Ristretto – co to za rodzaj kawy i jak go przygotować?

Caffè ristretto - co to za kawa?

Cappuccino, Caffè latte, espresso… te nazwy popularnych kaw zna niewątpliwie każdy z nas i zapewne nie raz delektowaliśmy się nimi w swoim domu bądź podczas spotkania towarzyskiego na mieście. Są one dostępne w każdej kawiarni, na stacjach benzynowych, a nawet w schłodzonej formie w lodówkach supermarketów. Poza tymi najbardziej popularnymi wersjami kawowych specjałów można natrafić na zdecydowanie mniej znaną, zwłaszcza początkującym smakoszom kawy – caffè ristretto, którą to właśnie bierzemy pod lupę w dzisiejszym artykule. Ristretto stało się jedną z ulubionych kaw Włochów, którzy jak wiadomo nie od dzisiaj - są niepodważalnymi mistrzami w jej parzeniu, a kawa stała się ich codziennym rytuałem, bez którego ciężko im sobie wyobrazić dobrze rozpoczęty dzień. Caffè ristretto znacznie trudniej znaleźć w kawiarnianych menu, więc nic w tym dziwnego, jeśli zastanawiasz się co kryje pod sobą ta egzotyczna nazwa. Czy jeśli skusisz się na nią dostaniesz słodki kawowy deser czy raczej mocny, energetyzujący napar kawowy? Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest tajemnicza kawa ristretto i jak ją przygotować, aby móc cieszyć się jej idealną, włoską wersją - zapraszamy do lektury!

Ristretto, co to za kawa?

Nazwa ristretto w języku włoskim oznacza ,,ograniczony’’ i nawiązuje do bardzo niewielkiej objętości tej kawy. Często nazywana jest także ,,skróconym espresso’’, a to za sprawą sposobu jej parzenia, o czym dokładnie opowiemy za chwilkę. We włoskich menu możecie znaleźć ją również pod nazwą Caffè corto. Jaka jest ristretto? Przede wszystkim niesamowicie intensywna i pobudzająca. Z każdego ziarna kawy pozwala wycisnąć wszystko co najlepsze czyli obłędny smak i aromat w maksymalnych ilościach. Można śmiało rzec, że kawa ristretto to gratka dla prawdziwych koneserów.

Ristretto a espresso – jakie są podobieństwa i różnice między nimi?

Proces przygotowania kawy ristretto niewiele różni się od przygotowania zdecydowanie bardziej popularnego espresso. Ale może zacznijmy od tego czym jest klasyczne espresso, które możemy zamówić prawie w każdej kawiarni na całym świecie. Napój espresso przygotowuje się dzięki przepuszczeniu przez około 15 g bardzo drobno zmielonych ziaren kawy, wody o temperaturze 90,5 – 96 °C, a także odpowiednim ciśnieniu, które powinno mieścić się w przedziale 8,5 – 9,5 bar. Czas ekstrakcji espresso powinien wynosić około 30 sekund, a w jej wyniku powinniśmy otrzymać napój o gramaturze ok. 60g.  Do przygotowania espresso używa się najczęściej kilku gatunków kaw, a prawidłowo przygotowany napój powinna pokrywać gęsta pianka nadająca espresso niesamowicie wyraźnego aromatu. Biorąc pod uwagę niewielką ilość wody jaka potrzebna jest do przygotowania espresso, ciężko jest sobie wyobrazić jeszcze mniejszą wersję kawy, prawda? A jednak w konkursie na najmniejszą kawę jaką możemy zamówić w kawiarni lub przygotować w zaciszu swojego własnego domu wygrywa właśnie ristretto! Tak naprawdę kluczową różnicą pomiędzy ristretto, a espresso jest ilość wody potrzebnej do ich przygotowania, a co za tym idzie – objętość powstałej kawy. W przypadku parzenia ristretto idealna proporcja to 1:2 czyli 15g zmielonych ziaren kawy do 30g naparu, który otrzymamy w efekcie końcowym ekstrakcji. Oznacza to, że do przygotowania ristretto należy użyć jeszcze mniej wody niż przygotowując espresso. Drugą istotną kwestią jest czas ekstrakcji, który w przypadku ristretto powinien wynosić jedynie 15 sekund, czyli połowę czasu wymaganego w przypadku parzenia espresso. Podsumowując: do przygotowania ristretto potrzebujemy taką samą ilość zmielonej kawy i połowę mniej wody niż w przypadku espresso, a dodatkowo skracamy czas ekstrakcji. Czym jeszcze różnią się obie te kawy? Krótszy czas parzenia kawy ristretto sprawia, że jej smak różni się od smaku espresso. W ristretto wyczujemy znacznie mniej charakterystycznej goryczy. Wbrew popularnemu mitowi, ristretto zawiera mniej kofeiny niż espresso, a to ze względu na krótszy czas parzenia.

