Rydze, borowiki i inne grzyby – które z nich warto suszyć?

Wrześniowe deszcze oraz spadki temperatury dla większości z nas jednoznaczne są z nieuchronnym końcem lata. Poranki są coraz chłodniejsze, a wieczory nadchodzą znacznie szybciej. Podczas gdy jedni z nostalgią wspominają wakacyjne chwile, drudzy nie mają cienia wątpliwości, że najlepszy czas dopiero przed nimi! Kubek gorącej herbaty po powrocie z leśnych wędrówek oraz roztaczający się po mieszkaniu zapach suszonych grzybów – dla wielu są synonimami najpiękniejszego sezonu w roku. Okres grzybobrania rozkręca się, a pogoda za oknem sprzyja fanom jesiennych poszukiwań. Warto wybrać się do lasu, aby dokonać własnych zbiorów. 

Pamiętajmy jednak o odpowiednim przygotowaniu się do takiej wyprawy oraz o zachowaniu ostrożności, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia!

 

Zebrane przez nas grzyby możemy wykorzystać na różne sposoby. Niektóre z nich polecane są głównie do suszenia, inne zaś do marynowania. Jak suszyć grzyby, jak je przechowywać i jakie potrawy można później z nich przygotować? Chętnie podpowiemy!

Jak suszyć grzyby – kilka domowych sposobów

Grzyby przed konsumpcją należy w odpowiedni sposób przygotować – to jasne. Nie spożywamy grzybów surowych ze względu na ich ciężkostrawność. 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w polskich domach jest suszenie grzybów. Grzyby suszone są cenione za swój niepowtarzalny smak i aromat oraz łatwość w przygotowaniu. 

Warto wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzają się przy korzystaniu z tej metody. 

Najbardziej wydajnymi są grzyby o tak zwanym suchym kapeluszu, czyli:

  • podgrzybki, 
  • borowiki 
  • i koźlarze. 

Niestety do suszenia nie nadają się cenione i uwielbiane przez wielu rydze – te należy marynować lub dusić. 

Istnieje kilka domowych sposobów na to, jak suszyć grzyby, jednak najpierw należy je odpowiednio oczyścić za pomocą nożyka oraz szczoteczki z miękkim włosiem. Pamiętajmy o tym, aby grzybów nie myć ani nie polewać wodą, ponieważ wydłuża to jedynie czas suszenia – grzyby wchłaniają wodę jak gąbka. Przygotowane grzyby możemy włożyć do piekarnika nagrzanego do odpowiedniej temperatury, powiesić na nitce nad kuchenką lub ułożyć na grzejniku. W przypadku gdy pogoda nam sprzyja, świeci słońce, a wilgotność powietrza jest znikoma, można również skorzystać z naturalnej metody jaką jest suszenie grzybów na słońcu. 

Zdecydowanie najlepszą metodą jest suszenie grzybów przy pomocy suszarki do żywności. Intuicyjne sterowanie oraz zaawansowana technologia sprawią, że suszenie każdych grzybów będzie prostsze niż Ci się wydaje! Szczególnie polecamy nowość w ofercie Eldom – obrotową suszarkę SG300 exsi. Posiada pięciowarstwowy system suszenia, regulację temperatury oraz timer.

Obrotowa suszarka do żywności SG300 EXSI

Obrotowa suszarka do żywności SG300 EXSI

Jak przechowywać suszone grzyby – sprawdź proste triki

Odpowiednio przechowywane suszone grzyby mogą posłużyć nam bardzo długo w naszej kuchni. Dlatego dobrze wiedzieć jak robić to właściwie! Nieodpowiedni sposób może skutkować utratą walorów smakowych produktu, a nawet pleśnią. Właściwie wybrany pojemnik jest podstawą tego, jak przechowywać suszone grzyby. Z pośród kilku możliwości najlepszym wyborem będą szklane pojemniki i słoiki z gumową uszczelką lub metalowe puszki. Opakowanie powinno być szczelne oraz zamknięte tak, aby nie dostawała się do niego wilgoć – grzyby łatwo ją chłoną, podobnie jak i różne zapachy. Szczelność pomoże też uchronić grzyby przed owadami. Na wszelki wypadek do pojemnika możemy wrzucić kilka ziarenek ryżu, aby zapobiec wilgoci oraz liść laurowy, który pomoże w odstraszania moli. Tak zabezpieczone grzyby odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce, bez większego dostępu do promieni słonecznych. Należy też co jakiś czas sprawdzać stan grzybów – czy nie pojawiła się pleśń lub zapach stęchlizny. Jeśli tak się stanie – w obu przypadkach grzyby niestety musimy wyrzucić, ponieważ świadczy to o ich zepsuciu się i możliwej obecności niebezpiecznych dla zdrowia bakterii gnilnych. 

Grzyby suszone – jakie potrawy można z nich przygotować?

Kiedy zakończymy już wszystkie procesy związane z suszeniem grzybów, możemy cieszyć się ich aromatem i smakiem w różnych potrawach. W wielu kuchniach świata, w tym między innymi w kuchni polskiej, grzyby są bardzo częstym i cenionym składnikiem. Dania z grzybami mogą być dosyć proste w przygotowaniu, jak na przykład zupa grzybowa z suszonych grzybów lub nieco bardziej skomplikowane, tak jak dania kuchni azjatyckiej. Wiele potraw z suszonymi grzybami to tradycyjne dania świąteczne, między innymi wspomniana wyżej zupa, ale także wigilijne pierogi i uszka. Ciekawym pomysłem na obiad jest sos z suszonych grzybów – można podać go na niezliczoną ilość sposobów: z makaronem, z kopytkami, z kaszą, z ziemniakami czy plackami ziemniaczanymi. Suszone grzyby sprawdzą się też jako dodatek do gołąbków, zapiekanek, łazanek, krokietów, a nawet pizzy. Są również kluczowym składnikiem bigosu, który wszyscy uwielbiamy! Pyszne danie, które tylko pozornie brzmi egzotycznie, a w rzeczywistości jest proste w przygotowaniu to risotto z suszonymi grzybami. Przepis składa się z zaledwie kilku składników i nie jest czasochłonny – idealny pomysł na szybki, zdrowy i ekonomiczny obiad!

Jednego jesteśmy pewni! Jesienią warto dać się porwać grzybomanii i wyruszyć do lasu na poszukiwania! 

Warto wzbogacić swoją spiżarnię o pojemnik z suszonymi grzybami. Wśród ich zalet można wymieniać właściwości prozdrowotne, wysoką zawartość witamin i składników mineralnych, walory smakowe oraz ich dosyć łatwą dostępność. Każdy z nas może wybrać się do lasu i przy odrobinie szczęścia wrócić z koszykiem ulubionych grzybów. Na początku warto wybrać się z kimś doświadczonym oraz z atlasem grzybów, chociaż nawet wtedy nie powinniśmy zbierać okazów, których jadalności nie jesteśmy zupełnie pewni. Zebrane grzyby najwygodniej będzie wysuszyć w stworzonej do tego celu suszarce do żywności. Odpowiednio wysuszone i przechowywane będą nam służyć w kuchni przez cały rok. Dostępnych jest wiele różnorodnych przepisów na proste i pyszne dania z dodatkiem suszonych grzybów, z którymi poradzi sobie nawet początkujący kucharz.