Rabarbar w kuchni - ciasta, desery i inne przekąski do przygotowania na własną rękę

Owoc, warzywo, a może dziwne zioło? Nie do końca oczywisty kształt i nietypowe wytyczne spożywania poszczególnych części rośliny powodują, że czasami nie jesteśmy do końca pewni jak ją sklasyfikować. Zwłaszcza, kiedy kulinarnie roślina używana jest w różnych wersjach, bo i na słodko i na wytrawnie. Osoby, które nie prowadzą własnego ogródka przypominają sobie o jego istnieniu późną wiosną i na początku lata, kiedy pojawia się na straganach. Prawdą jest, że przy dobrej słonecznej pogodzie podczas wiosny pierwsze zbiory mogą zacząć się w połowie kwietnia i trwają do czerwca. To więc ostatni dzwonek, aby skosztować go jeszcze w tym sezonie i zastanowić się co można zrobić z rabarbaru, oczywiście oprócz wszystkim  dobrze znanych ciast.

Rabarbar - dlaczego warto go jeść?

Rabarbar to roślina jadalna posiadająca grubą, sztywną łodygę i masywny, szeroki zielony liść. Łodyga w sezonie zbiorów najczęściej jest w kolorze zielono-czerwonym lub całkowicie czerwonym co zdaniem wielu informuje o stopniu jej słodkości. W sprzedaży są jedynie łodygi, ponieważ jej liście uznane są jako niejadalne ze względu na zawartość szkodliwych substancji. Miłośnicy upraw domowych ogródków wiedzą, że mimo iż rabarbar okazale rośnie do pierwszych przymrozków to od lipca nie spożywa się go. Rosnący w rabarbarze poziom szczawianów wapnia może wpływać na osoby cierpiące na schorzenia nerkowe. Apeluje się zatem o rozwagę, a miłośnikom rabarbaru poleca się przetwory rabarbarowe i mrożenie łodyg rabarbaru zebranych w czasie sezonu.

Walory smakowe rabarbaru to jedno, ale przede wszystkim warto po niego sięgać w sezonie ze względów zdrowotnych. Czerwone łodygi uznane zostały za świetny element diet przeciwzapalnych oraz antyoksydant, który nade wszystko pomaga organizmowi przyswajać żelazo. To źródło witamin C, A i E oraz mikroelementów takich jak potas, magnez czy fosfor. Jego czasami kwaśnawy smak doskonale wpływa na proces trawienia, więc jako zdrowa warzywna przekąska rabarbar pojawia się w diecie osób walczących o smukłą sylwetkę.

Robot kuchenny R103 XIMI

Robot kuchenny R103 XIMI

Co można zrobić z rabarbaru?

Najpopularniejsza forma kulinarnego zastosowania rabarbaru to ciasto lub kompot, a więc w przewadze na słodko. Choć sposób jego podania może wprowadzać w błąd to jednak rabarbar nie jest owocem tylko warzywem. W dzieciństwie babcie pozwalały obrane ze skóry łodygi rabarbaru jeść maczając je w cukrze. Ostatnio popularne przepisy z rabarbarem też świetnie smakują w wersji na surowo i w pieczeniu. Rabarbar zyskał również swoich miłośników w wersji gotowanej i smażonej, a nawet wykorzystywany jest nawet do nalewek alkoholowych!

Przepisy na dania z rabarbaru na słodko

Kiedy rabarbar pojawia się na stole pierwszy raz trzeba przyłożyć się do przygotowania go w taki sposób, aby nasz gość lub domownik nie zniechęcił się. Delikatnie kwaskowaty smak skradnie serca nawet i najmłodszych, dlatego po przepisy z rabarbarem powinniśmy sięgać w przemyślany sposób. Gdyby ktoś obudził nas w nocy i powiedział: rabarbar przepisy to w pierwszej kolejności widzimy go w wersji ciast. Dzisiaj zaproponujemy słodką alternatywę.

