Rodzaje wentylatorów - jaki najlepiej sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu?

Wielofunkcyjne wentylatory: odkryj różne rodzaje i ich zastosowanie w różnych pomieszczeniach

Nawet najwięksi miłośnicy lata, potrzebują czasami odetchnąć od wysokich temperatur i poczuć powiew przyjemnego orzeźwienia. Lato już w pełni, dlatego też warto zaopatrzyć się w dobry wentylator, który pozwoli Ci cieszyć się przyjemnym chłodem nawet podczas upalnych dni. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wentylatorów, natomiast to co łączy większość z nich to obecność ruchomych śmigieł, które obracając się wymuszają rotację powietrza. Mimo iż wentylator nie jest w stanie obniżyć temperatury powietrza w pomieszczeniu, wprawione w ruch cząsteczki powietrza, które poruszają się z dużą prędkością są przez nas odczuwane jako chłodniejsze, niż te które poruszają się znacznie wolniej. Dzisiaj dowiesz się między innymi jak działa wentylator, jakie rodzaje wentylatorów wyróżniamy oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, aby wybrać odpowiedni model, który będzie wydajny i skuteczny oraz przystosowany do Twojego wnętrza.

 

Rodzaje wentylatorów

 1. Wentylator podłogowy
  Wentylator stojący podłogowy sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Możesz umieścić go w dowolnym miejscu na podłodze i z łatwością przenosić w dowolne miejsce.
 2. Wentylator biurkowy
  Jest zazwyczaj mniejszych rozmiarów niż wentylator podłogowy. Jego konstrukcja przystosowana jest do umieszczania go na niewielkich, płaskich powierzchniach takich jak biurko, stół czy komoda.
 3. Wentylator sufitowy
  Wentylatory sufitowe to zazwyczaj duże wiatraki, które montuje się na stałe do sufitu, najczęściej w centralnej części pomieszczenia. Niektóre wentylatory sufitowe stanowią połączenie wiatraka oraz lampy. Wentylatory sufitowe najczęściej uruchamia się za pomocą włącznika na ścianie. Dzięki dużej rozpiętości łopatek, wentylator sprawnie i skutecznie wprawia w ruch powietrze w całym pomieszczeniu.
 4. Wentylator ścienny
  Wentylatory ścienne montuje się na stałe do ściany, co umożliwia wprawienie w ruch powietrza z wyższego poziomu niż np. w przypadku wentylatora podłogowego.
 5. Wentylator łazienkowy
  Cyrkulacja powietrza w takim pomieszczeniu jak łazienka, gdzie panuje duża wilgotność powietrza jest niezmiernie istotna. Nieodpowiednia wentylacja może doprowadzić do skraplania się pary na lustrach i szybach, problemów ze schnięciem ręczników czy nawet pojawienia się pleśni na ścianach i suficie. Warto wybrać odpowiedni wentylator łazienkowy, aby skutecznie zapobiec tego typu problemom.

 

 

Wentylatory można podzielić na trzy główne typy: łopatkowe, bezłopatkowe i kolumnowe.

 

Wentylatory łopatkowe to najbardziej popularne urządzenia, które składają się z takich głównych elementów jak tarcza i śmigło. Ruch łopatek sprawia, że powietrze zostaje wprawione w ruch, a my odczuwamy przyjemny, chłodny powiew. Poruszające się z dużą prędkością łopatki wiatraka zabezpieczone są specjalną obudową ochronną, dzięki czemu możemy czuć się w pełni bezpiecznie.

 

Wentylatory bezłopatkowe to urządzenia, które nie posiadają wiatraka. W odróżnieniu od wentylatorów łopatkowych, mają wbudowany silnik zasysający powietrze, które następnie wprawiane jest w cyrkulację i wydmuchiwane na zewnątrz. Tego typu wentylatory cechuje nieco wyższa cena niż tradycyjne modele z łopatkami, przy zakupie natomiast warto je rozważyć ze względu na większą wydajność i cichszą pracę.

 

Wentylatory kolumnowe pozbawione są klasycznego wiatraka, zamiast tego zbudowane są z kilku mniejszych śmigieł ułożonych pionowo. Wentylator kolumnowy charakteryzuje smukły kształt - stąd też jego nazwa. Dodatkowo, wentylatory kolumnowe spełniają często również inne funkcje, na przykład mogą nawilżać powietrze. Wentylatory kolumnowe ze względu na swoją smukłość i eleganckie obudowy, bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wentylatora?

 

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie wentylatora zastanów się, w jakim pomieszczeniu będziesz z niego korzystać. Jeśli jest to bardzo małe biuro – wentylator biurkowy może okazać się wystarczający. Jeśli natomiast urządzenie ma być przeznaczone do dużego pomieszczenia – przemyśl zakup wiatraka podłogowego, ściennego lub sufitowego. Najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupów jest moc wentylatora. To od niej zależy czy urządzenie będzie efektywne. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę szczególnie jeśli szukasz wentylatora do sypialni jest poziom hałasu, który generuje pracujące urządzenie. Ciche urządzenie nie będą przeszkadzało Ci podczas snu, a w ciągu dnia, spędzanie czasu w jego obecności nie będzie uciążliwe.

Wentylator pokojowy WG100 toll ELDOM
Wentylator pokojowy WG100 toll ELDOM

Ścienne wentylatory: idealne rozwiązanie dla ograniczonej przestrzeni

Wentylatory ścienne działają na tej samej zasadzie co inne wentylatory pokojowe, różnią się natomiast sposobem ich montażu. Wentylatora ściennego nie stawiamy na podłodze czy biurku, ale jak sama nazwa wskazuje mocujemy do ściany. Główną zaletą wentylatorów ściennych jest oszczędność miejsca na podłodze czy meblach, świetnie więc sprawdzą się w małych pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni.

 

Podłogowe wentylatory: mobilne i skuteczne chłodzenie dla większych pomieszczeń

Wentylatory podłogowe to urządzenia przystosowane do ustawiania ich na podłodze. Składają się zazwyczaj z:

- podstawy która jest bardzo stabilna, ale na tyle lekka, że z łatwością można zmieniać ich lokalizację,

- regulowanego statywu, którego wysokość można zazwyczaj zmieniać w zależności od potrzeb,

- śmigła, które umieszczone jest za ochronną kratką.

 

Wentylator stojący podłogowy sprawdzi się przede wszystkim w większych pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia.

 

Biurkowe wentylatory: niezastąpione w miejscu pracy lub przy biurku w domu

Wentylator biurkowy wygląda jak mniejsza wersja wentylatora podłogowego: charakteryzuje się zazwyczaj mniejszą średnicą, ale i wysokością. Możesz postawić go na biurku, przy którym pracujesz, szafce nocnej czy stoliku kawowym. Niektóre modele, tak jak wentylator biurkowy WG20 klippy ELDOM posiadają praktyczny klips, dzięki któremu możesz z łatwością przypiąć urządzenie do płaskiej powierzchni takiej jak stół czy biurko.