Ręczny czy kielichowy – jaki blender wybrać?

Blender ręczny a kielichowy – czym się różnią?

Oprócz oczywistej strony wizualnej i gabarytowej, urządzenia te różni przede wszystkim ich moc, a co za nią idzie, także ich możliwości rozdrabniania. Moc blenderów ręcznych, zwanych również rozdrabniaczami, zwykle nie przekracza 1200W, podczas gdy ich kielichowi kuzyni pozwalają sobie na dobijanie do 2000W ! Co tak duża różnica oznacza w praktyce? Wspomniane już różnice w możliwościach rozdrabniania, które posiada każdy z typów urządzeń.

Jakie zalety posiada blender ręczny?

Sprzęt tego typu jest mały i kompaktowy. Świetnie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, nie zabierając dużo miejsca. Można łatwo go złożyć i schować chociażby do szuflady. Dzięki swojej kompaktowości stanie się niezstąpiony również w wypadach na działkę czy wczasy. Jest niezwykle łatwy w użytkowaniu i bardzo wygodny do utrzymania w czystości. Może występować w podstawowej wersji, jak BL55 robo lub bardziej  rozbudowanej, z dopasowanym pojemnikiem, jak w przypadku BL78 BLENDEE.

Zupełnie wyjątkowym blenderem ręcznym jest zestaw BL200 SWIF. Zawiera on dodatkowe końcówki, które pozwalają mu przeobrazić się w prawdziwie wielofunkcyjne urządzenie! Dodatkowo, wbrew ogólnej, przytoczonej już wyżej regule, jego moc to aż 1000W!

Rozdrabniacz wielofunkcyjny BL200 SWIF

Blender profesjonalny BK500B PERFECT VITAL

Blender ręczny – wady

Czy to urządzenie je posiada? Tak, jeśli zależy nam na rozdrabnianiu bardzo twardych produktów- np. zamrożonych owoców czy kawałków lodu. Niestety najczęściej spotykana  moc urządzeń ręcznych – tj. 200- 700 W, nie pozwoli nam na tego typu czynności.

Jakie zalety posiada blender kielichowy?

Blendery kielichowe to designerskie urządzenia, które ozdobią każdą kuchnie. Świetnym przykładem jest BK500B PERFECT VITAL.  Urządzenia tego typu są niezwykle wygodne w użytkowaniu, a dzięki sporym rozmiarom kielicha, przygotowanie uczty nawet dla większej grupy osób nie zajmuje wiele czasu.

Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka ilość obrotów, która pozwala na szybki i zdecydowany ruch ostrzy, dla których nawet lód nie będzie stanowił najmniejszego problemu! Zatem koktajle, sorbety i granity są tym do czego blendery kielichowe są wręcz stworzone!

Wady blenderów kielichowych

Wśród minusów tych urządzeń należy wymienić… ich gabaryty. Są zdecydowanie duże i jeśli nie chcemy trzymać ich cały czas w widocznym miejscu, np. na blacie, wymagają sporej przestrzeni do schowania. Nie polubią się zatem z nimi niewielkie kuchnie i malutkie szafki.

Blender profesjonalny BK500B PERFECT VITAL

Blender profesjonalny BK500B PERFECT VITAL

Kiedy warto użyć blendera kielichowego a kiedy ręcznego?

Odpowiedź na pytanie „blender kielichowy czy ręczny?” wymaga chwili zastanowienia i przemyślenia kilku prostych zagadnień.

Przede wszystkim – do czego będziemy go używać. Czy mają to być szybkie pasty i sosy, czy raczej sorbety i koktajle? Kolejne pytanie - jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na takie urządzenie w swojej kuchni? Mamy do dyspozycji wąską szufladę, czy raczej obszerną szafę ?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie czy wybrać blender ręczny czy kielichowy,  należy dopasować do swoich oczekiwań i indywidualnego tryby życia. Miłośnicy granit i sorbetów z pewnością wskażą urządzenia kielichowe. Wieczni podróżnicy, przepadający za kremowymi pastami i aksamitnymi sosami nie maja zapewne wątpliwości, że tylko blender ręczny spełni ich wymagania.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj >>>> Jak blender wybrać?