Mus rabarbarowy ze śmietaną w lodowych pucharkach (5 porcji)

Składniki:

Około ½ kg rabarbaru (konieczne bez liści! Pamiętaj, że nie są jadalne)

250g śmietanki kremówki do ubijania (najlepiej 30% lub nawet 36%)

2-3 łyżeczki cukru wanilinowego

10 biszkoptów lub herbatników maślanych

60g cukru

Kilka łyżek wody

½ łyżeczki masła

1 łyżeczka cynamonu

4 kostki czekolady deserowej

 

Przygotowanie:

Umyty rabarbar, obierz ze skóry zaczynając od obciętych końców – wystarczy chwycić nożem skórę na obciętym brzegu łodygi i pociągnąć w dół. Skórka rabarbaru zwykle schodzi bardzo łatwo. Pokrój łodygi na 1cm kawałeczki i wrzuć je do garnka razem z cukrem (wanilinowym i zwykłym), cynamonem, masłem i wodą. Na małym ogniu stale mieszaj składniki, aż zagotują się (czyli około 10 minut). Gotową miksturę odstaw do ostudzenia. Kolejnym krokiem jest ubicie śmietany na sztywno. Można zrobić to zrobić tradycyjnie, ręcznie używając trzepaczki jednak jeżeli zależy nam na oszczędności czasu wybierzmy robot kuchenny, który ubije śmietanę w kilka minut. Naszykuj lodowe pucharki i na ich spód pokrusz ciasteczka. Na przemian wykładaj porcję ubitej śmietany i rabarbar. Pamiętaj o ciasteczkach, deser smakuje najlepiej kiedy coś w nim lekko chrupie ???? Czubek – idealnie gdyby był śmietanowy śmiało posyp potartą na drobnych oczkach lub drobno posiekaną czekoladą deserową.

Kto za kompotami nie szczególnie przepada i zastanawia się co zrobić z rabarbaru,  powinien sięgnąć po lekki energetyzujący koktajl z rabarbarem, bananem i truskawkami. Do przygotowania napoju niezbędne jest zastosowanie urządzenia takiego jak blender kielichowy bo rozdrobnienie rabarbaru na drobniutkie kawałeczki nożem lub tarką byłoby zbyt pracochłonne.

Składniki na 2 porcje:

Obrany, umyty rabarbar 3 łodygi

3 łyżki miodu

Truskawki około 250g

1 banan

Napój kokosowy

Listek mięty – opcjonalnie do dekoracji

 

 

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wrzuć do misy blendera i miksuj, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotowy napój przelej do szklanek i udekoruj listkiem mięty lub ulubionego zioła.

Blender kielichowy BK5S JAAR

Blender kielichowy BK5S JAAR

Przepisy na wytrawne dania z rabarbaru

Mimo i tak już rozwijającej się kuchni polskiej wciąż rzadko spotykać można dania z rabarbarem, które nie są typowym deserem. Gęsty słodko kwaśny mus czy konfitura rewelacyjnie nadaje się do kompozycji mięsnych, dresingów oraz serów. Prosty szybki przepis na sos z rabarbaru, który można wykorzystać do polania pieczonego mięsa (wołowina i mięso drobiowe nadadzą się doskonale) lub jako dressing do sałatki.

Sos rabarbarowy na bazie miodu i octu balsamicznego

Składniki:

2 łodygi rabarbaru

3 łyżki miodu (najlepiej ciemnego płynnego, ponieważ delikatnie podbija smak mięs)

1 łyżka octu balsamicznego

Sól (2 szczypty)

Oliwa z oliwek (aby zapanować nad konsystencją sosu dodaj oliwy według własnego uznania)

 

Przygotowanie:

Dokładnie obrany ze skóry i umyty rabarbar posiekaj na drobne kawałki. Wsyp warzywo do rondelka i dodaj do niego pozostałe składniki. Na małym ogniu stale mieszając gotuj, aż rabarbar zagotuje się i rozpadnie się na części. Jeżeli lubimy sosy o gładkiej, jednolitej konsystencji wówczas ostudzony już sos powinniśmy wygładzić blenderem. Można również przetrzeć sos przez sitko, jednak pamiętajmy, pozostawiamy na sitku wiele wartości odżywczych. Opcjonalnie sos doskonale sprawdzi się jako dodatek do pieczywa czosnkowego czy ziołowego.

To wdzięczna roślina i zdecydowanie warto, aby znalazła się w naszym sezonowym jadłospisie. Mając nawet malutki ogródek dobrze jest zasadzić rabarbar ponieważ nie jest wymagający w uprawie, spokojnie wytrzymuje zimę i jest wieloletni. Mając pod ręką taki skarb można szaleć z nowymi przepisami????