy - składa się z naczynia i pokrywy, w której umieszczony jest ręcznie poruszany tłok. Powstawanie mlecznej pianki powodują w tym przypadku energiczne i równomierne ruchy tłoczka (w górę i w dół) oraz ... siła naszych mięśni.
 • Spieniacz ręczny - to proste, niewielkie i zasilane bateriami urządzenie. Końcówka spieniająca jest tu przytwierdzona do poręcznej nasadki i zakończona sprężynką, której obroty powodują ubijanie mlecznej pianki w naczyniu, w którym została umieszona.
 • Spieniacz elektryczny - jest urządzeniem, które służy zarówno do podgrzewania jak i spieniania mleka. Składa się ze specjalnego zbiornika z pokrywą, wbudowanej grzałki z termostatem oraz końcówki spieniającej i mieszającej. Do pojemnika wystarczy wlać odpowiednią ilość mleka, założyć pokrywę, podłączyć spieniacz do źródła prądu oraz wcisnąć włącznik i już po kilkudziesięciu sekundach uzyskujemy gotową piankę o idealnej konsystencji.

Jaki spieniacz do mleka będzie najlepszy?

Wybór odpowiedniego spieniacza zależy oczywiście od naszych potrzeb, preferencji i zasobności portfela, a także od częstotliwości użytkowania.

Spieniacze ręczne są modelami najtańszymi i najmniejszymi. Można korzystać  z nich zarówno w domu, oraz - ze względu na małe gabaryty - zabierać ze sobą w podróż, aby nawet w warunkach tzw. polowych cieszyć się kawą z mleczną pianką. Są bardzo proste w obsłudze, a do ich zasilania wystarczają zwykle dwie baterie typu AA. Warto zadbać, aby urządzenie, które wybierzemy, posiadało obudowę oraz końcówkę spieniającą wykonaną ze stali nierdzewnej (SI30 TWIST ), co gwarantuje odpowiednią trwałość i długość użytkowania.

Spieniacze tłokowe zajmują więcej miejsca niż ręczne spieniacze do mleka, ale nie wymagają zasilania. Najlepiej sprawdzają się przy spienianiu dobrze schłodzonego mleka, ale trzeba pamiętać, iż proces ten trwa nieco dłużej niż w przypadku spieniaczy ręcznych i jest uzależniony od intensywności naszych ruchów, co w praktyce może okazać się czynnością nieco męczącą.

Elektryczne spieniacze do mleka zapewniają największą wygodę użytkowania oraz najlepszy poziom spieniania mleka. Są także najbardziej wydajne (ich pojemność to zwykle ok. 300 ml podgrzanego mleka i 150 ml puszystej pianki) oraz uniwersalne, gdyż z ich pomocą można przygotować nie tylko piankę do kawy, ale także inne napoje na bazie podgrzanego lub spienionego mleka. Niektóre modele pozwalają również na mieszanie i spienianie zimnego mleka, idealnego do przygotowania np. caffé frappé (SI1000 MIKO).

Czym powinien wyróżniać się elektryczny spieniacz do mleka?

Aby uzyskać pyszną kremową piankę do kawy potrzebujemy oczywiście mleka i tu - jak twierdzą doświadczeni bariści - najlepiej sprawdza się to o zawartości tłuszczu ok. 3,2%. Drugim ważnym elementem jest oczywiście odpowiednie urządzenie, które w szybki i łatwy sposób spieni przygotowaną porcję mleka, doprowadzając do powstania idealnie gładkiej, aksamitnej pianki. Wiemy już, iż w tym przypadku najlepsze efekty zapewniają spieniacze elektryczne. Jednak jakie powinny mieć cechy? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup tego urządzenia?

Sprawdź również: Spieniacz MEKO ELDOM SI500

Wybierając spieniacz elektryczny, sprawdźmy, czy zbiornik na mleko posiada antyadhezyjne powłoki, oraz obudowę z tworzywa, które się nie nagrzewa (SI500 MEKO). Warto także wybrać urządzenie, którego poszczególne elementy, jak np. końcówka mieszająca, pokrywa czy sam zbiornik na mleko, będą nadawały się do mycia w zmywarkach, co sprawi, że czyszczenie spieniacza będzie  stosunkowo proste i komfortowe (SI1000 MIKO).

Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są również:

 • obrotowa podstawa z antypoślizgowymi stopkami oraz miejscem na chowanie kabla zasilającego,
 • przeźroczysta pokrywa zbiornika na mleko, która pozwala obserwować, jak postępuje proces spieniania,
 • funkcja automatycznego wyłączania się urządzenia oraz możliwość przerwania jego pracy w dowolnym momencie - za pomocą odpowiedniego przycisku,
 • ergonomiczny uchwyt oraz wyprofilowany dziubek w zbiorniku na mleko, który ułatwia jego przelewanie,
 • możliwość przygotowania pianki zarówno z ciepłego, jak i z zimnego mleka oraz jego mieszania.

Dodatkowo - jeżeli zależy nam na bardziej rozbudowanej funkcjonalności spieniacza - możemy zdecydować się na urządzenie, które umożliwia przygotowanie pianki do konkretnego rodzaju kawy oraz pozwala na spienianie i mieszanie mleka zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Spieniacz do mleka SI1000

 

Mleczna pianka do kawy i nie tylko!

Elektryczny spieniacz do mleka to urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w kuchni prawdziwego wielbiciela kawy z białą pianką. Jednak z pewnością przyda się ono nie tylko kawoszom! Spienione, puszyste mleko może posłużyć do przygotowania aromatycznego kakao i będzie też świetnym dodatkiem do mleczno-owocowych koktajli, a gdy do kremowej pianki dodamy jeszcze szczyptę cynamonu, wiórki kokosowe, płatki migdałów czy drobinki startej czekolady, to powstanie z tego całkiem smakowity deser!