Przewodnik po świecie kawy – rodzaje i sposoby parzenia kaw

Kremowe cappuccino, czarne i mocne espresso, delikatna jak chmurka pianka na latte… każdy ma swoją ulubioną kawę. W domu, w pracy czy w kawiarni szukamy idealnego smaku. Istnieje jednak tak wiele rodzajów kawy, jej typów i sposobów parzenia, że dość łatwo się w tym wszystkim pogubić! Przeczytaj nasz przewodnik po świecie kawy i poczuj się pewnie wybierając idealny dla siebie wariant tego królewskiego napoju!


TYPY


Najczęściej spotykane to:

  • Espresso - mały bardzo mocny napar. Jest niezwykle intensywny w smaku, najczęściej podaje się go z małą ilością wody niegazowanej, dzięki której możemy oczyścić kubki smakowe by jak najpełniej poczuć bogactwo aromatu kawy.
  • Americano – klasyczna, duża, czarna kawa. Przyrządza się ją na bazie espresso rozcieńczając je dużą ilością wody. Jej smak jest zdecydowanie mniej intensywny.
  • Cappuccino - espresso z niewielką ilością mleka oraz dużą ilością kremowej piany. Włosi zwykli ją pijać do swoich słynnych śniadań na słodko.
  • Latte - znajduje się w niej dużo więcej mleka niż w cappuccino, a sama pianka podana jest w niewielkiej ilości na samym szczycie kawy. Latte często podaje się w wysokich szklankach, przygotowując ją tak, aby widoczne było potrójne, spektakularne rozwarstwienie.
  • Macchiato - to espresso z niewielką ilością pianki mlecznej. Wyraz „macchiato” w wolnym tłumaczeniu oznacza właśnie ową piankową plamkę (dokładne tłumaczenie to „splamiony”, „centkowany”).


Oprócz tych klasyków, w większości kawiarnianych menu, znajdziemy zazwyczaj także kawę mrożoną (caffé freddo, frappuccino, fareppe), z alkoholem (np. kawa po irlandzku czy coretto) oraz kawy z dodatkiem syropów i bitej śmietany, które każdy z lokali nazywa według własnego uznania.

 

Elektryczny żarnowy młynek do kawy MK160 MILL

RODZAJE


Uznawana za najbardziej szlachetną i zarazem najbardziej popularna odmiana to arabica. Jej ziarna mają przyjemną delikatną kwaskowość z mocnym posmakiem czekoladowych nut. To ona stanowi największy procent w światowym przemyśle kawowym. Nieco mocniejszą odmianą jest robusta, która zachwyca wytrawnych samokoszy intensywnych doznań. Jest dużo bardziej pobudzająca niż arabica, ma także o wiele mocniej wyczuwalną gorycz. W kawiarniach i sklepach bardzo często oferowane są mieszanki tych dwóch odmian.
Najnowszym odkryciem modnych lokali jest kawa zielona, przedstawiana nie tylko jako zdrowsza alternatywa wypalanych ziaren, ale wręcz suplement diety. Niestety jej trudny smak zdecydowanie przypadnie do gustu jedynie prawdziwym koneserom :)


STOPIEŃ WYPALENIA


Zazwyczaj można spotkać trzy stopnie wypalania: jasny, średni i ciemny. Ogólna zasada jest taka, że im jaśniejsze ziarna tym lżejszy smak, z nisko wyczuwalną goryczą. W zależności od rodzaju ziaren ten stopień cechuje się także stosunkowo wysoko wyczuwalną kwaskowatość. Im ciemniejsze palenie, tym mocniejsza gorycz i słabiej wyczuwana kwaskowatość.

 

Ekspres przelewowy KA30 RODDY ELDOM


PARZENIE


Fusy zalewane gorącą wodą przechodzą już do lamusa! I bardzo dobrze. Nie chodzi bowiem jedynie o nieestetyczny wygląd takiego naparu. Naukowcy ogłosili badania, z których wynika, że taki sposób podania kawy ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko podrażnia żołądek i jelita, ale może być przyczyną podwyższenia złego cholesterolu we krwi! Na szczęście istnieje mnóstwo sposobów pozwalających na jego zmianę oraz na wydobycie jeszcze bardziej pełnego i bogatego aromatu naparu.

EKSPRES PRZELEWOWY - To jedna z najpopularniejszych domowych metod parzenia. Zasada działania ekspresu przelewowego opiera się na przepływie wody przez umieszczone na filtrze zmielone ziarna. Zaletą tej metody jest jej szybkość oraz możliwość przygotowania większej ilości kawy. Przykładem jest KA30 RODDY, który już w kilka sekund po uruchomieniu zaczyna przygotowywać idealnie aromatyczny napar. Dzięki niemu można przygotować aż do 12 filiżanek kawy.
KAWIARKA - Kawiarki powstały jako mniejsza alternatywa dla ekspresu ciśnieniowego. Zasada ich działania jest bardzo prosta - w dolnej części znajduje się woda, a nieco wyżej sito z kawą. Podczas procesu podgrzewania podnosi się ciśnienie wody, która zaczyna skraplać się, przedostając przez zmielone ziarna i zbierając się w górnej części urządzenia. KA40 AROMATICA to przykład niezwykle eleganckiej i poręcznej kawiarki, dzięki której można przygotować aż do 6 filiżanek kawy.
PARZENIE PO TURECKU - W Polsce dość często określamy tak zalewanie zmielonej kawy gorącą wodą. To spory błąd, gdyż sednem tego sposobu jest mieszanie drobno zmielonych ziaren z cukrem i zalewnie ich… zimną wodą. Dopiero kolejnym etapem jest wielokrotne podgrzewanie mieszanki. To zdecydowanie dużo bardziej skomplikowany proces niż nam się wydaje!

 

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

MIELENIE


Wydobycie idealnego aromatu nie uda się jeśli sięgniemy po starte na pył ziarna dostępne w sklepach. Prawdziwy smak kryje się w świeżo przygotowanej kawie! Mielenie jest niezwykle ważne i warto wiedzieć jak najlepiej przygotować ziarna do konkretnych typów parzenia. Ogólna zasada mówi o tym, że im krótszy czas parzenia tym grubiej powinniśmy je zmielić. W skrócie - miłośnicy kawiarek powinni postawić na dość drobne zmielenie, przy ekspresach ciśnieniowych powinno ono być średnie. Nieco większy stopień zalecany jest przy ekspresach przelewowych oraz w alternatywnych metodach parzenia, natomiast zdecydowanie grubsze drobiny sprawdzą się w parzeniu po turecku. Bardzo ważnym aspektem w mieleniu jest także wyeliminowanie tzw. kawowego pyłu, który wydobywa się w trakcie procesu. Szczególnie trudne może okazać się to przy młynkach udarowych, które za pomocą wirujących ostrzy po prostu siekają kawę. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie młynek żarnowy, który prawdziwie mieli ziarna, wydobywając z nich pełen smak i aromat, dokładnie tak jak MK 160 MILL. Dzięki regulacji stopnia grubości mielenia, doskonale sprawdzi się w przygotowaniu kawy do każdej z wymienionych metod parzenia.

 

Ekspres przelewowy z młynkiem KA500 CAFE AROMAX