Rodzaje noży kuchennych – do czego służą poszczególne noże?

W każdym komplecie noży czekają na nas przynajmniej 3-4 różne ich warianty. Często używamy ich zamiennie i przypadkowo, nie zastanawiając się nad ich przeznaczeniem. Jednak producenci bardzo wyraźnie określają, który do czego nada się najlepiej.

Czy wiesz do czego służą poszczególne noże?

 

Dlaczego warto posiadać różne rodzaje noży kuchennych?

Mnogość kształtów noży i ich ostrzy to nie fanaberia producentów, ale efekt przemyślanego podejścia do doboru narzędzi do konkretnej obróbki produktów spożywczych. Struktura miękkiego sera jest bowiem zupełnie różna od twardej marchewki czy włóknistego mięsa. Równie ważne są także względy higieniczne – podobnie jak przy deskach do krojenia, nie powinniśmy używać tego samego noża zarówno do surowego mięsa jak i innych produktów.

Jakie są najpopularniejsze typy noży używanych w kuchni?

W każdym komplecie noży kuchennych zawsze odnajdziemy żelazną trójkę – nóż szefa kuchni, nóż uniwersalny oraz nóż do krojenia chleba. W zależności od producenta dodawane są do nich przeróżne warianty noży pomocniczych.

Nóż szefa kuchni - jest przedłużeniem ręki każdego szanującego się kucharza. Najwyższe modele potrafią osiągać ceny nawet kilku tysięcy złotych! Nic dziwnego, że prawdziwi wirtuozi kuchni zazwyczaj dość stanowczo odmawiają ich pożyczania. To nie żart! Nawet w dużych restauracjach, w których w jednym pomieszczeniu pracuje kilku kucharzy, przestrzega się zasady niedotykania nie swoich ostrzy!

Nóż szefa kuchni jest dość szeroki, ma lekko zaokrąglone, profilowane ostrze. Sprawdza się idealnie przy większości produktów - świetnie sieka, plastruje i filetuje. Tego typu nóż jest szczególnie polecany dla osób, które dużo gotują i mają już wprawę w pracy z profesjonalnym sprzętem. Ze względu na dużą ostrość wymaga dobrej techniki krojenia.

 

Nóż uniwersalny - jest podobny do noża szefa kuchni, jednak wyraźnie węższy. Bardzo poręczny, jest niezbędny w codziennych, kuchennych czynnościach. Sprawdzi się przy plastrowaniu czy krojeniu warzyw.

Nóż do chleba i pieczywa - bardzo łatwo go rozpoznać ze względu na nietypowe, ząbkowane ostrze. To właśnie dzięki nim precyzyjnie ukroi nie tylko twardą skórkę, ale także miękkie wnętrze nie odkształcając przy tym pieczywa i nie zgniatając go. Koniec z męczeniem się podczas przygotowywania śniadań! Dzięki temu wyjątkowemu ostrzu Twoje pieczywo już zawsze będzie wyglądało smacznie!

Nóż do krojenia warzyw - jest mały, krótki i bardzo poręczny. Świetnie nada się do obróbki warzyw - zarówno do ich obierania, krojenia w kostkę jak i słupkowania.

Nóż do wędlin – jest długi i bardzo wąski o charakterystycznym rzeźnickim wyglądzie. Występuje w wariancie z ostrzem gładkim jak i ząbkowanym. Świetnie sprawdzi się zarówno przy krojeniu plastrów, jak i w wykrawaniu chrząstek.

Noże do sera - to specjalna grupa noży, w której możemy wyróżnić kilka kształtów i związanych z nimi funkcjonalności. Zasadniczo, wszystkie noże do serów wyraźnie odróżniają się od innych fantazyjnym kształtem. Możemy podzielić je na dwie grupy :

  • do serów twardych – z dłuższym trzonkiem i lekko trójkątnych kształcie ostrzy

oraz te przeznaczone do

  • serów miękkich i pleśniowych – łatwo je rozpoznać po specjalnych otworach w klingach zabezpieczających przed sklejaniem się plasterków.

 

Nóż do filetowania - charakteryzuje się bardzo wąskim i dość elastycznym ostrzem. Idealnie nadaje się do wykrawania filetów i porcjowania ryb.

Ostrzałka do noży ON10 ELDOM

 

Jak dbać o noże kuchenne?

Aby na długo cieszyć się możliwościami noży i do maksimum wykorzystywać ich funkcjonalność nie wystarczy jedynie wybór naprawdę dobrego kompletu! Trzeba o nie także dbać na co dzień. Po każdym użyciu należy je myć i przecierać suchą szmatką. Warto pamiętać, że mycie noży w zmywarce to nienajlepszy pomysł - bardzo łatwo ulegają stępieniu. Oczywiście w trakcie codziennej pracy proces ten jest także zauważalny, jednak nie w tak dużym stopniu. Żeby go zredukować warto używać dobrej ostrzałki do noży - ON10 ELDOM wyposażona jest w aż dwa rodzaje tarcz o różnej gradacji - diamentowe oraz ceramiczne. Duża, gumowa przyssawka zapobiega przesuwania się ostrzałki, gwarantując wygodę i bezpieczeństwo korzystania.

Z ostrzałką ON10 zawsze możesz brać się ostro do roboty!