Elektryczny żarnowy młynek do kawy MK160 MILL

Elektryczny żarnowy młynek do kawy MK160 MILL

Jak przygotować kawę ristretto w domu?

I Ty możesz śmiało zostać baristą w zaciszu swojego własnego domu i delektując się łykiem pobudzającego ristretto przenieść się choć na chwilę do słonecznej Italii! Dzisiaj zdradzamy tajniki przygotowania tej klasycznej włoskiej, miniaturowej kawy, którą możesz sporządzić w dosłownie kilka minut. Na samym początku wybierz kawę jaką lubisz najbardziej. Jeśli wolisz nieco delikatniejszą w smaku kawę, o bardziej słodkich nutach kwiatów i owoców, postaw na arabikę. Jeżeli lubisz mocniejszy aromat i intensywny, gorzko-czekoladowy smak – sięgnij po robustę. Do przygotowania perfekcyjnego ristretto idealnie sprawdzi się mieszanka tych dwóch rodzajów ziaren kawy.

Przepis na przygotowanie ristretto w kawiarce:

  • Przygotuj 15 g swojej ulubionej, bardzo drobno zmielonej kawy. Pomoże Ci w tym na przykład elektryczny młynek do kawy z mechanizmem żarnowym, który pozwala na regulację grubości mielenia ziaren.
  • Do specjalnego zbiornika umieszczonego w dolnej części kawiarki wlej wodę.
  • W sitku umieść 15 g przygotowanej kawy.
  • Włącz urządzenie i podgrzewaj. Kiedy zauważysz że aromatyczny płyn zaczyna wypływać, odczekaj jeszcze około 15 sekund.
  • Zlej kawę do filiżanki.

Twoja kawa ristretto jest gotowa- smacznego!

Kawę ristretto należy podawać w malutkiej filiżance w parze ze szklaneczką wody niegazowej w temperaturze pokojowej, której zadaniem jest przepłukanie i oczyszczenie kubków smakowych zanim skosztujesz swoją kawę. Dzięki temu możesz jeszcze intensywniej doświadczyć jej wszystkich walorów smakowych.

Kawiarka elektryczna KA40 AROMATICA

Kawiarka elektryczna KA40 AROMATICA

Jaką kawiarkę do kawy ristretto wybrać?

W kawiarce bardzo szybko i w prosty sposób przyrządzisz idealną, aromatyczną kawę we włoskim stylu dla siebie i swoich znajomych lub rodziny! Świetnym wyborem będzie elektryczna kawiarka, którą znajdziesz w naszym sklepie. Model ten znacznie ułatwi Ci przygotowanie ristretto, z uwagi na to, że posiada przeźroczysty dzbanek. Dzięki temu zauważysz kiedy kawa zacznie wypływać, co pomoże Ci kontrolować czas parzenia kawy. Pojemność urządzenia pozwoli Ci na przygotowanie aż 6 filiżanek kawy, więc jeśli jesteś fanem delektowania się tym pobudzającym napojem z przyjaciółmi to urządzenie będzie idealnym wyborem dla Ciebie!