Przyjęcie andrzejkowe – najciekawsze potrawy, zabawy i wróżby

Ostatnie 3 miesiące roku napawają przyjemną aurą spotkań i nazwijmy to okazjonalnych imprez. Jesień zachęca do klimatycznych dekoracji Halloween, gdzie królują dynie, kościotrupy i wampiry, a trzeba przyznać, że ten nietypowy zwyczaj zza oceanu niezwykle przypadł nam do gustu. Nawet jeżeli nie ma to związku z naszymi tradycyjnymi polskimi imprezami to jednak cieszy nas dodatkowa okazja  do ciekawej tematycznej imprezy domowej. Trudno jednoznacznie wskazać skąd wzięły się u nas słynne Andrzejki. Niektóre źródła podają, że jeszcze w XVI wieku Andrzejki związane były niejako z obchodami ku czci zmarłych. Uważano, że dusze błąkające się w jesienno-zimowe wieczory są bardziej skłonne do tego, aby nawiązywać kontakty z osobami żyjącymi. Stąd wróżby, które w jakiś sposób miały dać odpowiedź na to co czeka nas w przyszłości. Według kościoła katolickiego, Andrzejki to moment w którym oficjalnie ostatni raz przed adwentem możemy oddać się zabawom, ponieważ potem w oczekiwaniu na nadejście Bożego Narodzenia wierni powinni wykazać się pokorą, wyciszeniem, modlitwą  oraz zachowaniem postu. Andrzejki wypadają w nocy z 29 na 30 listopada i poza walentynkami można uznać, że jest to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń przez większość panien. Andrzejki to czas spędzony z przyjaciółkami, smaczne jedzenie i wróżby, które mają w końcu powiedzieć kiedy pojawi się ten jedyny. Odpowiednikiem tego święta dla chłopców kiedyś były „Katarzynki” obchodzone 24 listopada.

Menu na przyjęcie andrzejkowe – przekąski, dania i inne propozycje podania

Przygotowując przekąski i dania na przyjęcia kierujmy się jedną złotą zasadą: „ma być smacznie, ale czas przygotowania smakołyków nie powinien zająć więcej niż 20 minut.” Nawet jeżeli imprezę planujemy w weekend to należy przyznać się, że nikt nie chce spędzić całego dnia w kuchni. Menu na przyjęcie andrzejkowe nie powinno być skomplikowane.

Rollsy

Składniki:

Paczka wędzonego łososia w plastrach (150g)

1 opakowanie serka kanapkowego do smarowania o smaku czosnkowym

Garść posiekanego koperku

Gotowe placki pszenne typu tortilla

Przygotowanie:

Tortille smarujemy serkiem wykładamy na placek plastry łososia i obficie sypiemy koperkiem. Całość zawijamy w wąski rulon, a następnie kroimy na 2cm plastry układając je na talerzyku. Do rollsów można dodać różne składniki, alternatywnie może być szynka lub np. tylko warzywa pokrojone w słupki (wersja wege)

Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2506 PERFECT MIX2

Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2506 PERFECT MIX2

Aromatyczna zupa dyniowa

Najlepsze dania na przyjęcie andrzejkowe to takie, które można wykonać przy użyciu jednego naczynia/urządzenia. Oszczędzamy wtedy czas i ilość naczyń do mycia. W wielofunkcyjnym urządzeniu kuchennym przygotujemy wyborną zupę dyniową o konsystencji kremu.

Składniki:

1 dynia odmiany Hokkaido

3 łyżki masła

2 cebule

1 płaska łyżeczka żółtego curry

1 szczypta mielonego cynamonu

1 szczypta ostrej papryki

grzanki suchego chleba podpieczone na maśle

700ml bulionu warzywnego

Przygotowanie:

Dynie dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Następnie, nie obierając ze skórki kroimy ją na kawałki 2cmx2cm (środek dyni nie będzie potrzebny do zupy). Cebulę kroimy w kostkę. Do misy wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego dodajemy masło i uruchamiamy urządzenie na średnią moc. Kiedy masło roztopi się dodajemy cebulę i podsmażamy ją aż zeszkli się. Do misy dodajemy pokrojoną dynię i smażymy całość pod przykryciem, aż dynia zmięknie. Następny krok to dodanie bulionu i zagotowanie zupy. Dodajemy przyprawy i kiedy dynia rozpadnie się całkowicie zupa jest gotowa do podania. Jeżeli bardzo zależy Ci na uzyskaniu jednolitej konsystencji, całą zawartość zupy możesz zmiksować na gładko również za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego. Ogromną zaletą używania wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego przy organizacji imprez domowych jest fakt, że każdy element urządzenia można myć w zmywarce.

Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2506 PERFECT MIX2

 

Deska serów i wędlin

Sery pleśniowe, ale też wędzone: oscypki, warkocze czy też np. ser typu cheddar można śmiało pokroić w kosteczki lub trójkąciki i podawać na desce w towarzystwie konfitury żurawinowej oraz krojonej kiełbasy typu fuet lub szynki pastrami. Możesz również przygotować z nich koreczki nadziewając poszczególne kawałki sera i wędliny na wykałaczki lub plastikowe patyczki.

Andrzejki – 8 sprytnych sposobów na udekorowanie przestrzeni

Ciągle i niezmiennie najefektowniejszą dekoracją przestrzenną każdej imprezy nie tylko andrzejkowej są balony. Wpisując w wyszukiwarkę hasło andrzejki dekoracja główne podpowiedzi tematyczne to elementy nawiązujące do czarownic (kapelusze czarownic, miotły, kociołki, czarne koty) w tej tematyce można znaleźć balony, konfetti, papierowe girlandy, rozety oraz holograficzne kurtyny imprezowe. Obecnie, gdzie każde z wydarzeń trafia pod postacią postów do social media dobrze jest zaaranżować przestrzeń, która umożliwi wykonanie efektowych zdjęć w tajemniczej a zarazem imprezowej scenerii. Pomogą w tym świece oraz kurtyna za pomocą której w łatwy sposób można przygotować ściankę zdjęciową lub nawet foto-budkę! Zorganizuj ciekawe, zabawne gadżety dzięki, którym znajomi będą mogli zakładać peruki, kapelusze czy śmieszny nos czarownicy do stworzenia zabawnych fotografii. Doskonałym pomysłem na urozmaicenie imprezy jest poproszenie gości o przybycie w przebraniu. Tematyczna impreza przebierana może z powodzeniem cyklicznie odbywać się każdego roku.

Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2506 PERFECT MIX2

Wróżba na andrzejki – 4 najpopularniejsze zabawy

Dzisiaj w andrzejkowych wróżbach biorą udział nie tylko panny, ale także rozwódki, wdowy a nawet mężatki. Śmiechu jest co nie miara zwłaszcza kiedy w najdziwniejszych woskowych kształtach kobiety doszukują się przyszłych partnerów. Lanie wosku przez dziurkę od klucza do wielkiego garnka z wodą to najpopularniejsza wróżba na andrzejki. Gorący wosk zastyga w zimnej wodzie tworząc najróżniejsze kształty, którym przypisana jest odpowiednia symbolika np. dziecko/kołyska – nowy członek rodziny, serce-nowa miłość, samochód/samolot – podróż. Chcąc ułatwić rozpoznanie woskowych tworów przykłada się je do światła tak, aby ich cień padał na gładka ścianę. Pozostałe tradycje andrzejek to na przykład obieranie jabłek i rzucanie najdłuższą skórką przez prawe ramię. Litera która utworzy się ze skórki powinna być pierwszą literą imienia męża. Kolejna zabawa to układanie butów w rzędzie i przekładanie ich kolejno jeden przed drugim. Ten but, który jako pierwszy wejdzie na próg drzwi – ta panna pierwsza wyjdzie za mąż. Cztery filiżanki, to najstarsza wróżba andrzejkowa. Kolejno do trzech filiżanek ułożonych do góry dnem wkładamy monetę, listek i obrączkę. Czwarta filiżanka pozostaje pusta. Mieszamy filiżanki i panie odkrywają wybrane przez siebie filiżanki i ich zawartość. Obrączka oznacza miłość, moneta-bogactwo, listek-nowe życie (dziecko) a pusta filiżanka oznacza brak zmian.